Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

η αποφαση του ΣΤΕ προφανως εννοει για το οικοπεδο στο οποιο ειναι ο ιδιος ιδιοκτητης

εξαλλου ποιος μπορει να κρινει τις πραγματικες καταστασεις?

τι λες georgegaleos?

θελω την αποψη σου

 

Την καλημέρα μου,

κατ' αρχην μάλλον εκ παραδρομής έγραψες απόφαση του ΣΤΕ γιατί αυτή που ανέφερα εγώ είναι απόφαση του Αρείου Πάγου.

 

Η θέση μου αναφορικά σε αυτό που λές είναι:

Η ο.α. με βάση αυτή την απόφαση θεωρείται δημόσιο έγγραφο.... και ως εκ τούτου ο καθείς μπορεί να έχει πρόσβαση σ' αυτό ... πόσο μάλλον αφού έχει έννομο συμφέρον.

 

Να προσθέσω ότι απόφαση αυτή αφορά σε "Αιτιολογίας ανεπάρκεια, Υφαρπαγή ψευδούς βεβαίωσης"  .... κάτι σχετικά με την ψευδή βεβαίωση σε .....  κλπ...., όχι τόσο σχετικό με το θέμα μας.

Η απόφαση σαφώς και κρίνει τα σχετικά που αφορούν στο οικόπεδο στο οποίο είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης όπως λές .... αλλά ...

κάπου εντός αυτής αναφέρει:

"[...]

Κατά δε το άρθρο 220 του Π.Κ. για τη στοιχειοθέτηση του εγκλήματος της υφαρπαγής ψευδούς βεβαίωσης, το οποίο συρρέει αληθινά με τη χρήση πλαστού ή νοθευμένου εγγράφου, απαιτείται α) αναληθής βεβαίωση σε δημόσιο, κατά την έννοια των άρθρων 438 και 439 Κ.Πολ.Δ., έγγραφο για περιστατικό που μπορεί να έχει έννομες συνέπειες, δηλαδή μπορεί να επιφέρει γένεση, αλλοίωση ή απώλεια δικαιώματος ή έννομης σχέσης, β) η αναληθής βεβαίωση να προκλήθηκε με οποιοδήποτε απατηλό μέσο εξαιτίας του οποίου παρασύρθηκε ο υπάλληλος έστω και από αμέλεια ή ευπιστία στην παροχή της βεβαίωσης και γ) δόλος του δράστη που συνίσταται στη γνώση ότι το βεβαιούμενος στο δημόσιο έγγραφο γεγονός είναι αναληθές και μπορεί να έχει τις συνέπειες αυτές είτε για τον εαυτό του είτε για άλλον τρίτο.

[...]"

 

Αρα θεωρώ ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω εγώ (τρίτος) την ο.α. οποιουδήποτε χωρίς να τον ενημερώσω***  εφόσον έχω έννομο συμφέρον αφού ως δημόσιο έγγραφο πρέπει να μην βεβαιώνει αναληθεί στοιχεία.

 

*** μου έχει τύχει πάντως να ζητήσω εγώ άδεια (εννοώ με τα δικά μου στοιχεία στην αίτηση του πελάτη μου ... και στην αιτιολογία που θες τα διάφορατης ο.α. γράφεις διότι έχω έννομο συμφέρον) και η πολεοδομία του έστειλε έγγραφο ότι εγώ (αναφέροντας τα στοιχεία μου) αναζήτησε στοιχεία από την τάδε ο.α. που εκδόθηκε στο όνομά του...... τώρα κατά πόσο το κάνουν αυτό όλες οι πολεοδομίες δεν το γνωρίζω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω επιπροσθέτως ότι, αν κάποια πολεοδομία αρνηθεί να χορηγήσει αντίγραφα σχεδίων ενός φακέλλου ΟΑ, τότε ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί ν' απευθυνθεί σε κάποιο αστυνομικό τμήμα, στον εισαγγελέα υπηρεσίας και να ζητήσει έγγραφη "εισαγγελική εντολή" γι αυτό, επικαλούμενος το έννομο συμφέρον του, να την προσκομίσει στην πολεοδομία και να πάρει αυτά που θέλει....

