Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

yian καλημερα εννοω εξεταζω το καθε κουφωμα αν εχει διαφορα 10% απο το εγκεκριμενο η το συνολο των κουφωματων αν εχουν 10%  απο το συνολο των εγκεκριμενων

Νομιζω οτι πρεπει να εξεταζουμε καθενα χωριστα διοτι με τη λογικη αυτη η μετατοπιση μεχρι 2μ αποκλειεται να ισχυει για το συνολο,αλλα για καθε κουφωμα χωριστα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

δηλ εξεταζω 50 εκ μετατοπιση για ενα ανοιγμα,αλλα 1,3 για αλλο ,0,50 για καποιο αλλο ...τα προσθετω κ πρεπει η συνολικη αυτη μετακινηση ναναι μικροτερη απο 2μ

Δηλ σε μια πολυκατοικια με 20 ανοιγματα δεν μπορει το καθε ανοιγμα ναχει μετατοπιστει πανω απο 10 εκ...!!!!!!!!!!!!

η αν το ισογειο ηταν κατοικια κ εγινε καταστημα με τζαμαριες που πολυ πιθανον να υπερβαινω το 10% ,τοτε δεν παω κατ3!!!

 

<<Αλλαγή διαστάσεων και μετατόπιση των ανοιγμάτων λέει ο νόμος όχι του ανοίγματος.>>,πως αλλοιως θα μπορουσε να διατυπωθει?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

 

Νομιζω οτι πρεπει να εξεταζουμε καθενα χωριστα διοτι με τη λογικη αυτη η μετατοπιση μεχρι 2μ αποκλειεται να ισχυει για το συνολο,αλλα για καθε κουφωμα χωριστα

Συμφωνώ. Βλέπεις στην εγκεκριμένη κάτοψη τη θέση μια μπαλκονόπορτας. Κατά την αυτοψία την εντοπίζεις εντελώς "αλλού". Αυτό το κάνεις για κάθε άνοιγμα.

Να μην παρεξηγηθώ από τους συναδέλφους, το παραπάνω είναι προσωπική μου θέση.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συνάδελφοι  την άποψη σας. Ανάψτε κάνα προβολέα! :smile: :-)

Έχω δυο αποθήκες αυθαίρετες σύνολο 4,70 μ2 με ύψος η μια  < 1.80  και η άλλη > από 2.90 ύψος. Επίσης έχω και ένα μαντρότοιχο στο όριο. Μπορώ να τα πάω όλα μαζί με αναλυτικό όποτε το πρόστιμο που θα προκύψει να είναι 500 ε? Γιατί αν βάλω τις αποθήκες σαν Υ.Δ.Β.Χ. και μια παράβαση για τον μαντρότοιχο πήγαμε στα 1000!!! Νομίζω ότι μπορώ να το πάω όλο με αναλυτικό. Παρακαλώ δώστε λίγο φως!!

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Την αποθήκη > από 2.90 ύψος δεν θα την έβαζα με αναλυτικό (έπειτα και από συμβουλή του Helpdesk). Θα προτιμούσα πιο ασφαλής λύση. Αν βάλεις τη μία αποθήκη ΥΔ ΒΧ και όλα τα υπόλοιπα με αναλυτικό δεν είναι απαραίτητο ότι πας στα 1000€ (τι τιμή ζώνης έχεις?).

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ συνάδελφοι  την άποψη σας. Ανάψτε κάνα προβολέα! :smile: :-)

Έχω δυο αποθήκες αυθαίρετες σύνολο 4,70 μ2 με ύψος η μια  < 1.80  και η άλλη > από 2.90 ύψος. Επίσης έχω και ένα μαντρότοιχο στο όριο. Μπορώ να τα πάω όλα μαζί με αναλυτικό όποτε το πρόστιμο που θα προκύψει να είναι 500 ε? Γιατί αν βάλω τις αποθήκες σαν Υ.Δ.Β.Χ. και μια παράβαση για τον μαντρότοιχο πήγαμε στα 1000!!! Νομίζω ότι μπορώ να το πάω όλο με αναλυτικό. Παρακαλώ δώστε λίγο φως!!

Ευχαριστώ πολύ όλους.

Ακόμη και να ήθελες να εφαρμόσεις την εγκ. 4 που λέει ότι όταν συνυπάρχουν αυθαιρεσίες της κατ. 3 και αυθαιρεσίες που υπολογίζονται με αναλυτικό, μπορούν όλες να πάνε με αναλυτικό (αν και προσωπικά διαφωνώ και δεν το εφαρμόζω στις 2 περιπτώσεις κατ. 3 που αφορούν επιφάνεια), μπορείς να βάλεις την αποθήκη 4.70 τ.μ και τον μαντρότοιχο με αναλυτικό. Η άλλη αποθήκη δεν εντάσσεται ούτε στην κατηγορία 3 (λόγω ύψους), ούτε από μόνη της πάει με αναλυτικό. Άρα ΥΔ όπως αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση αγαπητοι μου συναδελφοι.

Λοιπον τιμη ζωνης εχω 950 (αιγινα). Οποτε βαζω την μια αποθηκη που ειναι Εμ.  2.70 μ2 > 2.90 Η σαν Υ.Δ.Β.Χ. και κατηγορια 4 (υπαρχει αδεια για το κτιριο) και για την αλλη αποθηκη Εμ. 2.00 μ2 < 1.80 Η + μαντροτοιχο με αναλυτικο και κατηγορια 4. Με αυτο τον συνδιασμο το προστιμο βγαινει 667,44 - 20% = 534 ε κι ολοι ημαστε χαρουμενοι :smile: :-) .

Ελπιζω σε ανατολικο κελι στον κορυδαλλο - πτερυγα τζοχατζοπουλου. :mrgreen: :mrgreen:

Αντε και σε ενα χρονο παω στη συνταξη γιατι δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

 

Αντε και σε ενα χρονο παω στη συνταξη γιατι δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση.

Με το καλό να την λάβεις και να την χαρείς.

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.