Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Παιδιά στο έντυπο προτάσεων παρεμβάσεων, οι ποσότητες που σημειώνει ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν συμπίπτουν με τις επιφάνειες που καταχωρούμε στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

 

Σε υπόθεση πελάτη μου, ο εργολάβος που επέλεξε (για να υλοποιήσει όλες τις παρεμβάσεις), πήρε τα μέτρα που του έδωσα για εξωτερική θερμομόνωση, έκανε έλεγχο και ζήτησε να προσθέσω επιπλέον 7 m² γιατί λέει θέλει να πληρωθεί κάποια αρχιτεκτονικά ''σπασίματα'' στους τοίχους καθώς και τα γυρίσματα στους λαμπάδες των κουφωμάτων.....

 

Στις τέντες και τα ρολά ζητάω να μου δώσει ενδεικτικές ποσότητες, συνήθως βάζω στο έντυπο την ίδια ποσότητα (m²) με τα παράθυρα στα οποία θα τοποθετηθούν τα ρολά.

Τέντα 1η φορά μου τυχαίνει και δεν ξέρω τί θεωρείται ποσότητα. Μήκος; Εμβαδόν; Τεμάχια;

 

Απαντάνε πως πρέπει να βάλω ''κατ'αποκοπή'', θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά σοβαρό για να σημειώσω τέτοιο πράγμα σε έντυπο που θα σφραγίσω, ούτε έχω διάθεση να βάλω καπέλο στις ποσότητες της μόνωσης.

 

Και τους κρατάω λοιπόν παγωμένους εδώ και μια εβδομάδα.

Ελα όμως που πήγαν και μίλησαν στον πελάτη και του είπαν πως ''όλοι τα κάνουν, έμπλεξες με περίεργο...''...

 

Δεν είναι παράτυπο να βάζουμε παραπάνω ποσότητες κατά την άποψη σας;

Στα εξωτερικά σκίαστρα τί βάζετε ως τεκμηρίωση ποσοτήτων;

Τελικά το ''όλοι τα κάνουν...'' ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

1.) θεωρητικά ναι αλλά δεν ελέγχεται κατά τη διαδικασία του προγράμματος.

2.) Μπορεί να γίνει, εσύ αναλαμβάνεις την ευθύνη με την υπογραφή του εντύπου Χ. Θυμήσου όμως πως εμπίπτουν και όλες οι πρόσθετες εργασίες που κρίνονται απαραίτητες για τη λειτουργία της παρέμβασης.

3.) Στον πίνακα τεμάχια, στο κείμενο ότι θέλεις (εγώ τα βάζω και τα δυο, τεμάχια και τ.μ.).

 

Αυτό με τα εξωτερικά σκίαστρα δε το κατάλαβα...

Edited by nzerman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι στα 50 ευρώ η τιμή, τότε αύξησε την τιμή μονάδας ώστε το σύνολο να ειναι αυτό που ζητάει ο άλλος.

 

Στις τέντες βάζω και τ.μ. και τεμάχια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εδώ ο άλλος για εξωτερική μέτρησε σεντόνι τοίχο χωρίς να αφαιρέσει τα ανοίγματα....Μιλάμε κάπου 17τμ απόκληση...Και ήθελε να τα περάσω έτσι. Αμα γίνει έλεγχος τι θα πω? Τελικά τον έπεισα να βάλει αυτά που μέτρησα. 

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 

μου ζητηθηκε απο τη τραπεζα η υπευθυνη δηλωση προμηθευτη.

Ειναι το παραρτημα ΙΧ.

Ωστοσο δε μου ζητηθηκε το παραστημα ΧΙΙ. Να το συμπληρωσω ή οχι εφοσον δε ζητηθηκε?

 

Επιπλεον, εχει γινει λαθος στο νουμερο οδου του ακινητου, στην ΟΑ γραφει 26 στη πραγματικοτητα ειναι 28.

Στα ΠΕΑ εβαλα της ΟΑ, δηλαδη 26. Ζητανε διορθωση σε 28, προτεινετε ανακληση ή να επισυναψω ενα προσαρτημα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα το συμπληρώσουν από την τράπεζα; Εγώ θα το ετοίμαζα πάντως.

 

Με το προσάρτημα δε θυμάμαι να κάνεις τέτοιες διορθώσεις.

(Γιατί έβαλες το νούμερο της ΟΑ; )

Σε αντίστοιχη περίπτωση που ήταν μόνο το νούμερο στην άδεια λάθος, μου ζήτησαν βεβαίωση από την τεχνική υπηρεσία.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρωσω και το Παραρτημα ΙΧ καλου κακου!

 

Τωρα γιατι εβαλα τον αριθμο ΟΑ... τον εβαλα...

Βρηκα αυτο απο ΕΥΕΠΕΝ:

 

 
Σχετικά με τα ΠΕΑ που εκδίδονται στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον» σας επισημαίνουμε ότι, σε περίπτωση:
1.αλλαγής των προτεινόμενων παρεμβάσεων ή/και
2.λανθασμένης αναγραφής του ονόματος του ιδιοκτήτη, της διεύθυνσης του ακινήτου και του ταχυδρομικού κώδικα,
το ΠΕΑ δεν ανακαλείται και δεν αντικαθίσταται.
Στην πρώτη από τις παραπάνω περιπτώσεις, ο ενεργειακός επιθεωρητής συμπληρώνει το συνημμένο προσάρτημα, περιγράφοντας, ως μία ενιαία πρόταση, το σύνολο των σχεδιαζόμενων παρεμβάσεων.
Στη δεύτερη περίπτωση, τα ορθά στοιχεία συμπληρώνονται στο πεδίο του προσαρτήματος «Παροράματα».
Διευκρινίζεται ότι το προσάρτημα δεν υποβάλλεται ηλεκτρονικά και μπορεί να αναζητηθεί στην ηλεκτρονική ιστοσελίδα www.buildingcert.gr (Πληροφοριακό Υλικό).
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, 

μου ζητηθηκε απο τη τραπεζα η υπευθυνη δηλωση προμηθευτη.

Ειναι το παραρτημα ΙΧ.

Ωστοσο δε μου ζητηθηκε το παραστημα ΧΙΙ. Να το συμπληρωσω ή οχι εφοσον δε ζητηθηκε?

 

Επιπλεον, εχει γινει λαθος στο νουμερο οδου του ακινητου, στην ΟΑ γραφει 26 στη πραγματικοτητα ειναι 28.

Στα ΠΕΑ εβαλα της ΟΑ, δηλαδη 26. Ζητανε διορθωση σε 28, προτεινετε ανακληση ή να επισυναψω ενα προσαρτημα?

Aπό προσωπική εμπειρία - συμπληρώνω παράρτημα ΙΧ, Χ, ΧΙΙ και υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης-γνωστοποίησης λογαριασμών.Αν θέλεις στέλνω δείγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι στα 50 ευρώ η τιμή, τότε αύξησε την τιμή μονάδας ώστε το σύνολο να ειναι αυτό που ζητάει ο άλλος.

 

Στις τέντες βάζω και τ.μ. και τεμάχια.

Θα σου έρθουν διορθώσεις για τ.μ. στις τέντες αν έχεις υπαγωγή στην Πειραιώς. Θέλουν τεμάχια. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επιβεβαιώθηκε αυτό που πίστευα, δεν υπάρχει περίπτωση να προταθεί λύση αναβάθμισης με κατ'αποκοπή χρέωση.

Στις τέντες θα δώσω τεμάχια και γραμμικά μέτρα.

 

Για τις ποσότητες στο κέλυφος, θα βάλω αυτά που μέτρησα στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.