Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι στην τελευταία εγκύκλιο αναφέρει το εξής:

Στις περιπτώσεις που συνυπάρχουν αυθαίρετες µικρές παραβάσεις της Κατηγορίας 3 µε παραβάσεις της παρ. 5α του άρθρου 18 του ν. 4178/13 (δηλ. αυτές που δεν εµπίπτουν
στις κατηγορίες  1  έως και  12 του πίνακα του Παραρτήµατος Α΄ του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου, καθώς και εγκαταστάσεις όπως ορίζονται στην παρ.
19 του άρθρου  2 του ν.  4067/2012) είναι δυνατή η σύνταξη   αναλυτικού προϋπολογισµού για το σύνολο των αυθαιρεσιών (Κατηγορίας 3 και παρ. 5α του άρθρου 18) προκειµένου να
υπολογιστεί το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. Στην περίπτωση αυτή δεν επιλέγεται η Κατηγορία 3 στο σχετικό φύλλο καταγραφής, αλλά όποια άλλη κατηγορία εκ των  : Κατηγορία  1 προ
1975,

Κατηγορία  2  προ  1983, Κατηγορία  4  σε οικόπεδο/γήπεδο µε οικοδοµική άδεια ή Κατηγορία 5 σε οικόπεδο/γήπεδο χωρίς οικοδοµική άδεια.

Το ερώτημα μου είναι όταν η παράβαση που έχω στην Κατηγορία 3 είναι αλλαγή χωροθέτησης

Η απορία μου είναι όταν η παράβαση που έχω στην Κατηγορία 3 είναι αλλαγή χωροθέτησης του κτιρίου, πως την μεταφέρω στις λοιπές παραβάσεις του άρθρο 18 και κάνω αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη μεταφερεις

Κρατας την κατηγορια 3

Ετσι κι αλλιως δε σε υποχρεωνει κανενας να συμπτυξεις

Και δε μπορεις να μεταφερεις σε αναλυτικο μια τετοια παραβαση

Ουτε καν την αποθηκη δεν ξερω αν μπορεις να μεταφερεις με αναλυτικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μία μικρή πλαστικη δεξαμενή πετρελαίου και ένας αυτόνομος λέβητας σε εξώστη εντάσσονται στην κατηγορία 3 ή 4 κατά τη γνώμη σας;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα.

 

Για το παραπάνω ξέρει κάποιος τι γίνεται;

 

Να σημειώσω ότι ο εξώστης είναι πάνω από πεζοδρόμιο και πλέον η ερώτηση είναι και αν εντάσσεται στον 4178 ή όχι.

Edited by StefanosD
Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 3δ και θ?

επίσης δες και άρθρο 18,παράγραφο 5α (ορισμός εγκαταστάσεων).

 

Έχεις απόλυτο δίκιο!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ  να βάλω όσες κατηγορίες 3 και πάλι το πρόστιμο θα είναι 500;

Βασικά ΚΑΤ.3 βάζεις σε 1 ΦΚ και μετά στην ΤΕ λες τι περιλαμβάνει, οπότε 1*500€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση αυθαιρετου 1962 ετους κατασκευης

Δηλωνεται και παιρνει οριστικη εξαιρεση απο κατεδαφιση με το Ν.720/1977

 

Ο τοτε μηχανικος κανει λαθος (τι περιεργο) στο περιγραμμα που τακτοποιει και ενω τακτοποοει 9,30Χ8,50 η μια πλευρα ειναι 8,18μ

 

Ειμαι εκτος αποκλισεων 2% αλλα εντος 5% με μειωση εμβαδου 1,7%

 

Παει κατηγορια 3 η θα βεβαιωνατε μιας και δεν επωφελειται απο την αυθαιρετη, αυτη, κατασκευη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.