Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Δε νομίζω το τζάκι να ανφέρεται στην κατηγορία 3. Αρα αφού είναι μικροπαράβαση και έχει 

οικοδομική άδεια στο ακίνητο θα πάει κατηγορία 4 η παράβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο τζάκι, κι εγώ νομίζω ότι δεν είναι κατηγορία 3, μάλλον για πας. Φαντάζομαι ότι θα το βάλεις ως λοιπή παράβαση του άρθρου 18, με προϋπολογσιμό δηλαδή.

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετα απο συζήτηση με  συνάδερφο, θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Σε οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικια που αφορα διαμέρισμα κατόπιν αυτοψίας

διαπιστώθηκε μονο τροποποίηση των διαστάσεων των ανοιγμάτων που υπάγεται στην κατηγορια

3. Με βάση το δικό μου σκεπτικό σε περίπτωση που ζητείται βεβαίωση, αυτήν δε δίνεται προτού

ρυθμιστεί η παράβαση κατηγορίας 3. Συμφωνα με το σκεπτικό του συνάδερφου δίνεται βεβαίωση καθότι

οι όψεις αφορούν στα κοινόχρηστα, αρα όχι την οριζόντια ιδιοκτησία. Έχω κάτι λάθος στο μυαλό μου?

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση μπορεί να δοθεί παρά το ότι υπάρχουν αυθαίρετες αλλαγές όψεων καθότι το λεκτικό της βεβαίωσης το οποίο προσυπογράφουμε αναφέρει να μην υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες συντελούν σε αύξηση της δόμησης, κάλυψης, ύψους ή αλλαγή χρήσης.

Οι αυθαίρετες όψεις δεν συντελούν σε τίποτα από τα παραπάνω και επομένως μπορεί να χορηγηθεί βεβαίωση.

Αν και ο νόμος δεν το απαιτεί, προαιρετικά για δική σου διασφάλιση,  αφού συνεξετάσεις τις συνέπειες στην ενδεχόμενη μεταβίβαση, μπορείς στην τεχνική έκθεση της βεβαίωσης να αναφέρεις τις αυθαιρεσίες, οι οποίες δεν συντελούν σε αύξηση των προαναφερθέντων πολεοδομικών μεγεθών.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετα απο συζήτηση με  συνάδερφο, θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Σε οριζόντια ιδιοκτησία σε πολυκατοικια που αφορα διαμέρισμα κατόπιν αυτοψίας

διαπιστώθηκε μονο τροποποίηση των διαστάσεων των ανοιγμάτων που υπάγεται στην κατηγορια

3. Με βάση το δικό μου σκεπτικό σε περίπτωση που ζητείται βεβαίωση, αυτήν δε δίνεται προτού

ρυθμιστεί η παράβαση κατηγορίας 3. Συμφωνα με το σκεπτικό του συνάδερφου δίνεται βεβαίωση καθότι

οι όψεις αφορούν στα κοινόχρηστα, αρα όχι την οριζόντια ιδιοκτησία. Έχω κάτι λάθος στο μυαλό μου?

Σωστά τα λέει ο συνάδερφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση αυξησης του εμβαδού

των εξωστών? Δλδ αν καλύπτονται απο την κατηγορία 3 είμαι οκ?

Η εκεί πάω στην λογική ότι εχω αυξηση εμβαδού?

Τελος, πέρα απο την βεβαίωση, σε περίπτωση τακτοποίησησης σε

Ο.Ι για την ρύθμιση της αλλαγής των ανοιγμάτων χρειάζεται συναίνεση των υπολοίπων? 

 

Και για να το συνεχίσω λίγο το παραπάνω, μια ιδιοκτησία με εντελώς διαφορετική όψη απο 

πλευράς ανοιγμάτων, εφόσον δεν έχει παράβαση εμβαδού ή ύψους δεν εχει ουσιαστική υποχρέωση

υπαγωγής στο νόμο απο την στιγμή που δύναται να μεταβιβασθεί παίρνοντας βεβαίωση. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής. Σε πολυκατοικία με Ο.Α. ,στο νόμιμο υπόγειο έχω αυθαίρετη επέκταση κάτω από τον ακάλυπτο όπου έχουν κατασκευαστεί 3 επιπλέον αποθήκες .Είναι η κάθε μία ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία και περιγράφονται σε τροποποίηση της αρχικής σύστασης ορ. ιδιοκτ. ΄Υψος αυθ. αποθηκών 2.17 +πλάκα και εμβαδόν κάθε μίας<15 τ.μ.Μπορώ να ρυθμίσω ως μία μικρή παράβαση την κάθε μία

ή πάω κλασσικά με υπερβ. δομ.+κάλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.