Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Στο κουτάκι θα βάλω με ΟΑ γιατί υπάρχει και η άλλη άδεια έτσι; ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕ Ο.Α.

Γιατί αν είχα μόνο αυτή που βγήκε σε οικόπεδο μικρότερο από ότι είναι στη πραγματικότητα θα έπρεπε να βάλω ΟΧΙ. Κατάλαβα καλά; ΜΟΝΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ Α ΣΕΛ. 288 1. 1β γ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατασκευές με αναλυτικο ( στέγαστρο) που έγιναν στο προκήπιο, είναι κατηγορία 5 στο φύλλο καταγραφής, ή  ακολουθούν την κατηγορία της υπόλοιπης δήλωσης ? 

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 5 είναι. Και μπορούν να συνδυαστούν με κατηγορία 4, με κατηγορία 2 (υπό την προϋπόθεση ότι οι λοιπές παραβάσεις αφορούν παραβάσεις που θα μπορούσαν να δηλωθούν και ως κατηγορία 3 αλλά αυτό δεν επιλέχτηκε για να συνυπολογιστούν μαζί και με άλλες λοιπές παραβάσεις του ακινήτου) και προφανώς με όλες τις υπόλοιπες. Επίσης αυτές παίρνουν οριστική εξαίρεση κατεδάφισης μετά τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου. Τουλάχιστόν αυτά καταλαβαίνω διαβάζοντας την ερωταπάντηση 4. του HD.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Απο την άλλη αν ηταν μία απλή παράβαση στην πρασιά που δεν είναι κατηγορία 3, αλλα υπολογίζεται με αναλυτικό,θα ήταν λογικό να πάει κατηγορία 5 με ότι αυτό συνεπάγεται ?

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν να απαλλάσσονται όλες οι λοιπές παραβάσεις από αυτή την υποχρέωση. Δεν έχουν γράψει όμως αυτό, αν και κάτι μου λέει πως αυτό ήθελαν να γράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πάντως θυμάμαι ότι έχει απαντηθεί κάτι τέτοιο, ότι δηλαδή οι λοιπές παραβάσεις ακολουθούν την κατηγορία της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυθαιρετο διαμερισμα στο Δωμα, μετα το 1983.


Υποχρεωτικα κατηγορια 5?   (αφου  αυθαιρετα μ2 / προβλεπομενα μ2 στην αδεια = 30/0 = απειρο)  

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία προ του 1955 έχω αυθαίρετη προσθήκη τμήματος κατοικίας και προσθήκη αποθήκης εντός προκηπίου.

επιλέγω στο αντίστοιχο πεδίο "Με Οικ.Άδεια" 

Η απορία μου είναι αν μπορώ να το βάλω κατηγορία 4 - τουλάχιστον το τμήμα που δεν είναι στο προκήπιο.

 

Στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ αναφέρει πως από τη στιγμή που δεν έχει στην πραγματικότητα Οικ άδεια πάει κατηγορία 5. 

 

Από το νόμο όμως προκύπτει αυτό από κάπου; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.