Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 2 (Κτίρια μέχρι 31-12-1982) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπερα.εχω περιπτωση ανεγερσης αυθαιρετης κατοικιας 45 τμ η οποια ανηγερθη το 1982 με βαση οικοδομικη αδεια αγροτικης αποθηκης 30τμ.

πως θα τη δηλωσω ?

α)σαν εξολοκληρου αυθαιρετη κατοικια 45τμ χωρις οικοδομικη αδεια πριν το 83 ?

η

β)σαν υπερβαση δομησης 15τμ κατοικια και αλλαγη χρησης στα υπολοιπα 30τμ απο αποθηκη σε κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Καταρχάς θεωρείς ότι υπάρχει άδεια στο ακίνητο.

για τα 30 τ.μ υπάρχει αλλαγή χρήσης από κύρια χρήση σε κύρια χρήση και υπολογισμό με αναλυτικό.

Αναφέρω την αποθήκη ως κύρια χρήση διότι έχει μετρήσει στο Σ.Δ και δεν έχει βοηθητική χρήση σε σχέση για παράδειγμα με μια κατοικία.

Τα υπόλοιπα 15 τ.μ ΥΔΚΧ και ΥΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και βασικα δεν είσαι κατηγορία 2. Άσε που πρέπει να εχεις αποδεικτικά στοιχεια για προ 83....

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά και για να μην ξεχνιόμαστε η καταληκτική ημερομηνία που αυθαιρέτως έχουν προσδιορίσει και στο νόμο και στα "υπόλοιπα" δεν είναι η 31.12.1982 αλλά ή 31.1.1983!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν εχω οικοδομικη αδεια σε ισχυ(δηλαδη ΝΑΙ οικοδομικη αδεια συμφωνα με το παραρτημα Α) και οι αυθαιρεσιες ειναι μετα το 83 βαζω κατηγορια 4,εφοσον δεν εχω υπερβασεις που να με οδηγησουν στην 5.


οταν εχω οικοδομικη αδεια και οι υπερβασεις ειναι προ του 83,τι κατηγορια βαζω?ΝΟΜΙΖΩ 2.


αφου στην εγκυκλιο 4,σελιδα 4 λεει αυτολεξει:


δ)αυθαιρεσιες μετα το ετος 1983.....


και μετα ακριβως αναφερεται στην υπαρξη οικοδομικης αδειας


Δηλαδη μηπως η υπαρξη αυθαιρεσιων προ 83 υπερισχυει της υπαρξης οικοδομικης αδειας?


μηπως υπερισχυει η κατηγορια 2 της κατηγοριας 4?


Link to comment
Share on other sites

γιατι? 

Πρόσεξα ότι η εγκύκλιος 4 το υπονοεί, αλλά ο νόμος δεν αναφέρει κάποια υποχρεωτικότητα στην κατηγορία 2.

 

Faethon11, on 05 Dec 2013 - 19:33, said:snapback.png

Αρκεί να έχει Ο.Α......

 

+ post του pantsel

 

Μια παρατήρηση από κάποιον πάνω στα παραπάνω post??

 

Προσωπικά εγώ θα το δεχόμουν στην περίπτωση που το υπονοούσε ο νόμος και το ξεκαθάριζε η εγκύκλιος,

 

αλλά εδώ ισχύει το ακριβώς αντίθετο.... δεν αναφέρεται πουθενά μέσα στο νόμο και αναφέρεται έμμεσα στην εγκύκλιο.

 

 

Υ.Γ. Έμπλεξα λίγο με τις παραθέσεις αλλά νομίζω αντιλαμβάνεστε που το πάω...

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Παιδιά έβαλα ένα αυθαίρετο, κατοικία προ 1975 και ισόγειες αποθήκες προ 1983, και μου βγαίνει πρόστιμο 1870€ και επειδή η επιφάνεια είναι άνω τον 100μ2 το παράβολο είναι 2000€ και έστειλα το πελάτη να το πληρώσει. Όμως μάλλον έκανα βλακεία και δε μπορώ να δικαιολογήσω τη χρήση κατοικίας προ 1975, εάν το ξαναυποβάλω σαν κατοικία προ 1983 μου υπολογίζει το πρόστιμο 2400€, ξέρετε αν θα πάρει την έκπτωση του 20% ώστε να είναι εντός του 2000€ που έχει πληρώσει ο πελάτης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

takis1980

εφόσον πληρώνεις εφάπαξ δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην πάρει την έκπτωση του 20%.

 

pantsel, Κiriakos

έχω παρόμοιο προβληματισμό,

3 ανεξαρτητα κτίρια όλα προ του 75 σε μη άρτιο κ οικοδομήσιμο εκτος σχεδίου με χρησεις

οικία, αποθηκες, καταστημα και με λοιπές παραβάσεις αναλυτικού μέτα το 83,

πάνε όλα κατηγορια 5 ή δύναται να υπαχθούν και στη κατ. 2....?  

Edited by ili gst
Link to comment
Share on other sites

Στον 4014 δεν έδινε έκπτωση 20% στα εφάπαξ όταν το υπόλοιπο του προστίμου (μείον το παράβολο) ήταν μικρότερο των 400 ευρώ. Στιν 4178 δεν έχω δει να λέει κάτι αντίστοιχο αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα έτσι όπως έχουν γίνει οι νόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παράβολο τον 2000€ έχει πληρωθει αλλά ήταν για το πρόστιμο που είχε υπολογισθεί με κατοικία προ 1975, αυτό που λέω είναι αν το αλλάξω και βάλω κατοικία προ 1983 στην ίδια αίτηση και ξαναυπολογίσει το πρόστιμο βγαίνει 2400, το οποίο αν πάρει έκπτωση 20% είναι μέσα στο παράβολο που έχει ήδη πληρωθει, αυτό που ρωτάω αν ξέρετε είναι αν στην επανυποβολή παίρνει έκπτωση ή θα χρειαστεί να πληρώσει επιπλέον 400€?

 

 

Υ.Γ. Πάντως αυτό που αν το υπόλοιπο του προστίμου είναι μικρότερο των 400€ δεν έχει έκπτωση δεν ισχύει στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.