Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πάντως το πιθανότερο σενάριο είναι να του ζητήσουν αναδρομικά για τα 3 τελευταία χρόνια τον extra φόρο ακίνητης περιουσίας (και τον ΕΝΦΙΑ) αν δημιουργείται τέτοιος με την "προσθήκη" αυτή στην περιουσία του και ταυτοχρόνως ένα μικρό "πρόστιμο" που δηλώνεται τώρα εκπρόθεσμα. Όλα αυτά όταν ανοίξει η εφαρμογή του Ε9, τώρα τον Νοέμβριο, για τον επόμενο χρόνο...

αυτό εννοούσα, αλλά προφανώς δεν το είπα πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε σιγά μην ανεβάσεις tif, κάντο jpeg

 

Φαντάζομαι αυτό γίνεται με κάποιο free πρόγραμμα μετατροπή tiff σε jpeg ....?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να υπάρχειπρόγραμμα που να μην αποθηκεύει σε jpeg. Απλά άνοιξε το αρχείο tif με όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για προβολή φωτογραφιών (και με το paint γίνεται φυσικά αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι πρόγραμμα επεξεργασίας) και πήγαινε στο μενού File-->Save as και επίλεξε save as type: jpeg. Δες το βελάκι στη συννημένη εικόνα:

 

post-48142-0-13943600-1413397286_thumb.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... ή ακόμα πιο απλά ... μετονόμασε το αρχείο από πχ

onoma_arxeiou.tif σε onoma_arxeiou.jpeg ή onoma_arxeiou.jpg

μετονόμασε δηλαδή το extension του αρχείου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

george με τη μετονομασία όμως δεν θα γίνει compression κατά jpeg και δεν θα μειωθεί το μέγεθος του αρχείου που είναι και το ζητούμενο στην περίπτωσή μας. Θα παραμείνει το ίδιο αρχείο ως έχει αλλά με διαφορετικό extension. Χρήσιμο και αυτό το κόλπο αλλά για άλλες περιτπώσεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου ... με μια αεροφωτογραφία ... είναι οτι πήρα μια ... έτος 1975... που όμως όταν την κοιτάω, δεν βλέπω ευκρινές το οικόπεδο.

Θεώρησα ... οτι έπρεπε να την πάω στο paint να ... περιγράψω πάνω της με κόκκινο μελάνι το οικόπεδο. Είναι ασπρόμαυρη.

Ομως ... οταν την μεγένθυνα, για να πιάσει ένα ικανοποιητικό μέγεθος το οικοδομικό τετράγωνο να σημαδέψω ... πχ 4,6 χ 4,6 εκατοστά το οικοδομικό τετράγωνο. Η ανάλυση είναι τόσο κακή ... που φαινόταν pixel μεγάλα τμήματα και ... ούτε λόγος να φανεί το οικόπεδο μου και το κτίριο μου.

Πως θα ...σημαδέψω το οικόπεδο? Δεν χρειάζεται?

Η λογική μου λέει ... οτι θα έπρεπε να σημαδευτεί . . , ΄

ανεβηκαν οι Α/Φ???????? :shock:  :shock:

Πως τις κατεβαζω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.