Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

οι διαφορες στα ανοιγματα μπορουν να μπουν κατ 3 ως παραβαση του κτιριοδομικου (ιζ).

Η κατ3 ομαδοποιειται με με τον αναλυτικο (ο εξωστης σου)  και μπαινουν μαζι ως μια λοιπη παραβαση (500 ε).

Μπορεις ομως και να τα βαλεις ολα στον αναλυτικο.

Edited by Largy
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου ειναι μήπως μπορώ να βάλω και τον εξώστη κατ.3 καθως οπως αναφέρει η εγκ.3

(Οι περιπτώσεις αυθαιρέτων ανοιχτών εξωστών ανεξαρτήτως μεγέθους, που υφίστανται προ ν. 1577/85 υπάγονται στο εδάφιο δ της παρούσας Κατηγορίας, δεδομένου ότι δεν ίσχυε περιορισμός της επιφανείας τους από τις τότε ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, με αποτέλεσμα να μην προκύπτει η υπέρβαση επιφάνειας των εξωστών, που ορίζεται στο εδάφιο αυτό).Ξέχασα να αναφέρω οτι η κατοικία ειναι προ του '83.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και απο μένα,

 

εχω τμημα υπογειας αποθηκης στην αδεια που εκλεισε και εγινε λεβητοστασιο και ενώθηκε με το φωταγωγό αφου γκρεμίστηκε ενας τοίχος! Επιπλέον ο χώρος αυτός  συνορευεί με μια υπογεια γκαρσονιερα.

Αποτελεί παράβαση κτιριοδομικου κανονισμού κατηγοριας 3 αλλα και αλλαγη χρήσης απο β.χ σε β.χ.(αποθηκη->λεβητοστασιο).

 

Μπορώ λοιπόν να την βάλω στον αναλυτικό που εχω κάνει με τα ξεμπαζώματα, καθαιρεσεις τοιχων, δημιουργια κουφωματων κ.τ.λ ή να την πάρω μόνη της ως παραβαση κατηγορίας 3? Ποια η γνώμη σας?

 

Τέλος οταν την βάζω στο σύστημα σαν παράβαση κατηγοριας 3 μου βγαζει προστιμο ΚΧ 500 αυτό γίνεται γιατι συνυπάρχει με παραβασεις αλλων κατηγοριων?

Ρωταω γιατι ο νομος λέει οτι για την κατηγορια 3 δεν καταβάλεται πρόστιμο αλλά μόνο παραβολο 500.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα το συμψήφιζα με βάσει την εγκύκλιο 4. και σε ισόγειες αποθήκες (κατηγορίας 3), το ίδιο 

κάνω. Απο κει και πέρα, ετσι το βγάζει το πρόστιμο της κατηγορίας 3...απλα επειδή είναι στο 500ρικο

αν έχεις μόνο αυτό, συμψηφίζεται με το ελαχιστο παράβολο που είναι τα 500ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω laxanos

 

και γω προς τον αναλυτικο κατευθυνόμουν λόγω της εγκυκλίου 4, απλώς ειχα τις αμφιβολίες μου λόγω της "φύσης" της παραβασης...

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρυθμίσω τζάκι στο εσωτερικό διαμερίσματος πολυκατοικίας. Μπορώ να το βάλω κατηγορία 3 ή βάζω κατηγορία 4 που είναι οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες του διαμερίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν όροφο βρίσκεται το τζάκι?

Η καπνοδόχος του περνάει   μέσα από άλλον όροφο?

(στα ρωτάω  αυτά γιατί εμείς είχαμε μια παράξενη σχετική ιστορία

που πέρασε από ΣΥΠΟΘΑ και δικαστήρια και ακόμη είναι εκκρεμής.

Μη τυχόν και πάθεις και συ τα ίδια!) 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν όροφο βρίσκεται το τζάκι?

Η καπνοδόχος του περνάει   μέσα από άλλον όροφο?

(στα ρωτάω  αυτά γιατί εμείς είχαμε μια παράξενη σχετική ιστορία

που πέρασε από ΣΥΠΟΘΑ και δικαστήρια και ακόμη είναι εκκρεμής.

Μη τυχόν και πάθεις και συ τα ίδια!) 

'Οχι τελευταίος όροφος, έχει γίνει οπή στη πλάκα του διαμερίσματος και κατευθείαν ταράτσα

Link to comment
Share on other sites

η 3 μπορεί δηλ επιτρέπεται να συνδυαστεί και με την 4

προκειμένου να μην πληρώσεις (Χ+1) 500/ρικα

 

αλλά μόνο Χ 500/ρικα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.