Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 3 (Αυθαίρετες μικρές παραβάσεις) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι παρακαλώ τα φώτα σας.

Οικοδομή η οποία έχει κατασκευαστεί με πλάτος μικρότερο του εγκεκριμένου (8,20 αντί για 8,30) λόγω, κατά πάσα πιθανότητα, αδυναμίας τοποθέτησης των υποστυλωμάτων ακριβώς στο πλάγιο όριο - μεσοτοιχία.

Στην οικοδομή υπάρχει Η/Υ ο οποίος έχει επεκταθεί και κλειστεί, σε όλο το μήκος των 8,20μ.

Με τον 3843 έχει ήδη ρυθμιστεί το κλείσιμο του Η/Υ με τις διαστάσεις που φαίνονται στα σχέδια της αδείας (8,30), αλλά δεν έχει ρυθμιστεί η επέκτασή του.

Πως θα ρυθμίζατε αυτή την επέκταση ? Με το εμβαδόν που προκύπτει αν υπολογιστεί σαν να είχε το εγκεκριμένο πλάτος ή με αυτό που μετράω επιτόπου ?

Και τι σχέδιο παρουσιάζω ? Η διαφορά στο πλάτος είναι μικρότερη από το 2%, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να την αγνοήσω...

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά από τον 3843 για κλείσιμο ημιυπαίθριου χώρου (Η.Χ) μπορούσες να λάβεις τις εσωτερικές διαστάσεις. 

Την επέκταση του Η.Χ που αναφέρεις δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει τι εννοείς.

Ο εγκεκριμένος Η.Χ έκλεισε και τακτοποιήθηκε με τον ν. 3843. Η επέκταση του Η.Χ πως έγινε?

Δημιουργήθηκε αυθαίρετος Η.Χ και εν συνεχεία έκλεισε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και άδικο που δεν κατάλαβες. Δεν το περιέγραψα σωστά.

Η επέκταση έγινε εις βάρος κοινόχρηστης αίθουσας της πολυκατοικίας. Πήρε δηλαδή μια φέτα πλάτους όσο το πλάτος του Η/Υ, από την αίθουσα και την συνένωσε με αυτόν, αλλά δεν μπορούσε να την ρυθμίσει με τον 3843 και ρύθμισε μόνο τον Η/Υ. Θεωρώ ότι αυτή την επέκταση θα πρέπει να την ρυθμίσω ως ΥΔΚΧ αφού μπορώ να πάρω και συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες. Το θέμα είναι αν θα την υπολογίσω με το πλάτος που μετράω στην πραγματικότητα ή με αυτό της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Η.Χ ήταν η προέκταση της κοινόχρηστης αίθουσας την οποία κατέλαβε κάποιος κλείνοντας τον Η.Χ και τμήμα της αίθουσας?

Αυτό με τις διαστάσεις που λες, θα το εξετάσεις. Αποτυπώνεις και ελέγχεις σε σχέση με τα εγκεκριμένα να δεις τι έχει γίνει.

Στη περίπτωση που περιγράφεις, αν η οικοδομή κατασκευάστηκε κατά 10 εκ μικρότερη με το σχήμα της να τηρείται, νομίζω ότι αυτό δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Κάπου υπάρχει και στην εγκύκλιο 3 κάποια αναφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

@ Pavlos33: είναι όπως τα λες.

Το ότι η οικοδομή είναι 10 εκ μικρότερη, πιστεύω κι εγώ ότι δεν αποτελεί αυθαιρεσία αφού η απόκλιση είναι μικρότερη του 2%.

@ liv25k: είναι ΥΔ αφού τα μ2 της κοινόχρηστης αίθουσας δεν μετράνε στον συντελεστή.

