Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Η διατύπωση κάνει λόγο για αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα, που προφανώς τα κτίσματα αυτά έχουν να κάνουν με το προαναφερθέν. Δεν θα ανακαλύψουμε την Αμερική ξανά...στην τελική αν θέλεις να το βάλεις ως κατηγορία 3 έχεις κάθε δικαίωμα. Εμείς δεν έχουμε κανένα συμφέρον να σε εμποδίσουμε. Στα πλαίσια του συναδελφικού διαλόγου σου εφιστούμε την προσοχή, ώστε να μην έχεις μπελάδες στο μέλλον. 

 

Προφανώς το "προφανώς" αποτελεί υποκειμενική άποψη...

Με το γράμμα του νόμου και με το συντακτικό της ε' δημοτικού ανα χείρας, δυστυχώς η ευτυχώς, δίκιο έχει η συνάδελφος PERDA.

Αν μετά το κτίσματα είχε ένα "," (κόμμα) το συζητούσαμε. Αν δεν βγει κάποια περαιτέρω διευκρίνηση το γράμμα του νόμου είναι με το μέρος της PERDA.

Γενικά όμως η συγκεκριμένη παράγραφος έχει πολλά προβλήματα.

Π.χ. 1) Αν έχει διαστάσεις 3,05x1,00? Τι γίνεται?

       2) Οι αντλητικές εγκαταστάσεις δεν θεωρούνται αποθηκευτικοί χώροι? Δεν μπορούν να πάνε με την περίπτωση ιγ)?

           Δηλαδή αν είχες ένα "κτίσμα" 4,00x3,50 με αντλιοστάσιο μέσα θα το έβαζες σαν Κ.Χ.?

 

Pavlos33 ερμηνεύω το παραπάνω άρθρο όπως εσύ, αλλά  η δουλειά μας είναι να εφαρμόζουμε τον νόμο κι οχι να τον ερμηνεύουμε κι όπου θεωρούμε ότι χρήζει ερμηνείας να την απαιτούμε από τα αρμόδια όργανα.

 

 

Συνάδελφε, αν έχει προαποφασίσει την επιλογή σου τότε μη το θέτεις σε δημόσιο διάλογο.

 

Θεώρω άστοχη την παραπάνω παρατήρηση. Νομίζω αν το είχε προαποφασίσει δεν θα το έθετε καν στην κοινότητα.

Αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν  από το δημόσιο διάλογο και την σύνθεση των απόψεων βοηθιούνται και τα υπόλοπα μέλη.

Το θεωρώ υγιές να διαφωνούμε με επιχειρήματα και στα πλαίσια της ευπρέπειας πάντα εννοείται.

Είναι λοιπόν άκομψο να προπηλακίζεται συνάδελφος απλά επειδή παραθέτει μια άποψη και τα επιχειρήματά του.

 

 

Επειδή το ξαναδιάβασα νομίζω ότι όπως είναι διατυπωμένο εννοεί α) αντλητικές εγκαταστάσεις υπαίθριες χωρίς κάποιο περιορισμό στην έκτασή τους και β) αντλητικές εγκαταστάσεις οι οποίες βρίσκονται εντός κτίσματος μέχρι 3 χ 3 και 2,50 μ ύψος...τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

 

Από εκεί και πέρα φυσικά εσύ αποφασίζεις...

 

Θεωρώ πολύ λογικό το σκεπτικό σου, αλλά τόσο δύσκολο τους ήταν να το διατυπώσουν σωστά?

Δηλαδή ήμαρτον 3 λέξεις παραπάνω ήταν. Ίσα, ίσα για να χαλιόμαστε αναμεταξύ μας.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καταστημα 60τμ με Ο.Α στο οποιο εχει γινει αυθαιρετη προσθηκη κατ' επεκταση WC διαστασεων 1.50μ*2.50μ και υψους 2.00 μετρα.

Σκεφτομαι να το τακτοποιησω σαν παραβαση κατηγοριας 3 με τη διαταξη:

 

θ. Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα με μέγιστες διαστάσεις 3,00 Χ 3,00 και ύψους έως

2,50μ..

 

Ποια η γνωμη σας? Με καλυπτει η διατυπωση του νομου?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

 

 

Προσωπικά νομίζω ότι το συγκεκριμένο εννοεί αντλητικές εγκαταστάσεις και αντλητικά κτίσματα οπότε δεν θα το βαζα.

 

 

Συμφωνώ με το συνάδελφο Άκη. Δεν σχετίζεται το αντλιοστάσιο με το w.c.

