Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

σε οικοδομή έχω αυθαίρετο έρκερ σε όροφο και εξετάζω αν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3 ιστ.

ως προς το εμβαδόν είναι μικρότερο του 2% του διαμερίσματος και όλου του ορόφου,

ως προς την διάσταση, συγκρίνω τα 40εκ. με το βάθος του κτιρίου ή του διαμερίσματος κάθετα στο σημείο αυτό?

αν εντάξω στη ρύθμιση όλο το κτίριο (ένας ιδιοκτήτης) δε δικαιούμαι να πάρω το συνολικό βάθος του κτιρίου

ή επειδή υπάρχει σύσταση εξετάζουμε ανα αυτοτελή ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πας με κατηγορία 3. Είναι λίγο ασαφές κατά πόσο το ιστ αναφέρεται σε αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος ενός μόνο ορόφου. Επίσης πολλές φορές τα έρκερ δημιουργούν προεξοχές στην εξωτερική πλευρά του κτιρίου που κολλάνε (δηλαδή δύο επιπλέον πλευρές). Προσωπικά θα το έκανα με ΥΔ.

Σε διαφορετική περίπτωση νομίζω ότι θα υπολόγιζα το 5% και το 2% με βάση τα μεγέθη της οριζόντιας ιδιοκτησίας, εκτός αν εντάξεις σε μία δήλωση όλο το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

1)Το ερκερ αν ειναι πανω απο κοινοχρηστο πως θα το πας με ΥΔ? 

2) σε κλιμακωτο οικοπεδο εχω αποθηκη <15τμ κ εξωτερικα λογω της κλισης εδαφους δεν ξεπερνω τα 2,50μ σε κανενα σημειο ,αλλα εσωτερικα σε καποιο σημειο εχω υψος 2,70 μ απο το δπεδο (λογω στεγης) ,μπορει να ενταχθει κατ 3?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Όντως για έρκερ εκτός Ρ.Γ. το ιστ είναι μονόδρομος. Τι γίνεται όμως αν εξαιτίας του αλλάζει το περίγραμμα της οικοδομής? δεν νομίζω να μπορεί να εφαρμοστεί εκεί η κατηγορία 3.

Για την αποθήκη λογικά ο περιορισμός των 2.5 μέτρων ύψους έχει ως ως αφετηρία το φυσικό έδαφος. Εγώ θα το έβαζα κατηγορία 3.

 

Το Helpdesk πάντως στο τελευταίο απάντησε πως η αποθήκη δεν μπορεί να μπει κατηγορία 3.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομή έχω αυθαίρετο έρκερ σε όροφο και εξετάζω αν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3 ιστ.

ως προς το εμβαδόν είναι μικρότερο του 2% του διαμερίσματος και όλου του ορόφου,

ως προς την διάσταση, συγκρίνω τα 40εκ. με το βάθος του κτιρίου ή του διαμερίσματος κάθετα στο σημείο αυτό?

αν εντάξω στη ρύθμιση όλο το κτίριο (ένας ιδιοκτήτης) δε δικαιούμαι να πάρω το συνολικό βάθος του κτιρίου

ή επειδή υπάρχει σύσταση εξετάζουμε ανα αυτοτελή ιδιοκτησία?

Συγκρίνεις είτε με το διαμέρισμα είτε με την οριζόντια...

Link to comment
Share on other sites

σε μια περίπτωση έχω : ανοικτό κλιμακοστάσιο, διακοσμητικά στοιχεία στον ακάλυπτο (φούρνος, πετρόχτιστες βρύσες, κτλ) αλλά και μια ισόγεια αποθήκη ύψους 2,00μ κολλητά στη κατοικία.

 

θα πάω σε : δύο φύλλα καταγραφής, ένα με λοιπές παραβάσεις και ένα με κατηγορία 3 και πρόστιμο 500+500....???

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κάπου με τα σημερινά δεδομένα πως οι αποθήκες <15τμ πρέπει να δηλωθούν ξεχωριστά από τις λοιπές παραβάσεις ως κατηγορία 3. Βέβαια το ίδιο ίσχυε μέχρι πρόσφατα και για την αλλαγή της θέσης του κτιρίου σε άλλη σύννομη θέση και μας φέραν την τροποποίηση από την πίσω πόρτα εκ των υστέρων. Ίσως αν θες να είσαι πιο σίγουρος κι αν δεν είναι πιεστικός σχετικά με το ύψος του προστίμου ο ιδιοκτήτης να είναι καλύτερα να βάλεις την αποθήκη ως ξεχωριστή παράβαση κατηγορίας 3 σε άλλο ΦΚ, γιατί με αυτούς που έχουμε μπλέξει δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

αν ισογειο <15τμ κ υψος<2,50μ το αναφερω ως γκαραζ κ οχι αποθηκη μπορει να παει κατ3?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο.

Ο λόγος που θέλεις να το περάσεις ως χώρο στάθμευσης και όχι ως αποθήκη ποιος είναι;

Αν το αναφέρεις ως χώρο στάθμευσης, πως θα το τεκμηριώσεις στην Τ.Ε σχετικά με την υπαγωγή του στην κατηγορία 3, αφού ρητά αναφέρεται η χρήση αποθήκη και όχι χώρος στάθμευσης?

Για μας ουσιαστικά δεν έχει καμία διαφορά, αλλά άντε σε καμιά στραβή να αποδείξεις τα αυταπόδεικτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.