 

Η απορία που απομένει είναι αν θα πρέπει να υπολογίσω την ΥΔ με το πλάτος που μετράω στην πράξη ή με αυτό που όφειλε να έχει από την άδεια και αντίστοιχα τι δείχνω στο σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς καλείσαι κατά την αυτοψία να ελέγξεις μέσω της αποτύπωσης. Αν οι διαστάσεις ταυτίζονται, δηλαδή η οικοδομή έχει υλοποιηθεί σωστά κανένα πρόβλημα. Αν δεν ταυτίζονται, θα δεις αν υπάρχουν υπερβάσεις και θα τις κατατάξεις-υπολογίσεις, αν δεν υπάρχουν υπερβάσεις θα χρησιμοποιήσεις τις διαστάσεις τις οποίες μέτρησες.

Τα αναφέρω κάπως γενικά, γιατί κάθε περίπτωση μπορεί να υποκρύπτει κάτι διαφορετικό από μια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Νόμισα ότι η κοινόχρηστη αίθουσα μετρούσε στο συντελεστή. Ωραία, επομένως βάζεις ΥΔ με αυτό που μετράς στην πράξη. Ισχύει αυτό που λέει ο Pavlos33 ότι 10εκ μικρότερη διάσταση δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Και απ' την άλλη δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να το πληρώσεις απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει στην πράξη επιφάνεια μέσα σ' αυτά τα 10εκ. Προσωπικά με τις πραγματικές διαστάσεις θα υπολόγιζα πρόστιμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα σε ποια κατηγορία δηλώνεται τι. Συγγνώμη αν το θέμα έχει λυθεί και δεν το έχω δει, αλλά

έχω διαβάσει τις σχετικές συζητήσεις για την Κατηγορία 3 και τον Αναλυτικό Προυπολογισμό, και έχω ακόμα την εξής απορία που αφορά: 

σε ποια κατηγορία δηλώνονται οι μικρές παραβάσεις που δεν πληρούν τις προυποθέσεις των διαστάσεων;

 

Βλέπω οι περισσότεροι λέτε πως πάνε σε οποιαδήποτε άλλη κατηγορία εκτός της 3. Όμως που το στηρίζετε αυτό; Στη παρακάτω παράγραφο της εγκυκλίου ή ΚΑΙ κάπου αλλού;

 

"Οι παραβάσεις των εδαφίων θ και ιγ, που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, δεν θεωρούνται ως αυθαίρετες μικρές παραβάσεις, ώστε να υπαχθούν στη Κατηγορία αυτή. Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία, εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 18 του νόμου και στο φύλλο καταγραφής επιλέγεται κατά περίπτωση οποιαδήποτε άλλη κατηγορία πλην της Γ."

 

1) Στην περίπτωση που δεν δώσουμε σημασία στην εγκύκλιο….

 

Ο νόμος λέει:

Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 18 του παρόντος, με την επιφύλαξη της περίπτωσης (ιστ) για την οποία εφαρμόζονται οι γενικές διατάξεις υπολογισμού του προστίμου του παρόντος.

 

ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.  ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ  ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤ.3 ή ΟΤΙ ΠΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ;

 

επίσης η παρ. 5 του άρθρου 18  εφαρμόζεται για τον τρόπο υπολογισμού προστίμου, όμως ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗΣ.

 

 

2) Ακόμα και στην περίπτωση που θεωρήσουμε ότι η εγκύκλιος νομοθετεί και άρα ισχύει η παραπάνω παράγραφος, έχω την εξής ερώτηση. Όταν για τις άλλες παράβασεις (εκτός θ και ιγ που αναφέρει η εγκύκλιος) έχουμε υπέρβαση διαστάσεων τότε πάμε με αναλυτικό και ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ;;; (σε αυτήν την περίπτωση δεν έχουμε καμιά εγκύκλιο να λέει επιλέγεται κατά περίπτωση οποιαδήποτε άλλη κατηγορία πλην της Γ), άρα γιατί όχι κατηγορία Γ ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τελικά ξεκαθάρισε τι γίνεται αν έχεις αυθαιρεσία κατηγορίας 3 (αποθήκη 15τμ) και άλλης κατηγορίας (4) ΥΔ, ταυτόχρονα στο ίδιο ακίνητο; Δήλωση που δεν δύναται να υποβληθεί

Κάνεις 2 δηλώσεις; ή μετατρέπεται η 3 σε 4;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.