Μετάβαση στο περιεχόμενο

Agora Tower: Η… πολυκατοικία του μέλλοντος!


Engineer

Recommended Posts

Την ώρα που διάβαζα τα σχόλια των συναδέλφων μου ήρθε ένα τρελλό ερώτημα ... μπορεί να γινόταν και στη χώρα μας ;

Το μυαλό απάντησε γρήγορα ... και βέβαια ... τεχνικά όλα αυτά (που λέει και ο Ροδόπουλος παραπάνω) γίνονται !

Όμως ο διαβολάκος από πίσω λέει ... σιγά μη γίνεται ! Πρώτον δεν περνάει ΣΑ και δεύτερον το ΔΔ της έγκρισης δόμησης είναι τόμος σχεδίων Α0 ... άρα ήδη εκτός προδιαγραφών !

Αμέσως το μυαλό συνέρχεται και απαντάει ... και βέβαια γίνεται ! Αυτού του είδους τις εγκρίσεις τις έχει πλέον η ΔΟΚΚ ...

 

Υ.Γ. Μην με παρεξηγείτε ... με πείραξε το πρωϊνό τηλεφώνημα συναδέλφου από ΥΔΟΜ (είχα στείλει πελάτη με 48ωρη) ... "τι λέτε κε συνάδελφε ; δεν μπορώ να τη δώσω ... η μεταλλική κυκλική κλίμακα του μαγαζιού θέλει στατικά και οι πλάκες πεζοδρομίου στην πρασιά του θέλουν ΣΑ" ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@ nik : Tι είναι τούτο.....παναγία μου! (τα κορίτσια ωραία όμως). Περισσότερες πληροφορίες έχουμε? άκυρο, έχει ο κ. Ροδόπουλος.

 

Αυτό είναι λιγότερο πράσινο αλλά είναι και λίγο μπλέ, δεν ξέρω αν είναι πιο οικολογικό από το άλλο.

 

Εκεί στη ΝΑ Ασία πάντως είναι η χαρά του κάθε παρεξηγημένου αρχιτέκτονα, τους πετάνε ότι πιο extreme υπάρχει και το καταναλώνουν σαν ζεστό ψωμί. 

Link to comment
Share on other sites

α) Δεν είναι τυχαίο plexiglass κατασκευάζετε απο την SAF-GLAS έχει πάχος 9/16 της ιντσας και έχει προδιαγραφές Blast D. Επίσης έχουν σένσορες πίεσης.

στα πλαίσια της "οικολογικής" και μή ενεργοβόρας χρήσης υλικών?

γ) Το κτήριο είναι βιοκλιματικό με ελάχιστες απαιτήσεις θέρμανσης και δροσισμού.

και τεράστιες απαιτήσεις κατανάλωσης ενέργειας από πλευράς μεταφοράς νερού (τουλάχιστον).

επίσης αντιτίθεται σε μια βασική αρχή του βιοκλιματικού αλλά και του ορθολογικού σχεδιασμού και συγκεκριμένα στην έλλεψη προσανατολισμού των χώρων (σε τυπικό όροφο όπως φαίνεται που περιστρέφεται από τη μια θέση στην άλλη κατά 180 μοίρες μάλλον τον ξεχάσαμε τον προσανατολισμό)

Τα φυτά έχουν επιλεχθεί βάση του μέγιστου CO2 uptake. Το θερμικό ίχνος είναι 72% μικρότερο απο ένα συμβατικό κτήριο.

τα φυτά έχουν επιλεγεί με βάση το τι φυτρωνει σε μπαλκόνια

για το θερμικό ίχνος θα ήθελε... (για να μην το πετυχαίνουν οι πύραυλοι; )

όταν λέμε συμβατικό κτίριο τι εννοούμε; τα γύρω από αυτό;;

ε) όλα τα υλικά είναι ανακυκλώσιμα, υπάρχει αυτονομία νερού, φωτισμού, ανακύκλωση οργανικών υπολειμμάτων.

Επίσης θα υπάρχουν 

αυτονομία νερού πόθεν; μαζεύουν σε στέρνες; ή κάνουν ανακύκλωση;

αυτονομία φωτισμού;;;; 

 

ζ) Ο σχεδιασμός βοηθάει αεροδυναμικά ενάντια στους έντονους ανέμους στην περιοχή.

εγώ πάλι βλέπω δημιουργία ανεμοστροβίλων με αυτή τη μορφή

η) 5 πανεπιστήμια θα εργαστούν στην στατική, αεροδυναμική, βιοκλιματική, αντισεισμική μελέτη εκτός των 3 εταιριών μελετών. Υπάρχουν light tunnels ώστε να μπαίνει φυσικός φωτισμός και θέρμανση σε κάθε δωμάτιο.

