Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

καλημέρα, liv25k, θα τις έβαζα,

σε ποιο σημείο της εγκυκλίου υπάρχει πρόβλημα ?

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωρίζει ισόγειους βοηθητικούς χώρους που ανήκουν σε κτίρια πέραν κατοικιών. Δε μιλάει καν για κατηγορία 3 βέβαια, αλλά έτσι πως το γράφει είναι σα να τα παίρνει η μπάλα όλα. Και γω νομίζω ότι μπαίνουν πάντως άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ, δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Η ΚΑΤ.3 είναι ξεκάθαρη (όσο γίνεται) σε αυτό. Μπορείς να εντάξεις αποθήκη <15τμ και <2.5μ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία με ΟΑ κτίστηκε μια αυθαίρετη αποθήκη 14τ.μ. υψους 2,2μ.(κατ.3)

Περα από αυτή κτίστηκαν και 1 υπόστεγο με ξυλινα δοκάρια και λαμαρίνα, πάνω στο έδαφος

επεκτάθηκε το μπαλκόνι της κατοικίας(κατ.3) με ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια απο πάνω του.

Οπότε έχουμε:

α. Αποθήκη και η επέκταση μπαλκονιού ειναι κατ.3

β.Τα 2 στέγαστρα 1 λοιπή παράβαση

Η εν λόγω λοιπή παράβαση που δεν έχει τ.μ., μπαίνει στο ίδιο φύλλο καταγραφής με τα της κατ.3;

Ή πρέπει να τα βάλω σε άλλο φύλλο.

Αν ναι τι κατ. θα την βάλω.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Η λοιπή παράβαση σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής. Η επέκταση μπαλκονιού πληροί τις διαστάσεις της κατηγορίας 3? Αν όχι θα μπει στον υπολογισμό του αναλυτικού μαζί με το στέγαστρο.

Πότε κατασκευάστηκε το στέγαστρο?

Link to comment
Share on other sites

το στέγαστρο της επέκτασης έγινε το 2006

το άλλο το 92

Αν την αποθήκη την βάλω προ του 83' και την πάω με τ.μ. και όχι κατ.3,

τότε οι λοιπή παράβαση πάει σε αυτό το φύλλο ή παλι θέλει ξεχωριστό;

Το λέω γιατί αν την αποθήκη την βάλω ακόμα και κατ.4 14τ.μ και παλαιότητα 83-04 και την λοιπη παράβαση σε ξεχωριστό φύλλο βγαίνει μικρότερο το πρόστιμο(752ευρω), σε σχεση με την κατ3 και ξεχωριστο φυλλο(1000ευρω)

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 2 από ότι θυμάμαι δεν μπορείς να έχεις όταν συνυπάρχουν στο ίδιο ακίνητο μεταγενέστερες του 83 αυθαιρεσίες. Φυσικά την παλαιότητα μπορείς να την κρατήσεις για λόγους μείωσης προστίμου. 

Αν την αποθήκη την υπολογίσεις με επιφάνεια λογικά θα έχεις κατηγορία 4 (αφού υπάρχει άδεια στο ακίνητο). Ίδια κατηγορία και η λοιπή παράβαση σε ξεχωριστό φύλλο για εποπτικούς λόγους ή και στο ίδιο φύλλο καταγραφής αν προτιμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, διαβάζω διαβάζω διαβάζω αλλά άκρη δε βρίσκω...Τελικά για κτίσμα της ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ 3, περίπτωσης θ ή ιγ , το οποίο δεν πληροί τις προϋποθέσεις των διαστάσεων (π.χ. Η>2,5μ.), το βάζουμε με αναλυτικό ή με Υ.Δ.Β.Χ.? (εγώ έχω μία αποθήκη από πάνελ 2,5χ2,5 αλλά ύψους 3.5μ.....)

Link to comment
Share on other sites

άκρη δε βγάζει κανένας πλέον. Άρα μην ανησυχείς. Μόνο προσωπικές γνώμες θα λαμβάνεις για τα κρίσιμα ζητήματα του νόμου.

Προσωπική μου άποψη, τα κτίσματα των περιπτώσεων θ και ιγ που δεν πληρούν τις διαστάσεις της κατηγορίας 3, θα τα υπολόγιζα ως επιφάνειες. 

Η αποθήκη που λες δεν πληροί το κριτήριο ύψους και συνεπώς ξεχνάς την κατηγορία 3. 

Είναι το μοναδικό κτίσμα στο γήπεδο? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.