Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

1.Σε 2οροφη οικοδομη εχω διαφοροποιηση των διαστασεων <5% του περιγραμματος ,για το 2% λαμβανω την αυξηση του  συνολικου εμβαδου ολων των οροφων η της καλυψης?αποψη μου οτι συγκρινω με το περιγραμμα της καλυψης

2.οταν λογω της αυξησης των διαστασεων κατα 5% παραβιαζεται το Δ,η πρασια εχω παραβιαση?θεωρω πως οχι, εφοσον ακομα κ σε παραβιαση της ΟΓ μπορω να χρησιμοποιησω την πιο πανω ευεργετικη διαταξη..

Θα ηθελα κ την αποψη αλλων συναδελφων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Έχω μια περίπτωση ενός καταστήματος που στην άδεια είναι χωρισμένο σε 3 καταστήματα... ο πελάτης θέλει να μετατρέψει την άδεια από 3 χώρους σε 1...

Για να το νομιμοποιήσω πάω μέσω του 4178 και το δηλώνω σαν κατηγορία 3 αλλαγη διαμερισμάτωσης και πληρώνει μόνο παράβολο 500ε???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια φαίνονται 3 καταστήματα ή ένα; Αν στην άδεια φαίνονται 3 καταστήματα και εσύ θες να τα κάνεις ένα τώρα η λογικη λέει ότι δεν μπορείς να υπαχθείς στις διατάξεις του ν.4178/13.

 

Οπότε είτε βγάζεις μια άδεια μικρής κλίμακας είτε κανονική άδεια δόμησης αν πρόκειται για ειδικό κτίριο και επεμβαίνεις στα η/μ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι για 3 καταστήματα αλλά η ηφιστάμενη κατάσταση στο μαγαζί είναι ένας εννιαίος χώρος... οπότε η αλλαγή έχει ήδη γίνει..

Δεν είναι ρίσκο να το πάω με άδεια μικρής κλίμακας??

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία για υπαγωγή στο ν.4178/13 είναι η 28/7/2011 αν ο ενιαίος χώρος έχει προκύψει πριν από αυτή την ημερομηνία τότε θα το δηλώσεις με διαμερισμάτωση με πρόστιμο 500 ευρώ.

 

Αν όμως είσαι μετά τις 28/7/2011 τότε δεν μπορείς να υπαχθείς στο ν.4178.

 

Νομίζω ότι το ερώτημα έπρεπε να το είχες θέσει στο νήμα περί διαμερισμάτωσης...

 

Η κατηγορία 3 δεν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή σου, αφορά συγκεκριμένου τύπου αυθαρεσίες,

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή έγινε πριν τις 28/7/2011... Οπότε είμαι στην κατηγορία 5 όπου έχει όλες τις άλλες περιπτώσεις έτσι δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η ερώτησή μου αφορά την περίπτωση αυθαιρεσιών σε ιδιοκτησία οι οποίες είχαν δηλωθεί με το Ν.4014 (σε ολοκληρωμένη υπαγωγή) και αν υπάγονται όλες στην κατηγορία 3 μετά τη μεταφορά της δήλωσης στον Ν.4178.

Μια εξωτερική μεταλλική σκάλα (που οδηγεί σε μπαλκόνι) καθώς και ξύλινο στέγαστρο στη βεράντα του ορόφου μπορούν να ενταχθούν στην κατηγορία 3;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.