Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Δεν ανάφερα ποτέ ότι τα σχέδια της οριζοντίου είχαν διαφορά, ουτε καν που εχω δει τα σχέδια της οριζοντίου ακόμα.

Είδα ότι η κατασκευή διαφέρει από την οικ άδεια οπότε συμπέρανα ότι μια "διαφορετική διαμερισμάτωση" την έχω.

Edited by Arche
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 21/8/2015 at 8:56 ΜΜ, panosz said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ως χρόνο κατασκευής, για τον υπολογισμό του συντελεστή παλαιότητας, λαμβάνεται τον χρόνο ολοκλήρωσης του φέροντα οργανισμού ή του συνόλου της κατασκευής;

Στο άρθρο 7 ο 4178 αναφέρει ότι σε αυτόν υπάγονται οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν περατωθεί κατά τις διατάξεις του άρθρου 8 πριν τις 28.7.2011.

Στο άρθρο 8 αναφέρει ότι υπάγονται κτίρια των οποίων ο φέρων οργανισμός έχει ολοκληρωθεί πριν τις 28.7.2011. Επομένως ο χρόνος περάτωσης μίας κατασκευής είναι αυτός της ολοκλήρωσης του φέροντος οργανισμού της ή του συνόλου της;

Έχω περίπτωση κατοικίας που ρευματοδοτήθηκε τον Μάρτιο του 1983 και σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη ο φέρων οργανισμός είχε ολοκληρωθεί εντός του 1982 (όπως είναι λογικό) και θα ήθελα πέρα από την εγκύκλιο 4 να έχω και τον νόμο με το μέρος μου.

Ευχαριστώ

εχω το ίδιο ερωτημα.....Τι ισχύει????? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chroussis said:

εχω το ίδιο ερωτημα.....Τι ισχύει?????

Γειά σου καταρχήν παραθέτεις ερώτημα του...2015, ο 4178 έχει καταργηθεί δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά όμως και με το 4495, θα έλεγα ότι όλα (φ.ο. + αυθαιρεσία) πρέπει να έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.7.11.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akis73 said:

Γειά σου καταρχήν παραθέτεις ερώτημα του...2015, ο 4178 έχει καταργηθεί δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά όμως και με το 4495, θα έλεγα ότι όλα (φ.ο. + αυθαιρεσία) πρέπει να έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.7.11.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Βασικά η ερώτηση μου έχει να κάνει αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την παλαιότητά του φέροντα οργανισμού και ας αποπαιρατωθηκε αργότερα 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το άρθρο 86 του Ν.4495/2017 είναι σαφές:

"Στις διατάξεις των άρθρων 96 επ. υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις για τις οποίες ο φέρων οργανισμός της αυθαίρετης κατασκευής έχει εκτελεστεί ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει εγκατασταθεί πριν από τις 28.7.2011."

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλή σας μέρα!

Ήθελα να ρωτήσω, αποδοχή κληρονομιάς που κάνει αναφορά στο έτος κατασκευής πλήρως αυθαίρετης κατασκευής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν δημόσιο έγγραφο στο σύστημα του ΤΕΕ σαν απόδειξη έτους κατασκευής της αυθαιρεσίας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ένδειξη. Στο Ε9 πως το δηλώνει;  Ζήτησέ του ένα παλιό Ε9 (πχ 2011-2012) και ένα πρόσφατο. Επιπλέον, οι μορφολογικές ενδείξεις του κτιρίου (όψεις, υλικά κατασκευής κλπ) συνάδουν με την αναφερόμενη παλαιότητα;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pavlos33 said:

Είναι μια ένδειξη. Στο Ε9 πως το δηλώνει;  Ζήτησέ του ένα παλιό Ε9 (πχ 2011-2012) και ένα πρόσφατο. Επιπλέον, οι μορφολογικές ενδείξεις του κτιρίου (όψεις, υλικά κατασκευής κλπ) συνάδουν με την αναφερόμενη παλαιότητα;

Πρόκειται για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη κατοικία που δεν είναι δηλωμένη στο Ε9 τους. Τώρα θα δηλωθεί στο Ε9 με την αποδοχή κληρονομιάς όπου και θα αναφερθεί το έτος κατασκευής της..

Από μορφολογικές ενδείξεις δεν μπορώ να το απαντήσω δυστυχώς γιατί δεν έχω εμπειρία από κατασκευαστικά. Επισυνάπτω όμως μερικές φωτογραφίες μήπως βγάλετε κάποιο συμπέρασμα?!

1.JPG

2.JPG

4.JPG

5.JPG

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς μέχρι να λάβεις στα χέρια σου την μεταγεγραμμένη πράξη αποδοχής κληρονομιάς δεν "ακουμπάς" την υπαγωγή. Όταν θα έχεις στα χέρια την πράξη και το Ε9 (βάσει των δικών σου μετρήσεων) τότε θα προχωρήσεις. Όμως, θα πρέπει να δώσεις τη σωστή εμβαδομέτρηση ώστε μετά να μην γίνονται αλλαγές στο Ε9 και στα πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ.  Η κατοικία παίρνει από κάπου ρεύμα; (μη σου κάνει εντύπωση, έχουν ρευματοδοτηθεί πολλά τέτοια με κάτι ωραίες βεβαιώσεις δημάρχων για προ 55....). Αν ναι μπορείς να αιτηθείς στη ΔΕΗ βεβαίωση χρόνο ρευματοδότησης για να έχεις και ακόμη μια ένδειξη. Αυτό θα τους ζητήσει άλλωστε και η συμβ/φος για να προσδιορίσει το συντ/τη παλαιότητας για την αντικειμενική αξία. Τα γύρω κτίσματα φέρουν παρόμοια μορφολογικά στοιχεία; Κάνε και μια ερώτηση σε ιδιοκτήτη ή ακόμη και σε γείτονα αν έχεις κάποια επαφή. Όλα αυτά θα είναι ενδείξεις που θα σε οδηγήσουν και στο να δεχτείς την παλαιότητα από το Ε9.  Το βασικό όλων (αν και το κτίσμα δεν φαίνεται να είναι τόσο καινούργιο), κοιτάζεις στις ιστορικές αεροφωτογραφίες της google και στις ορθοφωτογραφίες του κτηματολογίου, ώστε τουλάχιστον να φαίνονται τα κτίσματα πριν την 28/7/2011.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ως σήμερα, όχι. Πρόχειρο ρεύμα με γεννήτρια είχαν. Τριγύρω δεν υπάρχουν παρόμοια κτίσματα δυστυχώς για να κάνω συγκρίσεις. Στο κτηματολόγιο οι αεροφωτογραφίες το δείχνουν εκεί πριν το '11 πάντως..

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.