Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ερωτηση πολυ πιθανο απαντημενη εις την πολλοστη

αν προστεθει παραβαση κατηγοριας 3,κατα τη μεταφορα δηλωσης απο 4014 σε 4178 θα επαναυπολογιστει το προστιμο ή απλως θα προστεθει ενα 500σαρικο στο προστιμο του 4014?

Link to comment
Share on other sites

τελικα Παυλο το βαζω ως ισογειο γκαραζ,,διοτι εχει προβλημα οτι παρκαρουν απεξω κ θελει να φαινεται στο τιτλο γκαραζ!!!!!( μια λαμαρινα ειναι με στρατζαριστα κ κοντρα πλακε για τοιχους,πολυ προχειρη κατασκευη)

θα το παω υπηρεσιες η αλλη κατοικια?λογικα υπηρεσιες αλλα εξυπηρετει την κατοικια του που βρισκεται στην απεναντι πλευρα του δρομου...

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Το γκαράζ είναι μοναδικό κτίσμα στο οικόπεδο ή σε αυτό υπάρχει και κατοικία?

Αν υπάρχει κατοικία, το γκαράζ έχει βοηθητική χρήση ως προς αυτή και ακολουθεί τη χρήση (κύρια και μοναδική ή άλλη κατοικία) της κατοικίας.

Αν είναι μόνο του τότε πάει όπως το λες (συντ. 3δ=0.6-χρήσεις που δεν περιλαμβάνονται στα 3α εως και 3γ).

Εντελώς ουτοπικό βεβαίως μια "λαμαρινοξελότζα" να 'διεκδικεί" τίτλο υπηρεσιών αλλά αφού ο κύριος το θέλησε έτσι....

Link to comment
Share on other sites

"λαμαρινοξελότζα" ...!!!!!! θα το χρησιμοποιησω στη περιγραφη ,πολυ καλο :grin:  :grin:  :grin: 

Link to comment
Share on other sites

1. - Σε οικόπεδο με δύο πολυκατοικίες με σύσταση καθέτου και ανεξάρτητες σε κάθε όροφο οριζόντιες ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών με αυθαιρεσίες τόσο στον κοινόχρηστο χώρο όσο και σε κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά πρέπει να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε διάμερισμα και 2 δηλώσεις για τα κοινόχρηστα (μία για κάθε κάθετη ιδιοκτησία) ή μπορούν να γίνουν και με μία δήλωση?

- Τα κοινόχρηστα θα μπουν όλα σε μία δήλωση. Επίσης μπορείς να επιλέξεις να κάνεις μία μόνο δήλωση για όλες τις αυθαιρεσίες (ιδιοκτησίες + κοινόχρηστα) του οικοπέδου!!!

2. - Επιτρέπεται αλλαγή χρήσης από κύριο χώρο σε κύριο χώρο να δηλωθεί σε φύλλο καταγραφής με τμ χρησιμοποιώντας την επιλογή «χωρίς υπέρβαση» κι όχι με αναλυτικό προϋπολογισμό? Πρόκειται για κλείσιμο εξώστη 5τμ που έχει μετρήσει στη δόμηση σε προ του 1983 κτίριο με επιπλέον αυθαιρεσία διαμερισμάτωση, όπου συμφέρει καλύτερα να δηλωθεί με τμ παρά ως παράβαση 500€ που θα ανεβάσει το συνολικό πρόστιμο στα 1000€.

- Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Το σωστό είναι να χρεωθεί ως λοιπή παράβαση.

3. - Αποθήκη μικρότερη από 15τμ της οποίας το ύψος από το φυσικό έδαφος είναι μικρότερο των 2.5μ, ενώ εσωτερικά η απόσταση από το δάπεδο ως την οροφή της ξεπερνάει τα 2.5μ μπορεί να δηλωθεί κατηγορία 3?

- Όχι.

 

Έχω αμφιβολία και για τις 3 απαντήσεις. Ειδικά για το υπογραμμισμένο, λογικά η απάντηση στηρίζεται στην εγκύκλιο 3 Παράρτημα 1 ΣΤ 36) σελ. 10:

 

«Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτηρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο Ν.4178/2013.»

 

Αυτό όμως το “συνιδιοκτήτες” μου φαίνεται λίγο παγίδα. Εννοεί τους συνιδιοκτήτες όλων των ιδιοκτησιών του οικοπέδου ανάλογα με τα χιλιοστά τους ή τους συνιδιοκτήτες της κάθε αυτοτελούς ιδιοκτησίας (π.χ. διαμέρισμα με περισσότερους από έναν ιδιοκτήτες)??? Αν ισχύει το δεύτερο τότε δεν μπορεί να γίνει μία μόνο δήλωση για αυθαιρεσίες σε αυτοτελείς ιδιοκτησίες διαφορετικών ιδιοκτητών.

 

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω?

 

 

1)Το ερκερ αν ειναι πανω απο κοινοχρηστο πως θα το πας με ΥΔ? 

2) σε κλιμακωτο οικοπεδο εχω αποθηκη <15τμ κ εξωτερικα λογω της κλισης εδαφους δεν ξεπερνω τα 2,50μ σε κανενα σημειο ,αλλα εσωτερικα σε καποιο σημειο εχω υψος 2,70 μ απο το δπεδο (λογω στεγης) ,μπορει να ενταχθει κατ 3?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κατηγορία 3 πάει κατ' αποκοπή το πρόστιμο 500€ και δεν κάνεις αναλυτικό...όσα bbq και να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό, ομως επειδή έχει και αλλες παραβάσεις με αναλυτικό, τα βάζω όλα μαζί σύμφωνα με την εγκύκλιο 4. Οπότε πρέπει να το υπολογίσω με αναλυτικό, αλλά δεν έχω ιδέα πως....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.