Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα και καλό μήνα.

Έχω περίπτωση οικοδομής του 1958 με αυθαίρετες κατασκευές με αποδεδειγμένη παλαιότητα λόγω άρρηκτης σύνδεσης φέροντος οργανισμού που πάνε Κατηγορία 1 αλλά έχω και στο ίδιο διαμέρισμα και ένα κλεισμένο μπαλκονάκι με αμιαντολαμαρίνα στην οροφή και σιδερένιο κούφωμα με μονό τζάμι (δεκαετίας 1970) για το οποίο πέραν της προφανούς παλαιότητας, δε μπορώ να αποδείξω τίποτα.

 

Περισσότερο για δική μου ευκολία και λιγότερο από άποψη προστίμου, με τι τρόπο θα μπορούσα να ισχυριστώ παλαιότητα για να το κατατάξω είτε Κατηγορία 1 είτε Κατηγορία 2?

 

Για αεροφωτογραφίες ούτε λόγος ενώ στο Ε9 δε γίνεται να τροποποιήσουμε τίποτα διότι τα καθαρά τετραγωνικά του διαμερίσματος που προέκυψαν από την αναλυτική εμβαδομέτρηση υπερβαίνουν αρκετά των μεικτών που αναγράφονται στα συμβόλαια.

 

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  Inzaghi :   "Για αεροφωτογραφίες ούτε λόγος ενώ στο Ε9 δε γίνεται να τροποποιήσουμε τίποτα διότι τα καθαρά τετραγωνικά του διαμερίσματος που προέκυψαν από την αναλυτική εμβαδομέτρηση υπερβαίνουν αρκετά των μεικτών που αναγράφονται στα συμβόλαια."

 

Ουτε θεμα "ευκολιας" υπαρχει, ουτε "μη διορθωσης" του Ε9, ειδικα που δεν εχεις αλλον τροπο αποδειξης παλαιοτητας.

Προφανως δεν μπορεις να δοσεις βεβαιωση.

Πρεπει να αιτιολογησεις/τακτοποιησεις την διαφορα στα τμ.

και να φτιαξουν το Ε9    σωστα και να σου δωσουν αντιγραφο.

Σαν προ 75 τα περνας ολα με 500, λογω συστασης ΟΙ.

 

[ αν στα συμβολαια ειναι 70 τμ. και στην πραγματικοτητα 80 τμ και δοσεις βεβαιωση για 70, σε μελλοντικο ελεγχο θα θεωρηθει ακυρη -και ψευδης- η βεβαιωση]

Link to comment
Share on other sites

Στον τίτλο του 1962 αναγράφεται 45 τ.μ. μεικτή εμβαδομέτρηση.

Ξέρουμε όλοι με τι ακρίβεια δινόντουσαν τετραγωνικά σε συμβόλαια της αυτής παλαιότητας.

Τακτοποιείται διαμερισμάτωση, το μπαλκονάκι κι άλλες λοιπές παραβάσεις και εν τέλει η αναλυτική εμβαδομέτρηση μου δίνει 49 τ.μ. καθαρό εμβαδόν.

Εγώ σε καμία βεβαίωση δε βεβαιώνω εμβαδόν αριθμητικά.

Βεβαιώνω ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν τακτοποιηθεί. 

Κάτι που όντως ισχύει.

Δε βεβαιώνω ούτε οτι είναι 70 ούτε ότι είναι 80 τα μέτρα του ακινήτου.

Για διαστάσεις και εμβαδόν ελέγχομαι μελλοντικά βάσει σχεδίων και πραγματικότητας, όχι βάσει συμβολαίων.

Αν ο συμβολαιογράφος μεταβιβάσει το ακίνητο που θα δείχνω εγώ στο σχέδιό μου ως 45 τ.μ. μεικτά, χωρίς πουθενά να το βεβαιώνω εγώ, ποιός και γιατί να μου ακυρώσει τη βεβαίωση στο μέλλον, ως ψευδή κιόλας? Τι ψέμα περιλαμβάνει?

 

 

Από κει και ύστερα τι μπορεί να δηλώνεται σε Ε9 και συμβόλαια είναι κάτι που ουδώλως με απασχολεί.

Διόρθωση τετραγωνικών του συμβολαίου απαιτεί τροποποίηση σύστασης με 100% συναίνεση. Επομένως αδύνατον.

