Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση όσο αναφορά την κατηγορία 3! Έχω μία οριζόντια ιδιοκτησία (ισογείου) που θέλω να τακτοποιήσω και η μία εξωτερική διάσταση του περιγράμματος του κτιρίου είναι μεγαλύτερη σε σχέση με την οικοδομική άδεια. Μπορεί να μπει στην κατηγορία 3 αφού τηρεί τις προϋποθέσεις. Το πρόβλημα που έχω είναι στην νομιμοποίηση των κοινοχρήστων εφόσον χρειάζεται να γίνει άλλη δήλωση. Στα κοινόχρηστα υπάρχει αποθήκη < 15 τ.μ. και ύψος < 2,50 μ. που επίσης μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3!!Η αποθήκη δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο απλά μέσα σε αυτό αναφέρεται ότι το οικόπεδο είναι 50 -50 για τους 2 ιδιοκτήτες. Έχουν συμφωνήσει όμως μεταξύ τους  ότι η αποθήκη θα χρησιμοποιείται από αυτόν τον ιδιοκτήτη που του κάνω την τακτοποίηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας (με τα λόγια βέβαια χωρίς κάποιο συμβόλαιο). 

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Γίνεται όλες οι αυθαιρεσίες αυτές να υπαχθούν σε μία από τις 2 δηλώσεις και να πάνε όλες ένα 500ρικο ή πρέπει σε κάθε δήλωση να δηλωθούν ξεχωριστά   ;;;  Εάν όχι , υπάρχει η δυνατότητα να συμπληρωθεί κάποιο έγγραφο μεταξύ των δύο ιδιοκτητών ώστε να κάνω μία δήλωση και να τα συμπεριλάβω όλα σαν κατηγορία 3;;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγκ 4  Παρ. 10 και 11 : Κατά το γενικό κανόνα για τις αυθαιρεσίες των παραγράφων αυτών απαιτείται η επιλογή Κατηγορίας κατά το άρθρο 9 του ν. 4178/13 κατά περίπτωση και δεν επηρεάζεται το ενιαίο ειδικό πρόστιμο.

δηλ 1 για προ του 75

2 για προ 83 

4 για λοιπές

Link to comment
Share on other sites

 Έχω μία οριζόντια ιδιοκτησία (ισογείου) που θέλω να τακτοποιήσω και η μία εξωτερική διάσταση του περιγράμματος του κτιρίου είναι μεγαλύτερη σε σχέση με την οικοδομική άδεια. Μπορεί να μπει στην κατηγορία 3 αφού τηρεί τις προϋποθέσεις. Το πρόβλημα που έχω είναι στην νομιμοποίηση των κοινοχρήστων εφόσον χρειάζεται να γίνει άλλη δήλωση. Στα κοινόχρηστα υπάρχει αποθήκη < 15 τ.μ. και ύψος < 2,50 μ. που επίσης μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3!!Η αποθήκη δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο απλά μέσα σε αυτό αναφέρεται ότι το οικόπεδο είναι 50 -50 για τους 2 ιδιοκτήτες. Έχουν συμφωνήσει όμως μεταξύ τους  ότι η αποθήκη θα χρησιμοποιείται από αυτόν τον ιδιοκτήτη που του κάνω την τακτοποίηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας (με τα λόγια βέβαια χωρίς κάποιο συμβόλαιο). 

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Γίνεται όλες οι αυθαιρεσίες αυτές να υπαχθούν σε μία από τις 2 δηλώσεις και να πάνε όλες ένα 500ρικο ή πρέπει σε κάθε δήλωση να δηλωθούν ξεχωριστά   ;;;  Εάν όχι , υπάρχει η δυνατότητα να συμπληρωθεί κάποιο έγγραφο μεταξύ των δύο ιδιοκτητών ώστε να κάνω μία δήλωση και να τα συμπεριλάβω όλα σαν κατηγορία 3;;

 

 

ιστ. Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι−
γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, 
έως 5% και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω 
του ποσοστού 2% και κατά παρέκκλιση των περιπτώ−
σεων α΄, β΄, γ΄ της παρ. 2 του άρθρου 2.
 
Aν εξετάζεις οριζόντια ιδιοκτησία θα εξετάσεις (με βάση τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια) τις εξωτερικές της διαστάσεις και όχι αυτές ολόκληρου του κτιρίου, προκειμένου να διαπιστώσεις αν υπάγεται κατηγορία 3
Αν τελικά είσαι εντός των ανοχών της παραγράφου ιστ και ταυτόχρονα η αυθαίρετη αποθήκη σε κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής (του ίδιου φερόμενου ως ιδιοκτήτη) πληροί τις προϋποθέσεις κατηγορίας 3, μπορείς να καταγράψεις τις αυθαιρεσίες στην ίδια δήλωση με τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην αντίστοιχη κατηγορία.
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης ισογείου διαμ/τος (ΟΑ 1973) που βλέπει σε πρασιά, επέκτεινε τα κάγκελα του εξώστη της πρασιάς πλάτους 1.0μ. μέχρι την οροφή του 1ου ορόφου για να αποτρέπει επίδοξους κλέφτες και τα κατακόρυφα στοιχεία κάγκελα απέχουν 5 εκ για να αποτρέπει είσοδο ζώων.

Έχει καταγγελία (Νοε 2011, αν και το κατασκεύασε  ο ιδιοκτήτης κατά δήλωσή του τον Ιούνιο 2011, γιατί Νοέμβριο επέστρεψε η καταγγέλουσα που έλειπε στο χωριό για καθαρό αέρα) και έχει και κλητήριο θέσπισμα για δικαστήριο.

Η πολεοδομία ενημερώθηκε, αλλά δεν έκανε αυτοψία , επικαλούμενη φόρτο εργασίας.

 

Σημειώνω ότι και από την αριστερή πλευρά του εξώστη είναι η μεσοτοιχία της όμορης πολ/κίας και απο δεξιά ο τοίχος δωματίου του ιδίου ιδιοκτήτη.(κουζίνα). Εάν έκλεινε με τζαμαρία-υαλότουβλα θα έλεγα ότι δημιουργήθηκε χώρος και άρα έχει ΥΔΚΧ.

Τώρα που δεν δημιουργείται χώρος, αφού τα κάγκελα αντικαταστάθηκαν με καγκελόπορτα (ύψους 2.50μ.) και πέραν αυτής καθ ύψος 0.50μ. κάγκελα μέχρι τον εξώστη του 1ου ορόφου τι θεωρούμε????   Υπαγωγή Ν4178 με αναλυτικό ή κάτι άλλο???  

Link to comment
Share on other sites

με αναλυτικό και κατηγ 5 (λόγω πρασιάς)

κατηγ 5 ??? Με το "πρασιά¨" εννοούσα τον πίσω ακάλυπτο της οικοδομής. δεν παραβιάζει πρασιά. άρα κατηγ 4???  

Link to comment
Share on other sites

stesta

εεε! ναι 4

άλλο πρασιά όμως και άλλο ακάλυπτος 

(και απορούσα πως γίνεται να συνορεύει με τοίχο ..κουζίνας εντός πρασιάς!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.