Επιπλέον, ο χώρος αυτός υποθέτω ότι χρησιμοποιείται από το κατάστημα. Έχεις ακόμη ένα λόγο (π.χ κάποια άδεια λειτουργίας αργότερα) , για τον ιδιοκτήτη, να αποτυπωθεί με τη σωστή χρήση του και να κοστολογηθεί σωστά το πρόστιμο. 

Δαγκωτό akis73 και Pavlos33. (θα βάλω και εγώ ένα νούμερο στην "πλάτη")

Link to comment
Share on other sites

Ωπ σόρρυ,

κάνει 14μ2 οπότε πρέπει να το αναλύσουμε περισσότερο και όχι ένα ξερό ΟΧΙ.

 

Λοιπόν, με το αντλητικές και κτίσματα λέω όχι και είναι ξεκάθαρο νομίζω.

Για το ιγ λέω πάλι ΟΧΙ αφού ο νόμος το περιορίζει σε αποθηκευτικό χώρο (που δεν είναι το WC) και όχι σε όλα τα μικρά κτίσματα με ύψος<2,5μ.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ σόρρυ,

κάνει 14μ2 οπότε πρέπει να το αναλύσουμε περισσότερο και όχι ένα ξερό ΟΧΙ.

 

Λοιπόν, με το αντλητικές και κτίσματα λέω όχι και είναι ξεκάθαρο νομίζω.

Για το ιγ λέω πάλι ΟΧΙ αφού ο νόμος το περιορίζει σε αποθηκευτικό χώρο (που δεν είναι το WC) και όχι σε όλα τα μικρά κτίσματα με ύψος<2,5μ.

 

Σόρρυ που το κουράζω, αλλά εννοούσα αντλιοστάσιο κάτω των 15 τ.μ. , που δεν τηρεί τις προϋποθέσεις του θ.)

 

Για το WC παρόλο που κατα τον κτιριοδομικό θεωρείται βοηθητικός χώρος, δεν θα το έπαιρνα κατηγορία 3 ιγ) γιατί πολύ απλά δεν είναι αποθήκη.

Για το αντλιοστάσιο όμως? Δεν θεωρείται αποθηκευτικός χώρος?

 

(Στον ΓΟΚ επιτρεπόταν wc στο υπόγειο εκτος Σ.Δ. , αρκεί το υπόγειο να μην είχε ανεξάρτητη είσοδο).

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το "προφανώς" αποτελεί υποκειμενική άποψη...

Με το γράμμα του νόμου και με το συντακτικό της ε' δημοτικού ανα χείρας, δυστυχώς η ευτυχώς, δίκιο έχει η συνάδελφος PERDA.

Αν μετά το κτίσματα είχε ένα "," (κόμμα) το συζητούσαμε. Αν δεν βγει κάποια περαιτέρω διευκρίνηση το γράμμα του νόμου είναι με το μέρος της PERDA.

Γενικά όμως η συγκεκριμένη παράγραφος έχει πολλά προβλήματα.

Π.χ. 1) Αν έχει διαστάσεις 3,05x1,00? Τι γίνεται?

       2) Οι αντλητικές εγκαταστάσεις δεν θεωρούνται αποθηκευτικοί χώροι? Δεν μπορούν να πάνε με την περίπτωση ιγ)?

           Δηλαδή αν είχες ένα "κτίσμα" 4,00x3,50 με αντλιοστάσιο μέσα θα το έβαζες σαν Κ.Χ.?

 

Pavlos33 ερμηνεύω το παραπάνω άρθρο όπως εσύ, αλλά  η δουλειά μας είναι να εφαρμόζουμε τον νόμο κι οχι να τον ερμηνεύουμε κι όπου θεωρούμε ότι χρήζει ερμηνείας να την απαιτούμε από τα αρμόδια όργανα.

 

 

 

Θεώρω άστοχη την παραπάνω παρατήρηση. Νομίζω αν το είχε προαποφασίσει δεν θα το έθετε καν στην κοινότητα.

Αλλά ακόμα κι έτσι να ήταν  από το δημόσιο διάλογο και την σύνθεση των απόψεων βοηθιούνται και τα υπόλοπα μέλη.

Το θεωρώ υγιές να διαφωνούμε με επιχειρήματα και στα πλαίσια της ευπρέπειας πάντα εννοείται.

Είναι λοιπόν άκομψο να προπηλακίζεται συνάδελφος απλά επειδή παραθέτει μια άποψη και τα επιχειρήματά του.

 

 

 

Θεωρώ πολύ λογικό το σκεπτικό σου, αλλά τόσο δύσκολο τους ήταν να το διατυπώσουν σωστά?

Δηλαδή ήμαρτον 3 λέξεις παραπάνω ήταν. Ίσα, ίσα για να χαλιόμαστε αναμεταξύ μας.

