Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

γεια soundholics

καποιος συναδελφος το αναβασε απο ημεριδα τεε? χτες προχτες σε νημα αλλα πρεπει να το ψαξω  κ δυστυχως τωρα παρακολουθω το web seminario 

στο τελος θα μας παλαβωσουν

 

θα μας τρελλάνουν εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που πληροί τις προϋποθέσεις του 9.Γ.ιστ, τότε όπως σωστά λες μπορείς να το κάνεις έτσι.

Το θεμα μου ειναι ποιας πλευρας να πληροι τις προυποθεσεις...

Γιατι εχω φατσα 2 δωματια που το ενα εχει ερκερ και το αλλο οχι....

 

Αν υπολογισω την αποκλιση βασει καποιας απο τις καθετους στη φατσα (τα βαθη των δωματιων δηλαδη) τοτε ειμαι πολυ κατω του 5%

Αν υπολογισω την αποκλιση βασει των 40εκ του ερκερ, τοτε το 5% ειναι 2εκ και ειμαι off

 

Τι λες?

Θεωρω πως η αποκλιση ειναι σε ολοκληρη την καθετη στη φατσα, ολη τη γραμμικη και οχι το ερκερ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω.

Δεν μπορεί να δίνει απόκλιση για το έρκερ μόνο δλδ 2εκ.

Αυτό είναι έτσι και αλλιώς εντός της απόκλισης που ούτε εσύ της δίνεις σημασία :smile: :-) :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πιστεύω.

Δεν μπορεί να δίνει απόκλιση για το έρκερ μόνο δλδ 2εκ.

Αυτό είναι έτσι και αλλιώς εντός της απόκλισης που ούτε εσύ της δίνεις σημασία :smile: :-) :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Επισυναπτω φωτο με το σχεδιο του περιγραμματος της ΟΙ

Το ερκερ φαινεται να κατασκευαστηκε 50εκ αντι για 40εκ που θα επρεπε βασει ΓΟΚ55

 

Τα 10 πλεοναζοντα εκατοστα τα συγκρινω με τα 4,50, με τα 3,86 η με τα 0,40 του ερκερ?

 

Η δικη μου ερμηνεια ειναι πως επειδη το δωματιο που εχει γραμμικη διασταση 4,50 μεγαλωσε κατα 10εκ, δηλαδη απο 4,40 εγινε 4,50, βρισκω ποσοστο βασει αυτου, δηλαδη 0,10/4,40=2,27% (οριακα εκτος αποκλισεων για βεβαιωση νομιμοτητας)

post-47080-0-28057500-1384884046_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, είδα κατευθείαν το σχέδιο και μου έμεινε το 4,50 νομίζοντας ότι αυτό είναι το εγκεκριμένο.

Φυσικά η κάθε απόκλιση μετράται από την εγκεκριμένη διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

ψάχνω να βρω τι γίνεται με εξωτερικές καμινάδες - τζάκια- που κατασκευάστηκαν εκτός αδείας. Ανήκουν στην κατ 3?

Επίσης πως πιστοποιώ την χρονολογία κατασκευής? Και υποθέτω πως χρειάζεται και η συναίνεση των συνιδιοκτητών τουλάχιστον της πλειοψηφίας, σωστά?

Γιατί έχω πελάτη που "καίγεται" γιατί τον απειλεί ο από πάνω που περνάει από τον τοίχο του κλπ κλπ.....

 Καμιά ιδέα κανείς? 

Link to comment
Share on other sites

Και να σκεφτειτε πως το "εγκεκριμενο" θα προερχεται απο μερικη ανασυσταση του οροφου.

Ειδαλλως δεν ξερω αν το ερκερ ειναι εγκεκριμενο (απωλεσθη ο φακελος) για να τακτοποιησω τα λοιπα...

 

Ανασυσταση και 4178 για να πουλησει ο ιδιοκτητης ενα διαμερισματακι 55 ετων....

 

Τι να πει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.