Διαδικασία εύκολη, γρήγορη και αποτελεσματική!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετη πισίνα κατασκευάστηκε τον Ιούνιο 2011, όπως βεβαιώνει ο ιδιοκτήτης (και στην ΥΔ)

εφόσον δεν βρίσκω αεροφωτογραφία του 7/11, δεν μπορώ να το εντάξω στο νόμο?

ή το εντάσσω και είναι ευθύνη του ΥΠΕΚΑ να βρει τις αεροφωτογραφίες της 28-7-11, όπως αναφέρεται στο νόμο και να αποδειχθεί ο χρόνος κατασκευής?

όπως έμαθα από λογιστή, στο Ε9 πρέπει να δηλωθεί και η πισίνα, ως κατηγ. 12 (λοιπά κτίσματα) με τα τμ ως κύριοι χώροι.

Άρα και από εκεί μπορούμε να έχουμε απόδειξη του χρόνου κατασκευής.

Βέβαια εγώ που έχω έτος κατασκευής το 2011, σκεφτόμουνα να βάλω στα σχόλια ότι "αφορά πισίνα που κατασκευάστηκε τον 6/2011"...

Link to comment
Share on other sites

1.o OKXE δινει πλεον αεροφωτογραφιες?

2για παραγγελια επιτοπου απο ΓΥΣ 

Α.αν εχω συντεταγμενες ενος σημειου κατα ΕΓΣΑ απο κτηματολογιο το βρισκουν πιο ευκολα?η τι στοιχεια πρεπει να εχω για να το βρουν πιο ευκολα?

β.πληρωνω με τη παραγγελια η με τη παραλαβη?

Link to comment
Share on other sites

2για παραγγελια επιτοπου απο ΓΥΣ 

Α.αν εχω συντεταγμενες ενος σημειου κατα ΕΓΣΑ απο κτηματολογιο το βρισκουν πιο ευκολα?η τι στοιχεια πρεπει να εχω για να το βρουν πιο ευκολα?

β.πληρωνω με τη παραγγελια η με τη παραλαβη?

Α. Μπορείς κατά ΕΓΣΑ ή και google. Επίσης, μπορείς να μπεις και στο site τους και να βρεις τις συντεταγμένες. Εκεί βλέπεις και ποιές Α/Φ υπάρχουν για την περιοχή. Μου έτυχε να υπάρχει Α/Φ στο site και ο υπάλληλος μου έλεγε ότι δεν υπάρχει τέτοια χρονολογία και όταν του έδειξα το εκτυπωμένο χαρτί έψαξε και τη βρήκε.

Β. Πληρώνεις με την παραγγελία και έχεις την απόδειξη μαζί σου για την παραλαβή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποια ιδιωτική εταιρεία που να μπορούμε να προμηθευτούμε

παλαιές αεροφωτογραφίες σε καλή ανάλυση όταν δεν έχουν ΟΚΧΕ και ΓΥΣ?

Έχω ήδη απευθυνθεί σε landdesign και geomatics αλλά δεν βρήκαν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς κάτι για τις αεροφωτογραφίες (για απόδειξη κατασκευών προ Ιουλίου 2011) που έχει υποσχεθεί το ΤΕΕ; πότε θα είναι διαθέσιμες; από που;

Link to comment
Share on other sites

στο γκουγκλ  δεν ειναι...με εκείνο το...ρολογακι πανω αριστερά....?

 

στο ΚΤΙΜΑΝΕΤ δεν ειναι??

 

Ε9 δεν εχει???

 

καλημερα στο Ρέρεσι :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με του ktimanet υπάρχει ένα θέμα διότι γράφουν "από 2009 έως 2011" οπότε δεν ξέρεις αν είναι πριν τις 28.7.2011.

 

Απλά επειδή δεν έχει βγάλει ακόμα το ΤΕΕ αυτές της 28.7.2011 υποθέτουμε ότι όταν (και αν) βγούνε θα είναι αυτές του ktimanet...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ούτε μια πιθανότητα στο εκατομμύριο να βγουν....

Σε 3 περίπου μήνες ο νόμος λήγει!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.