Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Δυόροφη πολυκατοικία αποτελείται απο κατάστημα στο ισόγειο και 2 διαμερίσματα 1ου ορόφου.

Τα διαμερίσματα ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη και έχουν εμβαδά 115 τ.μ. και 30 τ.μ..

Ο ιδιοκτήτης έχει πάρει προέγκριση και για τα δύο διαμερίσματα.

 

Ερωτήσεις:

1. Εκτός από κουφώματα, θέλει να εγκαταστήσει κοινό σύστημα θέρμανσης. Πρέπει να γίνει αίτηση ως πολυκατοικία;

Υπάρχει κάποια διαφορά στο ότι αυτός έχει πάρει προέγκριση για 2 ιδιοκτησίες;

 

2. ΠΕΑ για 30 τ.μ. διαμέρισμα δε μου απαγορεύει κανένας να βγάλω ε;

Να ρωτήσω κάτι;

Είναι διαφορετική η διαδικασία της προέγκρισης σε περίπτωση πολυκατοικίας;

Δεν πηγαίνουν ένας-ένας οι ιδοκτήτες και κάνουν αίτηση για προέγκριση δανείου;

 

Σε ποιο e-mail στέλνουμε ερωτήσεις. Από εκείνη τη φόρμα του site δεν πήρα απάντηση.

 

edit

Μίλησα τελικά.

Μία αίτηση σαν πολυκατοικία!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Για την προέγκριση μπορεί να πάει ο σύμβουλος έργου να καταθέσει τα δικαιολογητικά ή απαιτείται η υπογραφή του δικαιούχου;

Μου έτυχε πολυάσχολος πελάτης και σκέφτομαι μήπως τα καταθέσω εγώ για να προχωρήσουμε πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μία αίτηση σαν πολυκατοικία!

Εάν είναι n τα διαμερίσματα που θα μπουν στο πρόγραμμα, θα χρειαστούν n+1 αιτήσεις. Μία για κάθε διαμέρισμα και μία σαν σύνολο πολυκατοικία. 

Μπορεί όμως να μη προλάβεις την λήξη του προγράμματος το 2020  :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΤΥΧΩΣ είναι 2 διαμερίσματα... ΕΝΟΣ ιδοκτήτη.

 

Υ.Γ. Εμένα δε με συμφέρει εδώ που τα λέμε... αλλά τι να κάνω, θέλει κεντρική θέρμανση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ενταχθεί στο εξ'οκονομώ, και οι εργασίες είναι: αντικατάσταση κάποιων κουφωμάτων,τοποθέτηση αντλίας θερμότητας, εξωτερική μόνωση και μόνωση δώματος. Με την πρώτη ευκαιρία (λόγω καιρού) θα προχωρήσω στις εργασίες. Ερώτηση:

Θα προχωρήσω στην έκδοση μικρής κλίμακας για τις παραπάνω εργασίες, ΙΚΑ πληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μία ερώτηση που ίσως έχει ξαναγίνει. 

 

Παλιό σπίτι σε χωριό (για την ακρίβεια προ του 55 με χαρτί από το δήμο για προ του 55) θέλει να το εντάξει ο ιδιοκτήτης στο πρόγραμμα. Το σπίτι αγοράστηκε πριν 2 χρόνια και κατά την αγοραπωλησία είχε γίνει ένα ΠΕΑ το οποίο όμως ήταν πρόχειρο, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα 100% και δεν θα ήθελα να υπάρχει σε περίπτωση ελέγχου. Μπορώ να κάνω καινούριο έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.