To αν οι απαντήσεις μου χρήζουν ευπρέπειας ή όχι, ας το κρίνουν οι πολλοί συνάδελφοι που συμμετέχουν στο φόρουμ  και οι  φίλοι συντονιστές. Δεν κατάλαβα ως προς τι απαντάς; Εντέλλεσαι ως δικηγόρος κάποιου μέλους?

Αν κάποιο μέλος θεωρεί ότι με τα γραφόμενά μου, ότι άθελά μου το έχω θίξει δεν έχω κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγνώμη από οποιονδήποτε. Δε βλέπω κανένας να υφίσταται προπηλακισμό και δεν είναι ο σκοπός της κοινότητας αυτός.

Πριν τοποθετηθείς στο τι είναι υποκειμενικό και τι όχι και στο τι είναι "άστοχο"  θα ήταν καλύτερο να παρακολουθήσεις τη ροή του διαλόγου στο συγκεκριμένο ερώτημα εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

To αν οι απαντήσεις μου χρήζουν ευπρέπειας ή όχι, ας το κρίνουν οι πολλοί συνάδελφοι που συμμετέχουν στο φόρουμ  και οι  φίλοι συντονιστές. Δεν κατάλαβα ως προς τι απαντάς; Εντέλλεσαι ως δικηγόρος κάποιου μέλους?

Αν κάποιο μέλος θεωρεί ότι με τα γραφόμενά μου, ότι άθελά μου το έχω θίξει δεν έχω κανένα πρόβλημα να ζητήσω συγνώμη από οποιονδήποτε. Δε βλέπω κανένας να υφίσταται προπηλακισμό και δεν είναι ο σκοπός της κοινότητας αυτός.

Πριν τοποθετηθείς στο τι είναι υποκειμενικό και τι όχι και στο τι είναι "άστοχο"  θα ήταν καλύτερο να παρακολουθήσεις τη ροή του διαλόγου στο συγκεκριμένο ερώτημα εξαρχής.

 

Παρεξήγησες συνάδελφε, το θέμα ευπρέπειας ήταν γενικό σχόλιο κι όχι επί προσωπικού (να διαφωνούμε δηλ. στα πλαίσια αυτής. Η σύνδεση ήταν μεταξύ των 2 ήταν η διαφωνία κι όχι η ευπρέπεια) . Στο άστοχο μπήκε μια τελεία. Όλα τα υπόλοιπα είναι προσωπικοί σου συνειρμοί. Δεν οφείλεις καμιά συγγνώμη, ούτε σου ζητήθηκε, αυτό έλειπε.

Θεωρώ ότι περισσεύουν οι δικηγόροι σε μια ελεύθερη δικτυακή κοινότητα (και μάλιστα μηχανικών). Δεν χρειάζομαι εντολέα αλλά ούτε ειδική άδεια για να πω την γνώμη και την άποψη μου σε μια ελεύθερη δικτυακή κοινότητα. Νομίζω είναι σαφές αυτό. Ούτε ο συνάδελφος χρήζει υποστήριξης πιστεύω. Οπότε τα ζευγάρωσες τα "άστοχα" σχόλια. 8-)

Ως προς το υποκειμενικό, πήγαινε στη λέξη "προφανώς". Γιατί παρεξηγήθηκες δεν κατάλαβα? Αυτό που είναι προφανές σε εσένα σε άλλους δεν είναι? Που είναι το περίεργο και το προσβλητικό? Προσωπική άποψη (υποκειμενική) εκφράζεις. Εκτός κι αν εκπροσωπείς το ΥΠΕΚΑ ή κάποιο άλλο φορέα κι έχει άλλη βαρύτητα η άποψη σου, οπότε το παίρνω πίσω.

 

Λοιπόν συνάδελφε γενικά μην τρελαίνεσαι. Για να ελαφρύνω το κλίμα θα πω κάτι που έχει κάποιος μάλλον σοφός:

"Στην Ελλάδα οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουν από μια". Οπότε μην σκας αν απλά κι εγώ είπα την δική μου.

Edited by vk2626
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν "τρελαίνομαι" όπως αναφέρεις και ούτε διαφαίνεται κάτι τέτοιο.

Τη γνώμη σου φυσικά και μπορείς να την πεις και είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Η δημοσίευση σου αφορούσε άλλο μέλος και γι αυτό ετέθη το ερώτημα.

Κάποιες φορές ο γραπτός λόγος ενδέχεται να διαφοροποιεί το νόημα που θέλεις να δώσεις, οπότε προσπάθησε να μην χαρακτηρίζεις.

Από την πλευρά μου το  θέμα θεωρείται λήξαν και επιστροφή στην εντός θέματος συζήτηση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.