Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν έχει και άλλες παραβάσεις όπως λες χρεωσέ το στην λοιπή παράβαση που πιθανά να έχεις βάλει, (αλλαγή όψης κλπ). Όπως και να έχει να κάνεις αναφορά για αυτό το τμήμα στην τεχνική σου έκθεση ώστε σε πιθανά αυριανά συμβόλαια να μπορεί να προκύψει το πραγματικό εμβαδό του διαμερίσματος σε σχέση με αυτό της άδειας- για παν ενδεχόμενο-.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω μια αντλιτική εγκατάσταση και κτίσμα  2.00 Χ4.20 σε αγροτεμάχιο. Αν έχω καταλάβει καλά ανήκει στην κατηγορία 3 του άρθρου 9 αλλά επειδή οι δια στάσεις είναι άλλες από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο (3.00Χ3.00), παρ,όλο που τα τετραγωνικά είναι εντός των ορίων, θα πάει με αναλυτικό όλη η κατασκευή?

Η αντικειμενική αξία της γεώτρησης υπολογίζεται - αν δεν κάνω λάθος - με 200 ευρώ /μ βάθους. Ξέρει κανείς αν αυτό πρέπει να μπεί κάπου στον αναλυτικό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Τριόροφη οικοδομή με ΟΑ 1973 έχει τις εξής παραβάσεις

1.Εκτός νομίμου περιγράμματος στον ακάλυπτο ισόγειο λεβητοστάσιο 7,5 τμ.

2.Στο δώμα 2 ανεξάρτητες αποθήκες 9,50τμ και 6,50τμ.

 

1.ΦΚ ισόγειο με μειωτικό.

2.ΦΚ Κατ. 3

 

Θα τα πήγαινα με προ 1983 αλλά δεν ξέρω αν θα βρώ Α/Φ.

Τι λέτε;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Τριόροφη οικοδομή με ΟΑ 1973 έχει τις εξής παραβάσεις

1.Εκτός νομίμου περιγράμματος στον ακάλυπτο ισόγειο λεβητοστάσιο 7,5 τμ.

2.Στο δώμα 2 ανεξάρτητες αποθήκες 9,50τμ και 6,50τμ.

 

1.ΦΚ ισόγειο με μειωτικό.

2.ΦΚ Κατ. 3

 

Θα τα πήγαινα με προ 1983 αλλά δεν ξέρω αν θα βρώ Α/Φ.

Τι λέτε;

 

Για το 1. => αν δεν είναι και Η<2,5 μ συμφωνώ να δηλωθεί με μειωτικό

 

Για το 2 => Όλως τυχαίως είχα την ίδια απορία σήμερα,για το κατά πόσο μπορεί να δηλωθεί αποθήκη εβρισκόμενη σε δώμα σαν κατηγορία 3.....θεωρώ οτι είναι σωστό,καθώς δεν υπάρχει περιορισμός στο νόμο για το αν είναι ισόγεια ή οχι. Πρέπει βέβαια να είναι Η<2,5.

----------------------------------------------------------------------------

 

 

Και να πω και μια άλλη απορία που σχετίζεται με αυτό.

 

.Αδεια νομιμοποίησης όπου ρυθμίζεις αποθήκη στο δώμα & αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου με κατηγορία 3. Για τον υπολογισμό του Δ, ποιό θεωρείται το Η στον τύπο καθότι έχουμε ρύθμιση των κατασκευών στο δώμα και οχι νομιμοποίηση? πχ Η = 9 + 2,5 (ρυθμίσεις) = 11,5 ή Η = 9 του κτιρίου (εξάντληση ΣΔ)?

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη δεν είναι εξ ορισμού αυθαίρετη,

Η άδεια δεν προέβλεπε τίποτα στο δώμα;

Αλλιώς έχουμε δημιουργία ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μία μικρή πλαστικη δεξαμενή πετρελαίου και ένας αυτόνομος λέβητας σε εξώστη εντάσσονται στην κατηγορία 3 ή 4 κατά τη γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Οι δύο αποθήκες έχουν εμβαδό μεγαλύτερο από 15 τ.μ. μαζί (9,5+6,5=16), και νομίζω πως το γεγονός ότι η νομοθεσία στην κατηγορία 3 χρησιμοποιεί ενικό (αποθήκη..) κάτι που διευκρινίζει και στην εγκύκλιο 3(αν ο νομοθέτης ήθελε να χρησιμοποιήσει ενικό κλπ κλπ). άρα, νομίζω, εφόσον είσαι πάνω από 15 τ.μ. δεν μπορείς να τις βάλεις ως κατηγορία 3...

τώρα αυτό που γράφεις για την κατασκευή στο δώμα:

καταρχήν η απόληξη μπαίνει σίγουρα με αναλυτικό μετά την εγκύκλιο 4.

επειδή έχω κι εγώ μια αποθήκη στο δώμα και σκοπεύω να την βάλω 3 (ικανοποιεί τις απαιτήσεις) νομίζω ότι ο νόμος δεν κάνει διάκριση αν η αποθήκη είναι σε δώμα, ισόγειο κλπ κλπ.ωστόσο αυτό που λες για δημιουργία ορόφου το έχεις δει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

ωστόσο αυτό που λες για δημιουργία ορόφου το έχεις δει κάπου?

 

Ισχύει όταν προσθέτεις επιφάνεια σε ήδη υπάρχον που το ύψος του είναι πάνω από το επιτρεπόμενο, νόμιμα.

(για τον συντελεστή υπέρβασης ύψους και επακόλουθα τον υπολογισμό της Δ)

Link to comment
Share on other sites

Η απόληξη δεν είναι εξ ορισμού αυθαίρετη,

Η άδεια δεν προέβλεπε τίποτα στο δώμα;

Αλλιώς έχουμε δημιουργία ορόφου

 

οχι η άδεια δεν προέβλεπε απόληξη,αλλά και να προέβλεπε απο τη στιγμή που εξυπηρετεί πλέον αυθαίρετη αποθήκη, κανονικά μετράει στο ΣΔ.

 

Απλά βάσει εγκυκλίου 4 πάει με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.