Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Για δικό μου διαμερισμα αιτήθηκα 11.000 στην τράπεζα και μου προεγκρίναν δάνειο 3.300.

Τελικά το σύνολο βγήκε 11000 και κάτι ψιλά μετα τις προσφορές και όταν κατέθεσα το χαρτομάνι μου είπαν οτι θέλουν ξανα φορολογική χαρτούρα,

είχε αλλάξει έτος πλέον από την προέγκριση ως την κατάθεση της χαρτούρας, για να μου ξαναδώσουν προέγκριση για 3.421,17....

Δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω για την περιπτωσή σου απλά κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία και έχει όπως ανέφερε ο inzaghi.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν ο πελάτης πάει τράπεζα να πάρει προέγκριση πριν το ραντεβού με τον μηχανικό θα του δώσουν προέγκριση για το max ποσό γιατί δεν ξέρει τι θέλει να κάνει και πολύ περισσότερο πόσο κοστίζει αυτό που θέλει να κάνει..!

Link to comment
Share on other sites

Και το καλυτερο που εχει να κανει στην τελικη αυτο ειναι, απο το να του προεγκρινουν μικροτερο ποσο και να τρεχει μετα να ανανεωνει τις προεγκρισεις...

 

Γιατι, σου λεω εγω το αλλο... Παιρνει προεγκριση για Χ ποσο με τα φορολογικα ενος ετους, ολοκληρωνονται οι διαδικασιες το επομενο, με ποσα μεγαλυτερα απο τα της προεγκρισης και το επομενο ετος του ζητανε νεα φορολογικα για να λαβει νεα προεγκριση, την οποια και λογω χαμηλων εισοδηματων δε λαμβανει...

 

Τι γινεται τοτε?

Link to comment
Share on other sites

ε καλα η αλλαγή εισοδημάτων ανα έτος μπορεί να σε ρίξει ουτως η άλλως εκτός. Γιατί ανανέωση της προέγκρισης ζητά η τράπεζα οχι μονο οταν αλλάξει ο προυπολογισμός αλλά και όταν αλλάξει το οικονομικό έτος.

 

Aκου τώρα και τ'αλλο...

θέλει κάποιος να μπεί στο πρόγραμμα για να κάνει 1 παρέμβαση αξίας ας πούμε 5.000 (δάνειο 1.500).

Πάει τράπεζα εξετάζουν το αιτημά του για δάνειο 4.500, είναι οριακός από εισοδηματα και δεν του το δίνουν.

Αν είχε ζητήσει 1.500 μπορεί να του το δίναν!

χεχε! :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η πιστοληπτικη ικανοτητα ειτε δινεται ειτε δε δινεται.

Δε δινεται για Χ ποσο και ανω του Χ δε δινεται.

Τα ποσα για εξοικονομω ειναι λιγο πολυ φιξαρισμενα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ τη γνώμη οποιουδήποτε μπορεί να βοηθήσει.

 

Σε ένα πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον μου ζητήθηκε να συμπληρώσω Προσάρτημα ΠΕΑ. Το πρόγραμμα αφορά ΜΙΑ μονοκατοικία. Βρίσκεται μέσα στο ίδιο οικόπεδο με μια ακόμα και ανήκουν εξ ημισείας σε δυο ιδιοκτήτες. Να συμπληρώσω ότι οι δυο μονοκατοικίες είναι ανεξάρτητες, αυτόνομες, αυτοτελείς δε μοιράζονται κοινό φέροντα οργανισμό και μάλιστα έχουν και μια μικρή πισίνα να τις χωρίζει.

 

Η υπάλληλος μου επιστρέφει το προσάρτημα με κάποιες άλλες ηλίθιες παρατηρήσεις που μου ζητούσε και μου ζητά επιπλεόν όπου περιγράφω το ακίνητο να αντικαταστήσω αυτή τη λέξη (ακίνητο) με τη λέξη διαμέρισμα και γενικά να χαρακτηρίζεται το ακίνητο ως διαμέρισμα όχι ως μονοκατοικία ή οτιδήποτε άλλο.

 

Από όσο γνωρίζω το προσάρτημα έχει τυπικό χαρακτήρα και δεν επισύρει ποινές αλλά αδυνατώ να κατανοήσω το λόγο που θέλει να γίνει αυτό και αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάτι μεμπτό.

 

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο;

Η Τράπεζα είναι η Π***** και μάλιστα η υπάλληλος ισχυρίζεται ότι από τα κεντρικά αυτό απαιτούν σε όλα τα καταστήματα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Η υπαλληλος δεν ξερει οτι τοσον καιρο που τρεχει το προγραμμα, εντασσονται και μονοκατοικιες και πολυκατοικιες συναμα?

Μονο διαμερισματα εντασσονται?

Τι θα πει να το χαρακτηρισεις διαμερισμα?

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.

 

Δε θα το δεχομουνα, ακομα κι αν εχει τυπικο χαρακτηρα το προσαρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.