Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για βεβαιώσεις μεταβίβασης κοιτάζουμε τις εξαιρέσεις.

Κατά τη γνώμη μου η παραπομπή στην παρ. 1γ του άρθρου 3 για περίπτωση υπαγωγής,  αφορά το τοπογραφικό να συντάσσεται ως εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ 87

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνω.

 

Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που δεν θα κάνουν ΕΓΣΑ βασιζόμενοι στην λανθασμένη διατύπωση του νόμου.

 

Οι εξαιρέσεις έπρεπε να μπούνε σε ξεχωριστή παράγραφο του άρθρου 3.

 

Με την Εγκύκλιο 3 ξεκαθάρισε κάπως το πράγμα στην αναφορά στο Άρθρο 4.

 

Link to comment
Share on other sites

Και λογικά να το δούμε, πέρα από την ερμηνεία του νόμου, αφού στα ακίνητα χωρίς άδεια (κατηγορίας 4 ή 5) ζητάει τοπογραφικό και το συνδέει με την παρ. 1γ του άρθρου 3 και η εγκ. 3 το ερμηνεύει, νομίζω ότι δεν χωράει αμφιβολία, ότι άλλο πράγμα είναι το τοπογραφικό για την υπαγωγή αυθαιρεσιών, άλλο ή εξαίρεση για το τοπογραφικό που συνοδεύει τη βεβαίωση μεταβίβασης, όπου και στη περίπτωση αυτή, δε ξέρω πόσοι συμβολαιογράφοι θα μπορέσουν χωρίς τοπογραφικό και δήλωση ν. 651 του μηχανικού να προβούν σε σύνταξη συμβολαίου. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός σχεδίου και κρίνεις ότι το περίγραμμα του οικοπέδου όπως αυτό απεικονίζεται είναι κοντά στην πραγματικότητα τότε δεν απαιτείται εξαρτημένο.

 

Αν είναι εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο , τότε απαιτείται. 

Link to comment
Share on other sites

 

Για ρύθμιση αυθαιρέτου σε κτίριο με άδεια του 1984 αρκεί το τοπογραφικό της άδειας ή απαιτείται τοπογραφικό με ΕΓΣΑ??

 

 

Ο νόμος στην παρ. 6.α.i του άρθρου 11,  ορίζει την απαίτηση αντίγραφου τοπογραφικού σε περίπτωση ύπαρξης οικοδομικής άδειας. Αυτό είναι το τυπικό. Από κει και ύστερα ανά περίπτωση κρίνεις αν χρειάζεται νέο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Το αν μπορείς να εισάγεις ένα τοπογραφικό στον 4178 μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις...

ΤΟ γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε για συμβόλαιο δεν λέει τπτ από μόνο του καθώς μπορεί να μην έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα και την υφιστάμενη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

έχω μετρήσει ένα οικόπεδο εντός οικισμού που με βάση τον τίτλο και την οικ.άδεια έχει εμβαδό 1000 τ.μ. (τα νούμερα είναι ενδεικτικά).

η μέτρηση μου έβγαλε εμβαδό 1010 τ.μ. δηλ. απόκλιση εντός του 5%, όλα καλά μέχρι εδώ.

Στο οικόπεδο όμως έχουν συσταθεί 2 κάθετες ιδιοκτησίες με ποσοστά 50%-50%. Άρα σύμφωνα με τους τίτλους και τις άδειες έχω δύο κάθετες από 500τ.μ. η κάθε μια.

Εγώ όμως μέτρησα την μία κάθετη 490τμ και την άλλη 520τ.μ.

Τι γίνεται με τον Ν.4178/13 αν θέλω να μεταβιβάσω την μία κάθετη; Ισχύει το 5% και στις κάθετες και αν ναι πως θα περιγραφεί στο συμβόλαιο;π.χ. ότι τα ποσοστά είναι 50-50 αλλά κατα νεότερη μέτρηση το κάθε τμήμα έχει εμβαδό τόσο που είναι μέσα στο 5% ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως μέτρησα την μία κάθετη 490τμ και την άλλη 520τ.μ.

 

Όταν λες πως μέτρησες

που έγινε η μέτρηση?

Η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας φαίνεται μόνο στο τοπογραφικό που συνοδεύει την συμβολαιογραφική πράξη.

Σε τυχόν οικοδομική άδεια

όρια κάθετης εμφανίζονται μόνο με γραμμή οριοθέτησης. Χωρίς διπλή γραμμή μάντρας ή συρματοπλέγματος.

 

Στο πεδίο δεν μπορείς να μετρήσεις μεμονωμένες κάθετες

διότι απαγορεύεται η περίφραξη κάθετης ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.