 

Άποψή μου.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο "αποτύπωσης" του ακινήτου, που προφανώς θα υπάρχει εμβαδομέτρηση δεν θ' ανεβάσεις στο σύστημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απο που απαιτειται να βεβαιωνεις και ορθο εμβαδον σε βεβαιωση;; αυτο που ελεγχουμε ειναι ΜΟΝΟ ΥΠΕΡΒΑΣΕΙΣ Δ,Κ,Υ τελικα θεωρω οτι μερικοι θελουμε να γεννησουμε προβληματα απο το πουθενα....Με την λογικη σας παιδια ΟΛΑ τα συμβολαια θα πρεπει να βγουν ακυρα, και αυτο το λεω γιατι ξερουμε οτι οι μισες ΟΑ ειναι για ανακληση και οτι σε καθε αδεια υπαρχουν ψεγαδια....ηθελα να ηξερα ετσι κυνηγατε και ολους τους συναδερφους που εχουν υπογραψει ψευδης δηλωσεις για συνδεση με δικτυα κλπ;;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος Inzaghi κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται σε ΔΗΛΩΣΗ 4178 κι όχι σε βεβαίωση....

 

P.S. Το -1 δεν το έβαλα εγώ.... Δεν βάζω σχεδόν ποτέ -

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο "αποτύπωσης" του ακινήτου, που προφανώς θα υπάρχει εμβαδομέτρηση δεν θ' ανεβάσεις στο σύστημα;;;;

Ανεβαζω, εννοειται. Πληρες σχεδιο της υφισταμενης καταστασης.

Στο οποιο διαγραμμιζω τις αυθαιρετες κατασκευες, γραφοντας το εμβαδον των υπερβασεων.

Δε συνηθιζω να αναγραφω το καθαρο εμβαδον του διαμερισματος.

 

Αλλα ακομα και να το γραψω στο σχεδιο που θα ανεβασω, δε βρισκω λογο να ΜΗ βεβαιωσω οτι ολες οι αυθαιρετες κατασκευες ειναι τακτοποιημενες, αν στο συμβολαιο αναγραφει διαφορετικη εμβαδομετρηση ή αν η μεικτη εμβαδομετρηση που δοθηκε οταν ο Μητσοτακης ηταν εφηβος ακομα ειναι μικροτερη της καθαρης που μετραω εγω.

 

Συγκεκριμενα πραγματα βεβαιωνω. Φερω ευθυνη γι αυτα που βεβαιωνω και γι αυτα που τακτοποιω. Τακτοποιω τα παρα τη αδεια και βεβαιωνω οτι ολα πλεον ειναι νομιμα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑ.

 

Συμφωνω με τον προλαλησαντα Ιωαννη και διορθωνω το -1 του

Link to comment
Share on other sites

αποθηκάκι 7τ.μ. (ύψος <2,0μ.) κάτω από ανοικτή σκάλα σε επαφή με το ισόγειο της οικοδομής κατασκευάστηκε κατά ΥΔ δήλωση ιδιοκτήτη πρό του 1975 

η οικοδομική άδεια του ισογείου είναι 1970. δεν το έχει δηλώσει ποτέ, δεν υπάρχει δημόσιο έγγραφο που να το αποδεικνύει, και εννοείται ούτε αεροφωτογραφία...από την αυτοψία φαίνεται ότι κατασκευάστηκε παλιά και δεν υπάρχει εμφανής λόγος να αμφισβητηθεί...για να το δηλώσουμε πρέπει να έχουμε οπωσδήποτε το Ε9 πριν την οριστική υπαγωγή? 

 

ΥΓ ο λογιστής λέει ότι όλα πλέον δηλώνονται μετά το 2004 σε ότι αφορά το Ε9. 

 

τι θα κάνατε?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ ναι χρειάζεσαι το Ε9.

Να πεις βεβαίως στο λογιστή να σταματήσει να .....τραγουδάει.

Στην ίδια σειρά με τους κύριους χώρους του ακινήτου που είναι δηλωμένο π.χ. 1971, θα πάει ακριβώς στο διπλανό κουτάκι της ίδιας σειράς και θα προσθέσει στους "βοηθητικούς χώρους" άλλα 7 τ.μ. και τελείωσε.

Κι επειδή ο λογιστής θ' αρχίσει να ....ξανατραγουδάει, θα του πει μόνο του 2017 το Ε9 ν' αλλάξει!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.