Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Μαγκας ο κουφωματας.

Αν παρατηρησετε, πολλαπλασιαζοντας τα τετραγωνικα καθε γραμμης με 250€, δινει το συνολικο κοστος στη δεξια στηλη.

Μονο που δεν τον ειπε κανενας (η δε γνωριζε) πως σκιαστρα ΚΑΙ σιτες μπαινουν ολα με μεγιστο 2500€ ανα αιτηση.

Οποτε η θα ακυρωσει για να αναδιαμορφωσει η τα 960€ θα τα παρει εξτρα απο τον πελατη, με ιδια κεφαλαια.

 

Παντως μου φαινονται φουσκωμενες οι τιμες...

Για 5 μπαλκονοπορτες μου βαζει 2500€ στορακια... Συγνωμη, δηλαδη 500€ το καθενα τα κοστολογει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά φουσκωμένες, θα σκάσουν σε λίγο...

 

Έχω μια περίπτωση μονοκατοικίας παλιάς (ερείπιου) που θέλει να μπει στο πρόγραμμα επιδότησης. Σήμερα πήραν προέγκριση και περιμένουν να ξεκινήσουμε την έκδοση ΠΕΑ.

Στη συνάντηση μου έσκασαν το νέο πως μιας και που θα μπουν σε διαδικασία ανακαίνισης, θα ρίξουν όλη τη σκεπή, θα σηκώσουν νέα και θα προσθέσουν ακόμη ένα δωμάτιο.

 

Αν ξεκινήσω τώρα, τότε στο 2ο ΠΕΑ θα έχω διαφορετικό έμβαδόν θερμαινόμενης επιφάνειας σε σχέση με το 1ο ΠΕΑ (+10 m² σε σύνολο τελικά περίπου 70 m² επιφάνειας). Αν πιάσουμε τους στόχους του προγράμματος θα έχουμε θέμα με το γεγονός πως η θερμαινόμενη επιφάνεια θα έχει αλλάξει (αυξηθεί);

 

Είναι πραγματικά προς ώφελος τους να μπορέσουμε να προχωρήσουμε από τώρα γιατί θα κερδίσουν πολύ χρόνο και κυρίως θα γλυτώσουν τη ΜΕΑ και τις Η/Μ μελέτες που σίγουρα θα ζητήσει η Υ.ΔΟΜ (γιατί με όλα αυτά αν δεν μπουν στο πρόγραμμα επιδότησης πριν την έγκριση δόμησης, πέφτουμε στις απαιτήσεις της ριζικής ανακαίνισης). Το πολύ πολύ να ζητηθεί ένας έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας στην προσθήκη των 10m² στη συνέχεια.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παλι κολλησα..

στην αιτηση ωφελουμενου αν ο ιδιοκτητης νοικιαζει ως κατοικια διαμερισμα που θελει να μπει στο εξοικονομω τι βαζω στην αιτηση στην Χρηση κατοικιας απο..?  ΙΙΙ. ενοικιαστη...σωστα?

ο ιδιοκτητης εχει αλλο ως κυρια κατοικια και στον ιδιο οροφα εχει αλλα δυο διαμερισματα (το ενα αυτοπου νοικιαζει) τι βαζω στο Χρηση κατοικιας ως..?   Ι ή ΙΙ?

Link to comment
Share on other sites

παλι κολλησα..

στην αιτηση ωφελουμενου αν ο ιδιοκτητης νοικιαζει ως κατοικια διαμερισμα που θελει να μπει στο εξοικονομω τι βαζω στην αιτηση στην Χρηση κατοικιας απο..?  ΙΙΙ. ενοικιαστη...σωστα?ΝΑΙ

ο ιδιοκτητης εχει αλλο ως κυρια κατοικια και στον ιδιο οροφα εχει αλλα δυο διαμερισματα (το ενα αυτοπου νοικιαζει) τι βαζω στο Χρηση κατοικιας ως..?   Ι ή ΙΙ? μήπως να εξηγούσες καλύτερα, γίνεται αίτηση σαν πολυκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. Ότι συμφωνήσεις εσύ. Φυσικά το καλύτερο είναι να το πληρωθείς εσύ από τον ιδιοκτήτη μπροστά, γιατί αν περιμένεις από το πρόγραμμα κλάφτα Χαράλαμπε. Συν ότι πρέπει να καλύψεις ΦΠΑ,φορολογίες κλπ και αυτά πώς; Από την τσέπη σου; Ξέρω πολλούς πάντως που έχουν κάνει εξοικονομώ με συμφωνία για πληρωμή στο τέλος από το πρόγραμμα. Συμφώνησε να τα πάρεις από την αρχή για μένα.

 

2. Δεν έχω φτάσει σε 2ο ΠΕΑ ακόμα, αλλά κάτι αντίστοιχο ισχύει και εδώ φαντάζομαι.

 

3. Εδώ όταν στα βάλει η τράπεζα στον όψεως. Δεν βλέπω άλλο τρόπο. 

Mε την κατάθεση του 1ου ΠΕΑ με τα έντυπα βάζεις και την ΑΠΥ του ενεργειακού επιθεωρητή ή κόβεις την ΑΠΥ στο τέλος;

Η αμοιβή του ενεργειακού επιθεωρητή για μεμονωμένο διαμέρισμα είναι 2ευρώ/τ.μ + ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πρέπει να κόψεις και την ΑΠΥ κανονικά, πως αλλιώς θα εκδώσεις το ΠΕΑ για να το δώσεις στον πελάτη;

 

Για το δεύτερο που ρωτάς ναι... 

Link to comment
Share on other sites

Κόβεις την ΑΠΥ αλλά την καταθέτεις στο τέλος. Μαζί με αυτή του 2ου ΠΕΑ.

Συνήθως εκδίδω την ΑΠΥ και την κρατάω εγώ με συμφωνία του πελάτη,

γιατί μία φορά είχε χαθεί μέχρι να πάμε για τελική εκταμίευση!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά μπορείς να το κανείς αυτο. Απλα η ουσία ειναι οτι πρέπει να υπάρχει απυ οταν εκδοθεί κι το ΠΕΑ δεν μπορεί να κοπεί στο τέλος οπως ρωτάει ο φίλος πιο πάνω σωστά;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.