Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Για πληρωμες εξοικονομώ κατ'οικον για Βόρεια Ελλάδα μέσω Εθνικής τράπεζας υπάρχει κάποιο νούμερο που μπορώ να ρωτήσω; Εδώ στην Εθνική δεν ξέρουν και μου είπε ότι η Αθήνα τα ελέγχει. Αν υπάρχει τηλ ή e-mail να επικοινωνήσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, 

 

Είχα κάνει πρώτη επιθεώρηση για ένταξη στο πρόγραμμα σε πελάτη μου και είχα συμπληρώσει αντίστοιχα και το έντυπο VII. Ο πελάτης κατέθεσε την αίτηση, τώρα όμως θέλει να αφαιρέσει μία παρέμβαση από τον αρχικό συνδυασμό παρεμβάσεων που έχει περιγραφεί στο ΠΕΑ και στο έντυπο παρεμβάσεων VII. Ακόμα και έτσι ο στόχος εξοικονόμησης επιτυγχάνεται. Τα ερωτήματά μου είναι:

 

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Ποια είναι η διαδικασία; Χρειάζεται να εκδοθεί νέο ΠΕΑ; Χρειάζεται να συμπληρώσω άλλο παράρτημα VII; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι,

 

μπορεί να γίνει αλλαγή αναδόχου, σε σχέση με αυτόν που δηλώθηκε στην αίτηση. Χρειάζεται να κάνει κάτι ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

Το χα ρωτήσει και εγώ παλιότερα και μου είχαν πει πως γίνεται. Με ενδιαφέρει βασικά να το κάνω και εγώ σε πελάτη μου αν τυχόν εγκριθεί σε μελλοντική λίστα, γιατί στη σημερινή δεν ήταν. Βέβαια δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι η διαδικασία για να γίνει αυτό.

 

Επίσης από την στιγμή που υπογράφεις τη δανειακή σύμβαση μπορείτε να μου θυμήσετε λίγο το χρονοδιάγραμμα της διαδικασίας που ακολουθείται; Μπαίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα η προκαταβολή (30% ή 40% του ποσού;) και είναι υποχρεωμένος μέσα σε τρίμηνο να κάνει τις παρεμβάσεις και να παρουσιάσει το δεύτερο ΠΕΑ με τις αλλαγές του σπιτιού; Και μετά εκταμιεύονται και τα υπόλοιπα χρήματα; Ή έχω κάπου λάθος; Συγνώμη που δεν το θυμάμαι αλλά ενέκριναν σήμερα ένα φίλο που του είχα ετοιμάσει εγώ τα χαρτιά και πάνε χρόνια από την τελευταία φορά που ξανασχολήθηκα με τη διαδικασία...

 

ΥΓ. Για την ακρίβεια είναι ο δεύτερος. Ήταν και άλλος ένας πελάτης μου σε παλιότερη λίστα (μία από τις καλοκαιρινές) ο οποίος όμως τον κόψανε λόγω του ότι το τελευταίο του εκκαθαριστικό  ήταν σημαντικά μικρότερο από το αρχικό του 12-13 (κάπου εκεί) και του ζήτησαν εγγυητή. Πήγε 5 άτομα για εγγυητές και δεν δέχτηκαν κανέναν. Παρότι είχε και λεφτά στην τράπεζα σε λογαριασμό.

ΥΓ2. Επειδή στον συγκεκριμένο φίλο-πελάτη  έχουμε και θερμομόνωση δώματος, δεν είναι ένα θέμα τώρα πως θα την φτιάξουμε μέσα στις βροχές και το καταχείμωνο; 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή αναδόχου γίνεται με υπεύθυνες δηλώσεις στην τράπεζα (ιδιοκτητης, παλαιος αναδοχος). Προσοχή να γινει πριν τις προκαταβολές γιατί διαφορετικά είναι μανούρα.

 

 

Το χρονοδιάγραμμα (ο θεός να το κάνει) είναι το εξής:

-Υπαγωγή

-Ραντεβού με τράπεζα για χαρτούρα και υπογραφή δαν. συμβασης

-Ζητηση προκαταβολών (αν δεν ζητήσεις δεν σου βάζουν και έχει συγκεκριμένο χρονικό οριο να τις ζητήσεις)

-Από την υπογραφή της συμβασης ή το πέσιμο των προκαταβολών στους λογαριασμούς εχεις 3 μήνες για την ολοκλήρωση και την κατάθεση των δικαιολογητικών για τελική εκταμίευση, με δυνατότητα επέκτασης στους 12 μήνες (απαιτείται αίτηση στην τράπεζα 1 μήνα πρίν την λήξη του 3μήνου).

-Καταθεση χαρτούρας για τελική εκταμίευση.

Υποτίθεται εντός ενος μήνα από την εγκριση της χαρτούρας εξόφληση. Το τονίζω υποτίθεται....

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή έχω μπερδευτείι λίγο και δεν κατάφερα να διαβάσω και τις 32 σελίδες του τόπικ... Είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω για 2ο ΠΕΑ οπότε συγχωρέστε μου την άγνοια και τις επόμενες ερωτήσεις

 

- Η ΥΔ με το IBAN για το σύμβουλο έργου θέλει γνήσιο υπογραφής;

- Το Παράρτημα Χ συμπληρώνεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή και θα έχει τη μορφή που είχε το παράρτημα VII στην αρχή δηλαδή; Θα είναι ίδιο οπυσιαστικά αν έγιναν οι παρεμβάσεις που προβλέπονται;

- Εκεί που λέει στην κορυφή του παραρτήματος συννημένα παραστατικά δαπανών θέλει το τιμολόγιο από κάθε προμηθευτή να υποθέσω; Όσες παρεμβάσεις τόσα τιμολόγια;

- Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιος συμπληρώνει το έντυπο ΙΧ. Ποιος θεωρείται ανάδοχος του έργου; Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού; Ή αυτός που του κάνει την εκάστοτε εργασία;

- Δίνω κάτι άλλο εγώ σαν ΕΕ; (εκτός από το ΠΕΑ προφανώς)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι. Είχα κάνει το 10/2014 το 1ο ΠΕΑ. Δεν έχει μπεί το όνομα του πελάτη σε κάποια από τίς λίστες που βγήκαν. Εχει βγει κάτι καινούργιο που εντάσσονται όλοι οι παλιοί ή περιμένουμε νέες λίστες επιλεξιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι. Είχα κάνει το 10/2014 το 1ο ΠΕΑ. Δεν έχει μπεί το όνομα του πελάτη σε κάποια από τίς λίστες που βγήκαν. Εχει βγει κάτι καινούργιο που εντάσσονται όλοι οι παλιοί ή περιμένουμε νέες λίστες επιλεξιμότητας?

Παίρνεις χαρτάκι προτεραιότητας...και οταν σε καλέσουν σηκώνεσαι! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.