Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

μεχρι να βγει εγκυκλιος να καθαρισει το θεμα ,,αναρωτιεμαι  με ποσους θα εχουμε λερωσει τα χερια μας.

Καληνυχτα σε ολους  αν μπορειτε να κοιμηθειτε!

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελεις να πεις οτι το συνολικο μηκος της ειναι 4μ και οχι 2

Λοιπον στην κουζινα θα δωσεις στον αναλυτικο την κατασκευη του εξωστη ΚΑΙ του κουφωματος που βγαζει σε αυτον.

Στο δωματιο θα παρεις ΥΔΚΧ το κομματι που κερδιζεις ως ντουλαπια, με ΥΚ και οτι αλλες υπερβασεις εχεις. Δε θα παρεις συναινεση γιατι εισαι στον αερα απο οτι καταλαβα

Σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι το συνολικό μήκος είναι 4,00μ. και τα υπόλοιπα όπως τα λες. Κατηγορία 4 φαντάζομαι...

 Παρ ότι η παράβαση είναι στον αέρα, σε παλαιότερη ερώτηση στο ΥΠΕΚΑ μου είχαν πει να πάρω συναίνεση (για το θέμα του ντουλαπιού). Ευτυχώς, μπορώ να πάρω την συναίνεση τώρα που δεν χρειάζεται συμφωνία και του 100% των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο  οπως αναφερει κ ο soundholics στο σεμιναριο ειπαν οτι  

<<Για την ευρεση των συντελεστων ελεγχουμε ΜΟΝΟ με οτι ισχυεισημερα : ΝΟΚ, οικισμοι κατω των 2000 κατ, κλπ.>>

επισης ρωταω αν ειναι δυνατον να εχω κατοικια 70τμ με <<κολλημενα >>στεγαστρα ,ΗΧ  50τμ κ να μη τα λαμβανω υποψη για 

την ενταξη σε κατηγορια 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν μπορείτε να με διαφωτίσετε στο εξής...λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό πχ. ξεμπάζωμα, και στέγαστρο, μπορούν να δηλωθούν ως 1 παράβαση εφ' όσον υπολογίζονται <15000 ή 2 λόγω του οτι είναι 2 διαφορετικού είδους παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

το έγραψε κάποιος συν/φος πιο πάνω

ισχύει ξεκάθαρα το εξής

Υπερβάσεις παραβάσεις κατ 3 πάνε όλες μαζί με ένα 500 €

Λοιπές Υπερβάσεις πάνε όλες μαζί με αναλυτικό με Συνολικό προυπολ σε € /15,000€

Link to comment
Share on other sites

Παυλο  οπως αναφερει κ ο soundholics στο σεμιναριο ειπαν οτι  

<<Για την ευρεση των συντελεστων ελεγχουμε ΜΟΝΟ με οτι ισχυεισημερα : ΝΟΚ, οικισμοι κατω των 2000 κατ, κλπ.>>

επισης ρωταω αν ειναι δυνατον να εχω κατοικια 70τμ με <<κολλημενα >>στεγαστρα ,ΗΧ  50τμ κ να μη τα λαμβανω υποψη για 

την ενταξη σε κατηγορια 

Να το ξεκαθαρίσω και εγώ αυτό, γιατί με τόσα που διαβάζουμε κάθε μέρα αντί να καταλαβαίνουμε περισσότερα ξεχνάμε και αυτά που ξέρουμε  :smile:

Έστω ότι έχω μια εντελώς αυθαίρετη κατοικία, η οποία έχει μια εξωτερική σκάλα ανόδου σύμφωνα με τη στ, ένα πατάρι σύμφωνα με την παρ. ιδ, στέγαστρο για στάθμευση σύμφωνα με την ιγ του άρθρου 11 του ΝΟΚ.

Έστω ότι όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν προ 28-7-2011.

Θεωρείτε ότι οι παραπάνω αυθαίρετες κατασκευές θα ληφθούν υπόψη κατά ΝΟΚ και αφού δεν προσμετρούν στο ΣΔ κατά το άρθρο 11 του ΝΟΚ δεν θα τις θεωρήσετε παραβάσεις?

Επίσης, θεωρείτε ότι, αφού κατά ΝΟΚ δεν προσμετρούν στη δόμηση, δεν θα μετρήσουν και στον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης δόμησης (π.χ το πατάρι με τις διαστάσεις που περιγράφει η παράγραφος ιδ)?

Προσωπικά θεωρώ και ενδεχομένως να το έχω αντιληφθεί λάθος, ότι τις κατασκευές του παραδείγματος θα τις εξετάσω με βάση τον ΓΟΚ, όταν δεν έχω άδεια στο ακίνητο για να έχω να συγκρίνω με τα εγκεκριμένα.

