Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Εξηγησε στον εντολεα σου (καλο!!) οτι το Ε9 που θα πρεπει να σου φέρει και αν θελει να μην αλλαξει το πρόστιμο (προς το χειροτερο) ενα Ε9 που να αναφερει ως ετος το ταδε ...

Ο εντολέας σου να βρει την ακρη με τον λογιστη του.

Εσυ δεν εχεις προβλημα ... εσυ μπορεις να δουλεψεις με οποιο Ε9 σου φερει και να βγαλεις το οποιο προστιμο...

Αντε πια ...

 

Σταλθηκε απο το tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ, όμως ο λογιστής μου είπε ότι πρέπει να έχει την οριστική υπαγωγή για να κάνει την αλλαγή...εγώ όμως πρέπει να έχω το Ε9 για να κάνω οριστική υπαγωγή....μπορώ να το ανεβάσω κι εκ των υστέρων θα μου πεις, αλλά κι αν δε μου φέρουν διορθωμένο το Ε9 κι έχω στηρίξει την παλαιότητα σε αυτό? (βασικά ενδιαφέρομαι για ένα υπόγειο εκτός περιγράμματος κτιρίου στο οποίο θέλω να βάλω παλαιότητα προ 2003...)

 

 Ο μεν μηχανικος απαιτει Ε9 να ειναι σωστο...ειδικα ως προς την παλαιοτητα, αφου στηριζεται σε αυτο και μονον, αρα πρεπει να προυπαρχει του Ε9 της υπαγωγης.

 

 

Ο λογιστης, για να αλλαξει το Ε9 λεει ....η εφορια θελει  να της παω την τακτοποιηση, διοτι θελει "συμβολαιο"  για να δεχτει την τροποποιηση

[ασχετα που η υπαγωγη δεν ειναι συμβολαιο....ετσι θελουν..]

...αρα να εχει προυπαρξει η τακτοποιηση

 

Εδω χανεται η κοινη λογικη :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Α και πες στο λογιστή να πάει να κάνει .......μπουρμπουλήθρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο πελάτης μου έχει φάει καταγγελία ότι έφτιαξε πλάκα από σκυρόδεμα και τοιχία από πάνω περιμετρικά , κατ' επέκταση του ισόγειου κτίσματος που είχε με άδεια. Εγώ βλέπω ότι αυτή  η επέκταση έχει και υπόγειο ξεμπαζωμένο. Μαζί τα είχε φτιάξει...όμως δε θα ήθελα να στηριχτώ μόνο στην καταγγελία γιατί σαν περιγραφή δε με καλύπτει...θα πω στην τεχνική έκθεση για ενιαίο φέροντα οργανισμό αλλά και πάλι το ε9 θα το ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τις  αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 του  νόμου 4495/2017 έχουμε υποχρέωση να καταθέσουμε κάποιο αποδεικτικό χρόνου κατασκευής ή να κανουμε κάποια αναφορά στη τεχνική έκθεση για το αν και πως τεκμαίρεται; Γιατι για τις περισσότερες δεν αποδεικνύεται με τα "συνήθη" δικαιολογητικά

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Έχει μήπως κανείς σας υπόψη αν υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας που να εκπονεί φωτοερμηνείες ώστε να τεκμηρώνεται η χρονολόγηση αυθαιρεσιών; Χρειάστηκε να ζητήσω έγκριση από ΥΠΠΟ για κτήριο που έχει τακτοποιηθεί με 4178 και η υπόθεση έχει κολλήσει καθώς δεν δέχονται τη φωτοερμηνεία που έκανε διπλ. τοπογράφος μηχανικός επειδή ήταν ιδιώτης μηχανικός εντεταλμένος από τον πελάτη... Μου ζήτησαν φωτοερμηνεία από τον ΟΚΧΕ, αλλά από τη διάδοχή του πλέον κατάσταση ΕΚΧΑ μου είπαν ότι δεν έκαναν ούτε κάνουν κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

με ποιό αρθρο εκανες τακτοποιηση?

εγκριση πότε ζητησες  και απο ποιά επιτροπη?

 

Ποιοί  και σε ποιά διαδικασια ..."δεν δεχονται" τη φωτοερμηνεια μηχανικου

και σου ζητησαν "απο τον ΟΚΧΕ"...

"που δεν κανει...ούτε εκανε ποτέ"??

 

και γιατι να χρειαζεται φωτοερμηνεια,   αν προκειται για την παλαιοτητα, ας προσκομισει  ενα Ε9 ή άλλα στοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κανείς σας υπόψη αν υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας που να εκπονεί φωτοερμηνείες ώστε να τεκμηρώνεται η χρονολόγηση αυθαιρεσιών; Χρειάστηκε να ζητήσω έγκριση από ΥΠΠΟ για κτήριο που έχει τακτοποιηθεί με 4178 και η υπόθεση έχει κολλήσει καθώς δεν δέχονται τη φωτοερμηνεία που έκανε διπλ. τοπογράφος μηχανικός επειδή ήταν ιδιώτης μηχανικός εντεταλμένος από τον πελάτη... Μου ζήτησαν φωτοερμηνεία από τον ΟΚΧΕ, αλλά από τη διάδοχή του πλέον κατάσταση ΕΚΧΑ μου είπαν ότι δεν έκαναν ούτε κάνουν κάτι τέτοιο...

Πραγματικά, εκεί που νομίζουμε ότι τα έχουμε δει όλα από δημόσιες υπηρεσίες, καθημερινα φροντίζουν να μας εκπλήσουν. Τα ίδια ερωτήματα με τον Δημήτρη έχω. Απαντάς και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.