5 πανεπιστήμια και κανένα δεν ασχολείται με την αισθητική

οσο για τα light tunnels όχι και ιδιαίτερα πρωτότυπο για βιομηχανικά ή μεγαλιθικά κτίρια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην βαράτε τον ταχυδρόμο. Αυτά διάβασα αυτά έγραψα. :smile: Οι φήμες λένε οτι η Porsche Design θα σχεδιάσει και θα κατασκευάσει τις κουζίνες και ο Peter Marino για τους κοινόχρηστους χώρους. Οι φήμες πάλι λένε ότι το κόστος του τμ θα ξεκινάει απο τα 19000 $ και ήδη η Sotheby's Real Estate έχει αναλάβει την διαχείριση για 150 κομμάτια. Αν και υπάρχει μια πτώση στα ακίνητα θεωρείται απο τους επενδύτες οτι θα υπάρχει μια απόδοση της τάξεως του 5.1% τον χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

δεν βάρεσα τον ταχυδρόμο...

την άποψή μου επί των γραφομένων εξέφρασα.

τον ταχυδρόμο από άλλες δημοσιεύσεις -επιστημονικές και "χαλαρής" κουβέντας- τον έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση

και μου έκανε εντύπωση η "παράθεση"

απλώς όταν τα μεταφέρεις γράψε και την πηγή ή κάτι να καταλάβουμε ότι δεν τα αποδέχεσαι sans voire

Link to comment
Share on other sites

Να είστε σίγουροι ότι ένα τέτοιο κτήριο θα "φτιαχνόταν" πιό έυκολα στο Ελλαδιστάν.

1. Θα κατατασόταν στις επενδύσεις fast track

2. Θα τσίμπαγε καμμιά επιδότηση απο το ΕΣΠΑ

3. Κανα δάνειο απο τράπεζα και "αγύριστο" με τις ευλογίες του κράτους

 

Και τσούπ το έχτισες...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έβαλες τα εισαγωγικά γιατί είχες στο μυαλό σου το ανέκδοτο με τον Έλληνα και Άγγλο πολιτικό....\

Link to comment
Share on other sites

imhotep

έχεις δίκιο αλλα τα διάβασα σε περιοδικό που μου στέλνει το ASCE και σε κάτι άλλα κατασκευών και δεν έχω λινκς. Υπάρχει μια πολύ καλή ανάλυση απο κάποιους καθηγητές βιοκλιματικής στις ΗΠΑ που λένε οτι δυστυχώς η βιοκλιματική μετατρέπεται σε Luis Vuitton των πλουσίων και φέρνει παράδειγμα το Agora (δεν το κατακρίνει απλά λεέι οτι θα έπρεπε τα κράτη να την κάνουν υποχρεωτικό κανονισμό). Καταλήγει οτι ήδη το Carbon Tax στην Ευρώπη καταδικάζει του φτωχούς που δεν έχουν τα χρήματα να επενδύσουν στην βιοκλιματική. Επίσης κατηγορεί του αρχιτέκτονες οτι τις περισσότερες φορές δεν κάνουν χρήση ούτε των ποιον απλών μεθόδων βιοκληματικής.

 

Ηδη σκοτώνονται στο ΑΙΑ οτι το Agora δεν είναι βιοκλιματικό με βάση τα πρότυπα που έχουν θεσπίσει παράδειγμα στο βραβείο 2013

 

http://www.aiatopten.org/node/292

 

βέβαια υπάρχει και ο πόλεμος μεταξύ των μεγάλων γραφείων και πολλά είναι στημένα για συμφέροντα αλλα that's life.

Link to comment
Share on other sites

Ο βιοκλιματικός σχεδιασμός σήμερα πάει γάντι ..με τους αρχιτέκτονες

 

που εκεί πρέπει να επενδύσουν (και οι δικοί μας) και να εξειδικευτούν αν θέλουν το επάγγελμα τους   να καταστεί και βιοποριστικό

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

.... πάει γάντι ..με τους αρχιτέκτονες

....

Επενδύουμε, επενδύουμε αλλά λεφτά δεν βλέπουμε και η κουτσή Μαρία η κομμώτρια αναλαμβάνει βιοκλιματικό στην πιάτσα ….

 

Μετά τον πιτσαδόρο του Terry που κάνει εξαρτημένα  ΕΓΣΑ μούρλια…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.