Για την εύρεση των συντελεστών υπέρβασης συμφωνούμε απόλυτα ότι ελέγχουμε με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης (πχ σημερινό Σ.Δ οικοπέδου και σημερινό μέγιστο ύψος περιοχής).

Link to comment
Share on other sites

κατηγορια 3 ''αλλαγή διαστασεων εξωστων'' πωσ θα γίνει ο υπολογισμος για να δω εάν μασ καλυπτει το ποσοστο του 10% που δίνει;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να το ξεκαθαρίσω και εγώ αυτό, γιατί με τόσα που διαβάζουμε κάθε μέρα αντί να καταλαβαίνουμε περισσότερα ξεχνάμε και αυτά που ξέρουμε  :smile:

Έστω ότι έχω μια εντελώς αυθαίρετη κατοικία, η οποία έχει μια εξωτερική σκάλα ανόδου σύμφωνα με τη στ, ένα πατάρι σύμφωνα με την παρ. ιδ, στέγαστρο για στάθμευση σύμφωνα με την ιγ του άρθρου 11 του ΝΟΚ.

Έστω ότι όλες οι αυθαιρεσίες έγιναν προ 28-7-2011.

Θεωρείτε ότι οι παραπάνω αυθαίρετες κατασκευές θα ληφθούν υπόψη κατά ΝΟΚ και αφού δεν προσμετρούν στο ΣΔ κατά το άρθρο 11 του ΝΟΚ δεν θα τις θεωρήσετε παραβάσεις?

Επίσης, θεωρείτε ότι, αφού κατά ΝΟΚ δεν προσμετρούν στη δόμηση, δεν θα μετρήσουν και στον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης δόμησης (π.χ το πατάρι με τις διαστάσεις που περιγράφει η παράγραφος ιδ)?

Προσωπικά θεωρώ και ενδεχομένως να το έχω αντιληφθεί λάθος, ότι τις κατασκευές του παραδείγματος θα τις εξετάσω με βάση τον ΓΟΚ, όταν δεν έχω άδεια στο ακίνητο για να έχω να συγκρίνω με τα εγκεκριμένα.

Για την εύρεση των συντελεστών υπέρβασης συμφωνούμε απόλυτα ότι ελέγχουμε με βάση τους σημερινούς όρους δόμησης (πχ σημερινό Σ.Δ οικοπέδου και σημερινό μέγιστο ύψος περιοχής).

 

Έχεις δίκιο και ίσως σε μπέρδεψα και εγώ. 

Το τι είναι αυθαίρετο καθορίζεται από τα άρθρα που παρέθεσες παραπάνω (/Ν.1577/85 ή αλλιώς ΓΟΚ 85) και αφορούν το τι προσδιορίζει σαν αυθαίρετο το κράτος.

Για να το πω λίγο πιο απλοποιητικά οτιδήποτε δεν έχει άδεια, δεν βρίσκεται σε εγκεκριμένη άδεια ή δεν τηρεί τις προβλεπόμενες μελέτες της αδείας θεωρείται αυθαίρετο, ανεξάρτητα με οποιονδήποτε οικοδομικό κανονισμό εκδόθηκε η άδεια.

Κάνοντας λοιπόν μια καταγραφή των κατασκευών και συγκρίνοντας με τις μελέτες της αδείας ως προς τις επιφάνειες και τους χώρους, βρίσκουμε τα αυθαίρετα μεγέθη.

Οταν βρεθούν τα μεγέθη ομαδοποιούνται και βρίσκουμε τις συνολικές υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ. 

Για την εύρεση των ποσοστών συγκρίνουμε τα αυθ. μεγέθη με τους επιτρεπόμενους όρους δόμησης που ισχύουν αυτή την στιγμή στο οικόπεδο, δηλ. σαν οικοδομικός κανονισμός ισχύει ο ΝΟΚ, αν έχουμε Σχέδια Πόλης ου θεσμοθετούν μικρότερα μεγέθη από το ΝΟΚ ισχύουν αυτά, για εκτός σχεδίου ισχύει το 270 (εκτός από τα σημεία που έχουν αντικατασταθεί μεταγενέστερα, π.χ. ακόμη και από αρθρα του ΝΟΚ) κοκ. Γενικά σαν να βγάζουμε μια άδεια τώρα.

 

Στον 4014 υπήρχε η μεγάλη διαφορά που είχε περάσει με ε/α (!) ότι μπορούμε να συγκρίνουμε είτε με ότι ισχύει σήμερα είτε με ότι ισχυε την εποχή που έγινε η αυθ. κατασκευή. 

Εδώ δεν υπάρχει τέτοια αναφορά.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.