Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Μήπως το έχουν δηλώσει από λάθος σαν διαμέρισμα στην εφορία; δηλαδή με κωδικό 1;

 

Πως να το ξέρω αυτό?

Εγώ το ενεργειακό πιστοποιητικό έκανα και δεν έχω τρέξει το φάκελο ούτε προτίθεμαι να το κάνω (σύμβουλος έργου είναι άλλος για να προλάβω τυχόν σχόλια), αλλά το θεωρώ απίθανο.

Η υπάλληλος ισχυρίζεται ότι η μηχανικός της Τράπεζας Π****** από τα κεντρικά έχει δώσει αυτές τις οδηγίες και δεν μπορεί να παρεκκλίνει, δε ξέρω τι να πω.  Να γράψω κάτι πρόδηλα λάθος ότι είναι διαμέρισμα τη στιγμή που ούτε πολυκατοικία υπάρχει ούτε οριζόντιες ιδιοκτησίες ούτε τίποταή να πεοσμώσω και εγώ και να κοιτιέμαστε με την υπάλληλο τελικά βαθιά μέσα στα μάτια.

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι του σύμβουλου. αυτός θα έπρεπε να ενημερωθεί από την τράπεζα και να σου εξηγήσει τον λόγο που η τράπεζα ζητάει αυτή την αλλαγή.

Αν σου αποδείξει ότι η τράπεζα έχει δίκαιο, τότε κάνεις προσάρτημα. Αν εσύ έχεις δίκαιο, ας βρει ο σύμβουλος το δίκιο του στο υποκατάστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Κάνω το πρώτο μου ΠΕΑ για εξοικονομώ και θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί έχω αρκετές απορίες ομολογώ...

1. Είμαι στη φάση που έχει πάρει ο πελάτης οικονομική προέγκρισή μόνο. Οπότε και μου ζήτησε να κάνω το 1ο ΠΕΑ. Το ακίνητο έχει 2 οικ.άδειες. Πρώτη και δεύτερη για προσθήκη.

Το πρώτο έντυπο αδείας (1981) λέει επάνω τα τεραγωνικά, το δεύτερο (1987) της προσθήκης δεν λέει, απλά έχει κάτω σκαρίφημα και στο σκαρίφημα έχει βαλει τις εξωτερικές διαστάσεις γιατί είναι σαν κουτί. Λέτε να έχω πρόβλημα με αυτό?> 

Η τράπεζα μου είπε να συμβαδίζουν τα τ.μ του Ε9, του ΕΤΑΚ, της άδειας και του ΠΕΑ με απόκλιση το πολυ 7,8 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσύ στο ΠΕΑ ποιες διαστάσεις θα βάλεις;

 

Αυτό το 7-8 τ.μ. δε ξέρω πως προκύπτει, αλλά γενικά πρέπει να συμβαδίζουν.

Εσύ δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, απλά εάν υπάρχουν διαφορές, ενημερώνεις τον πελάτη σου ότι είναι πιθανό να ζητηθούν διορθώσεις.

Και αν δεν είναι διατεθειμένος για 'διορθώσεις', θα αποριφθεί, με κόστος για αυτόν την αμοιβή του 1ου ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές θα βάλω, δεν έχει διαφορά ευτυχώς το σπίτι με τις άδειες, απλά φοβόμουν μήπως έπρεπε να αναγράφονται τα τ.μ πάνω στην 2ηάδεια κάτι που δεν έγινε, δε ξέρω γιατί. Αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα εφόσον έγινε το σκαρίφημα με τις διαστάσεις. Αυτό το 7-8 τ.μ δε ξέρω ούτε εγω πως προκύπτει απλά μάλλον μου το είπε η υπάλληλος με τα ως τώρα δεδομένα, με αυτά που πιθανόν τις έχουν απορριψει. Οτι δηλάδη αν έχει το ΠΕΑ μια διαφορά μεχρι αυτά τα τ.μ το δέχονται. κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Λογικά πάντα.

 

Θα σου έλεγα να το συμπληρώσεις εσύ, αλλά... δε στο λέω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 7-8 τ.μ. δε ξέρω πως προκύπτει, αλλά γενικά πρέπει να συμβαδίζουν.

Παλιότερα ίσχυε μια παραδοχή για απόκλιση 10% - δες συνημμένο σελίδα 2 , παράγραφος Β - μήπως εννοούν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ίσχυε μια παραδοχή για απόκλιση 10% - δες συνημμένο σελίδα 2 , παράγραφος Β - μήπως εννοούν αυτό.

Συγνώμη από τη βιασύνη δεν το επισύναψα.

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝ 10_ΤΟΙΣ_ΕΚΑΤΟ_ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα. Λογικά πάντα.

 

Θα σου έλεγα να το συμπληρώσεις εσύ, αλλά... δε στο λέω!

:wink: 

 

Παλιότερα ίσχυε μια παραδοχή για απόκλιση 10% - δες συνημμένο σελίδα 2 , παράγραφος Β - μήπως εννοούν αυτό.

Ναι, μάλλον αυτό θα εννοούν!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.