Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Όχι, τι? Αν και κακώς ασχολούμαστε με την κάθε Γαρδίκη, τουλάχιστον στον 4014 είχαμε ε/α με το λογότυπο του ΥΠΕΚΑ, τώρα έχουμε λόγια του αέρα από έναν περιοδεύοντα θίασο "ειδικών αναλυτών".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού ο νόμος λέει ότι η Κατηγορία 2 δεν συνδυάζεται με Κατηγορίες 4 και 5 γιατί στο σύστημα του ΤΕΕ δέχεται διαφορετικά Φ.Κ. με Κατηγορία 2 και Κατηγορία 4 ή 5 ?

Link to comment
Share on other sites

H Κατηγορία 2 (προ 1983) βάσει και του νόμου δεν συνδυάζεται με Κατηγορία 4 ή 5 , σωστά ?

 

Έχω διαφορετική διαμερισμάτωση (υφίσταται προ 1975...αλλά δεν αποδεικνύεται) και μία ΥΔΚΧ 1Μ2 (αποδεδειγμένα προ 1975). Έλεγα να βάλω την διαμερισμάτωση Κατηγορία 4 και την ΥΔΚΧ για να μην με χρεώσει 500 ευρώ (αφού 20 ευρώ είναι κανονικά) να την βάλω όχι Κατηγορία 1 αλλά Κατηγορία 2. 

 

Είναι σωστό με βάση τον νόμο ? Ή αφού έχω άλλη αυθαιρεσία (διαμερισμάτωση) μετά το 1983 πρέπει να βάλω και την ΥΔΚΧ Κατηγορία 4 ?

 

Πάντως το σύστημα το δέχεται....

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Η Γαρδίκη βέβαια σε πρόσφατη ημερίδα, ανέφερε ότι πιθ. στην νέα εγκύκλιο, θα βάζουμε υπέρβαση ύψους αν αυθαίρετη προσθήκη θα ξεπερνά σε ύψος το υφιστάμενο εγκεκριμένο κτίσμα...

Πιστεύω ότι εδώ έχει δίκαιο. Για παράδειγμα, εφόσον έχω ο.α. για ισόγειο με εγκεκριμένο ύψος 3μ, εάν κάνω δίπλα αυθαίρετο 3,5μ, τότε για τα 0,5μ θα πρέπει να βάλουμε ΥΥ. Γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

H Κατηγορία 2 (προ 1983) βάσει και του νόμου δεν συνδυάζεται με Κατηγορία 4 ή 5 , σωστά ?

 

Έχω διαφορετική διαμερισμάτωση (υφίσταται προ 1975...αλλά δεν αποδεικνύεται) και μία ΥΔΚΧ 1Μ2 (αποδεδειγμένα προ 1975). Έλεγα να βάλω την διαμερισμάτωση Κατηγορία 4 και την ΥΔΚΧ για να μην με χρεώσει 500 ευρώ (αφού 20 ευρώ είναι κανονικά) να την βάλω όχι Κατηγορία 1 αλλά Κατηγορία 2. 

 

Είναι σωστό με βάση τον νόμο ? Ή αφού έχω άλλη αυθαιρεσία (διαμερισμάτωση) μετά το 1983 πρέπει να βάλω και την ΥΔΚΧ Κατηγορία 4 ?

 

Πάντως το σύστημα το δέχεται....

 

Κάποια γνώμη για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Απλά μου κάνει εντύπωση που το σύστημα το δέχεται. 

 

Επίσης η αυθαιρεσία που βάζω μετά το 83' είναι η διαμερισμάτωση η οποία είναι προ 75 αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.