Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν μπορείς με ένα παράβολο να ξεμπερδέψεις τότε προχώρα το έτσι. Δεν νομίζω ότι προκύπτει από κάπου η υποχρέωση τήρησης της κατηγορίας 3ιστ) σε όλες τις περιπτώσεις αλλαγών εξωτερικών διαστάσεων εντός των ορίων που θέτει. Άμα σε συμφέρει η ΥΔ μπορείς να την επιλέξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω παραβαση κατηγ 3ιστ

'αλλαγες στις εξωτ διαστασεις εντος 5% και του εμβαδου 2%'

μαζι με μια αλλη παραβαση μπαζωμενου εξωστη κατ5

 

- Αν τα βαλω οπως προανεφερα εχω προστιμο 550 ε

 

- Αν ομως αντι για κατ 3 βαλω την ΥΔ που προκυπτει απο τις αλλαγες στις διαστασεις

(υπολογιζοντας ως ΥΔ το εμβαδον που προκυπτει εκτος νομιμου περιγραμματος) το προστιμο βγαινει κατω απο 500ε

 

τι ειναι σωστοτερο?

η μονη διαφορα που βλεπω ειναι η εξαιρεση απο κατεδαφιση της κατ3

Καποια αλλη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

εχουμε καταστημα 60τμ με Ο.Α στο οποιο εχει γινει αυθαιρετη προσθηκη κατ' επεκταση WC διαστασεων 1.50μ*2.50μ και υψους 2.00 μετρα.

Σκεφτομαι να το τακτοποιησω σαν παραβαση κατηγοριας 3 με τη διαταξη:

 

θ. Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα με μέγιστες διαστάσεις 3,00 Χ 3,00 και ύψους έως
2,50μ..

 

Ποια η γνωμη σας? Με καλυπτει η διατυπωση του νομου?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι το συγκεκριμένο εννοεί αντλητικές εγκαταστάσεις και αντλητικά κτίσματα οπότε δεν θα το βαζα.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχουμε καταστημα 60τμ με Ο.Α στο οποιο εχει γινει αυθαιρετη προσθηκη κατ' επεκταση WC διαστασεων 1.50μ*2.50μ και υψους 2.00 μετρα.

Σκεφτομαι να το τακτοποιησω σαν παραβαση κατηγοριας 3 με τη διαταξη:

 

θ. Αντλητικές εγκαταστάσεις και κτίσματα με μέγιστες διαστάσεις 3,00 Χ 3,00 και ύψους έως

2,50μ..

 

Ποια η γνωμη σας? Με καλυπτει η διατυπωση του νομου?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Συμφωνώ με το συνάδελφο Άκη. Δεν σχετίζεται το αντλιοστάσιο με το w.c.

Επιπλέον, ο χώρος αυτός υποθέτω ότι χρησιμοποιείται από το κατάστημα. Έχεις ακόμη ένα λόγο (π.χ κάποια άδεια λειτουργίας αργότερα) , για τον ιδιοκτήτη, να αποτυπωθεί με τη σωστή χρήση του και να κοστολογηθεί σωστά το πρόστιμο. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι κτισμα το WC που εν προκειμενω καλυπτει τους περιορισμους εμβαδου και υψους που τιθενται.

 

Επιπλεον η εγκατασταση του αντλιοστασιου ειναι αλλος χωρος που αναφερεται ξεχωριστα στο πρωτο σκελος της προτασης χωρις κανεναν περιορισμο εμβαδου και διαστασεων.

 

Ας μεινουμε σε αυτο που διαβαζουμε και μας καλυπτει συναδελφοι , ειναι προτιμοτερο :???: Ταπεινη αποψη μου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν έχει προαποφασίσει την επιλογή σου τότε μη το θέτεις σε δημόσιο διάλογο.

Όπως έχεις ήδη διαπιστώσει από την εμπειρία των δυο νόμων τα πράγματα τις περισσότερες φορές δεν είναι τόσο αυτονόητα και για το λόγο αυτό προσπαθούμε να φυλαγόμαστε από 1000 μεριές.

Η κατηγορία 3 στη συγκεκριμένη διατύπωση κατά επικρατούσα μηχανικών (αλλά και προσωπική μου) γνώμη, δεν εννοεί γενικώς κτίσματα διαστάσεων 3Χ3, αλλά κτίσματα που φιλοξενούν μηχανολογικό εξοπλισμό αντλιοστασίων (π.χ όπως αυτά που συναντάς συνήθως σε χωριά).

Καλή συνέχεια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε θετω θεμα προς προβληματισμο και συζητηση. Δν εχω προαποφασισει πως θα το αντιμετωπισω. Ουτως η αλλως και το BLOG προωθει το διαλογο και την την επιχειρηματολογια.Σωστα, να φυλαγομαστε απο χιλιες μεριες καθοτι το επαγγελμα μας ειναι το πλεον ποινικοποιημενο αλλα να μην ερμηνευουμε το νομο  βαζοντας την δικη μας πινελια , επιστρατευοντας τη φαντασια μας και ποσο μαλλον με τροπο απολυτο.

 

Να το πω διαφορετικα, γιατι δηλαδη να εννοει αναγκαστικα αυτα τα κτισματα που συνανταμε στα χωρια? Και πως οσοι μηχανικοι εμεινουν στη διατυπωση της προτασης του Νομου , χωρις καμια εγκυκλιος να αλλαζει κατι επι τουτου ,θα βρουν μπελα..?

Ειμαστε ανθρωποι εξυπνοι, καταλαβαινουμε το τι διαβαζουμε, αλλα δεν ειμαστε στο μυαλο του νομοθετη για να υποθετουμε οτι ισως αλλο να εννοουσε απο αυτο που εγραφε!

Ας μην παραβλεπουμε το γεγονος οτι η προταση κανει ηδη λογο στο πρωτο σκελος της για αντλιοστασια (ο χώρος όπου είναι μόνιμα εγκαταστημένες αντλιες-τα κτισματα που φιλοξενουν τον μηχανολογικο εξοπλισμο αντλιων)

Edited by PERDA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.