Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

 Αδεια του 1971 δειχνει στο ισογειο 4 καταστηματα και υψος 3μ. Στην πραγματικοτητα εγινε ενα  καταστημα εξ αρχης, ύψους 4,50 μ. και εχει κανει προσθηκη κατ΄επέκταση στον ακαλυπτο . Με αδεια του 2005 για προσθηκη οροφου και νομιμοποιησης υπογειου, στην κατοψη ισογειου ειναι ενα καταστημα, το ύψος του καταστηματος το πραγματικο τα 4,50 μ. και φυσικα λειπει η προσθηκη στον ακαλυπτο γιατι προφανως δεν μπορουσε να νομιμοποιηθει. Σε αεροφ/α του ΄82 φαινεται η επεκταση στον ακαλυπτο. Αν παρω την παλια άδεια εχει και διαμερισματωση και Υπερβ. υψους. Ενω στην νεα αδεια αυτα τα εχει αποτυπωσει στα σχεδια και μενει να βαλω την επεκταση στον ακαλυπτο. Είναι σωστο να παρω την τελευταια αδεια του 2005  την στιγμη που η αυθαιρεσια εγινε το 1971?

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω....άλλο θελω να πω ...οτι εφόσον το 2005 δεν φαινεται η επεκταση του ακαλυπτου το προστιμο θα παει μετα το 2005 ή μετραει το οτι φαινεται η επεκταση σε αεροφ/α του 1974 και τοτε μπορει να παει με τα παλια......

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το ερωτημά σου  δεν  ειναι μονο εάν θα πρεπει να  το πας σαν πριν 2005 ή πριν 1974

 

εχεις και ενα αλλο προβλημα, οτι,

μετα την αδεια του 1974, εχτισε  μια αυθαιρετη προσθηκη.

στη συνεχεια, αφου  απεκρυψε την υπαρξη του αυθαιρετου  κτισματος, ζητησε  και πηρε αδεια το 2005 για τον υπολοιπο σδ..

 

επομενως η αδεια αυτη ειναι "προβληματικη", αφου απεκρυψαν την υπαρξη κτισματων.

 

δες το και απο αυτη την πλευρα.

 

Επομενως, περιμενε να  μας πουν τις αποψεις τους και οι συναδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κάνεις χρήση της τελευταίας ΟΑ του 2005 και να θεωρήσεις ότι, η αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση έγινε μετά από την ημερομηνία έκδοσης αυτής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο διαδοχικές άδειες τον Φεβρουάριο του 1974. Ο ιδιοκτήτης έχει τα κτίρια δηλωμένα με έτος 1975. Να τον πω αν μπορεί να αλλάξει το Ε9 σε 1974 για να τα δηλώσω σαν κατηγορία 1 πριν την 9/6/1975; Μου δημιουργεί αμφιβολίες σε περίπτωση ελέγχου αν χρησιμοποιήσω το Ε9 σαν αποδεικτικό παλαιότητας μήπως το γενικό 1975 μου δημιουργήσει κάποιο θέμα. Τα κτίρια στην ουσία ανεγέρθηκαν το '74.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.