Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Σε ευχαριστω Παύλο μου.

Ελπιζω να μη με δω να ζητιανευω στο λιμανι οπως το πανε με τα κοψιματα στις συνταξεις.Με αυτους που εχουμε μπλεξει ομως πολυ το φοβαμαι!!!

Καλημέρα κι απο εμένα να εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν σε ένα ακίνητο έχω μόνο αλλαγή μεγέθους ενός παραθύρου <10% τότε δεν χρειάζεται ρύθμιση. Αν είναι >10% μπαίνει κατηγορία 3 μια παράβαση, σωστά?

δεν είναι παράλογο όμως αφού δεν αλλάζει ούτε η δόμηση, ούτε η κάλυψη, ούτε ο όγκος? 

Link to comment
Share on other sites

Με το γράμμα του νόμου (Ν4178/13 Άρθρο 9 Γε) αν η αλλαγή είναι έως 10% των διαστάσεων πας κατηγορία 3, αν είναι μεγαλύτερη πας με αναλυτικό. Και στις δύο περιπτώσεις καλό είναι να δηλωθεί και να τσουβαλιαστεί μαζί με άλλες αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 ή λοιπών παραβάσεων. Αν αυτό αποτελεί τη μόνη παρανομία στο ακίνητο που εξετάζεις έχεις και την επιλογή να το παραβλέψεις και να δώσεις βεβαίωση άφοβα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αποθηκη της κατηγοριας 3 μπορει να εχει "μεσο" υψος 2.50μ2??

Εχω μια αποθηκη στεγασμενη με ελλενιτ που το πιο ψηλο σημειο της ειναι 2.80και το πιο χαμηλο 2.00 με μεσο υψος <2,50...

Ο νομος βεβαια λεει με "μεγιστο υψος 2.50μ"...αλλα μηπως εννοει το "μεσο" υψος οπως προσδιοριζεται στον ΝΟΚ??

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Η αποθηκη της κατηγοριας 3 μπορει να εχει "μεσο" υψος 2.50μ2??

Θεωρώ πως όχι. Αν θυμάμαι καλά και στο Helpdesk που είχα κάποτε ρωτήσει μου είχαν πει πως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 ioannat : ΜΑΧ 2.50 Δυστυχώς.

 

Συνάδελφοι θα πρέπει να έχουμε υποβάλει ότι δικαιολογητικά και σχεδία απαιτούνται μέχρι τον φλεβαρη του 2015? η έχουν δώσει κάποια παράταση πάνω σε αυτό? Εάν δηλαδή έρθει κάποιος για τακτοποίηση στις 30 γεναρη τι κάνουμε τότε?

Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό? Συγγνώμη για το ποστ μου που είναι εκτός θέματος αλλά είναι κρίσιμο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακουστε το συλλογισμο μου και πειτε μου μια γνωμη

 

Η κατηγορια 3 βασει Ν.4178 επιτρεπει την τακτοποιηση αυθαιρετων επεκτασεων εξωστων ανωθεν κοινοχρηστου πολης εφοσον η προσαυξηση του εμβαδου δεν υπερβαινει το 10% αυτου.

Η εγκυκλιος 3 συμπεριλαμβανει στην κατηγορια 3 ολες τις αυξομειωσεις εξωστων ανεξαρτητως εμβαδου και ποσοστου, για τις προ ΓΟΚ 85 κατασκευες, επειδη δεν υπηρχε ελεγχος ποσοστου εξωστων

Η εγκυκλιος 4 ερχεται να συμψηφισει κατηγορια 3 με αναλυτικο, οταν συνυπαρχουν και τα δυο.

 

Και ερωτω. Εχω εξωστη ανωθεν κοινοχρηστου που συγκριτικα με την ΟΑ ειναι μεγαλυτερος σε ποσοστο μεγαλυτερο του 10% (συγκεκριμενα 11,50%)

Μπορω επικαλουμενος τα συγκεκριμενα εδαφια των εγκυκλιων 3 και 4 να τον τακτοποιησω με αναλυτικο ή επειδη υπερκειται κοινοχρηστου πρεπει απαραιτητως να τακτοποιηθει με Κατηγορια 3 (ανεξαρτητως ποσοστου)?

 

Κοινως, μπορω να επικαλεστω και την εγκυκλιο 3 και την εγκυκλιο 4 η λογω κοινοχρηστου σταματαω στην εγκυκλιο 3, δε συμψηφιζω με αναλυτικο και προσθετω ενα 500αρικο ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το κάνεις.

Η εγκύκλιος 4 έδωσε μία διέξοδο για μείωση του προστίμου.

Το ότι τακτοποιείται σου το λέει η εγκύκλιος 3 όπως πολύ σωστά λες,

το πως θα υπολογίσεις το πρόστιμο είναι ένα άλλο θέμα που σου το ξεκαθαρίζει η εγκύκλιος 4.

Βάρα το έτσι όπως το λες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Συνάδελφοι θα πρέπει να έχουμε υποβάλει ότι δικαιολογητικά και σχεδία απαιτούνται μέχρι τον φλεβαρη του 2015? Μέχρι στιγμής αυτό ισχύει η έχουν δώσει κάποια παράταση πάνω σε αυτό? Όχι ακόμα Εάν δηλαδή έρθει κάποιος για τακτοποίηση στις 30 γεναρη τι κάνουμε τότε? Δεν διώχνουμε ποτέ πελάτη, οι εποχές είναι δύσκολες.

Κατ' εμέ οι υπαγωγές κατά 99% θα πάρουν παράταση και τα δικαιολογητικά κατά 100%. Εκτός αν στο ενδοιάμεσο σκάσει καμιά νέα βόμβα από το ΣΤΕ και μηδενίσει πάλι το κοντέρ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.