Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Τις αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3 απλώς τις καταγράφεις στην τεχνική έκθεση. Δεν συμπληρώνεις επιφάνειες υπέρβασης. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η περιγραφή μου δεν έγινε σωστά.

Ξεκινώ τον έλεγχο ενός κτηρίου από την κατηγορία 3.

Διαπιστώνω την παράβαση διαστάσεων που ανέφερα προηγουμένως και δηλώνω κατηγορία 3 σε ένα ΦΚ.

Σταματώ εκεί (?) ή σε νέο ΦΚ περνάω τις ίδιες παραβάσεις ΥΔ και ΥΚ που ενδεχομένως να έχουν και υπερβάσεις πλάγιων αποστάσεων και ύψους (?)

Και μια και το ανέφερα πλάγιες δ και μόνο πλάγιες ή  με την έννοια των δ και Δ που αφορούν τις αποστάσεις από όλα τα όρια , πλευρικά και πίσω(τα νεύρα μου)

Edited by mateoste
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή κατηγορίας 3 δεν είναι υποχρεωτική. Αν έχεις αυθαιρεσίες κατηγορίας 1 (αποδεδειγμένης τέλεσης προ 9/6/75) τότε καταχωρείς στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ν. 4178 όσα φύλλα καταγραφής θέλεις (για καλύτερη εποπτεία) με επιλογή κατηγορίας 1 για κάθε φύλλο καταγραφής. Το πρόστιμο θα παραμένει 500 ευρώ.  

 

Υ.Γ Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σου, θα πρότεινα αν δεν έχεις καλυφθεί από τις μέχρι τώρα απαντήσεις των συναδέλφων, να θέσεις ένα ολοκληρωμένο ερώτημα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τοχουμε συζητησει πολλες φορες,αλλα  δεν ειμαι απολυτα βεβαιος,αν αποθηκη κατ3 μπορει να παει αναλυτικο με αλλες εργασιες αναλυτικου..

Link to comment
Share on other sites

το χουμε συζητησει πολλες φορες ,αλλα  δεν ειμαι απολυτα βεβαιος,αν αποθηκη κατ3 μπορει να παει αναλυτικο με αλλες εργασιες αναλυτικου..

Η εγκ. 4 στο "επιτρέπει".

Προσωπικά δεν το εφαρμόζω στις δύο περιπτώσεις επιφάνειας κλειστού χώρου (αποθήκες, αντλιοστάσιο). Η διατύπωση του 18.5.α είναι αυτή που δημιουργεί τη δική μου επιφύλαξη, ενώ ρητά στο νόμο (παρ. 18.5.β) αναφέρονται κατασκευές που έχουν επιφάνεια (Η.Χ, στέγαστρα) τις οποίες, ο νομοθέτης  διαχωρίζει και δίνει το δικαίωμα υπολογισμού τους με αναλυτικό. 

Τονίζω, ότι το παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη για να μην το λάβει κάποιος συνάδελφος ως δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο καλημερα,ξερω την αποψη σου κ συμφωνω,κ ετσι το εφαρμοζω μεχρι τωρα,αλλα για 2τμ  ενα wc + 1αποθηκη κατ3 +τοιχεια παω σενα προστιμο θεωρω αδικο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.