Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μολις μπεις στην σελίδα του χάρτη στα δεξιά στο γκρί το πλαίσιο αναγράφει "Οι ορθοφωτογραφίες προέκυψαν από φωτοληψίες περιόδου 2007 έως 2009................".

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπερδεύτηκα πιο πάνω και έγραψα "2009-2011".

 

Άρα θεωρητικά υπάρχει μία "σκοτεινή" περίοδος από 2009 μέχρι 28.7.2011 που δεν καλύπτουν οι εν λόγω φωτογραφίες;

 

Λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Aς ελπίσουμε λοιπόν ότι, θα έλθει το ....ΣΤΕ και θα τα αντιμετωπίσει όλα με την αναμενόμενη απόφαση περί αντισυνταγματικότητας του 4178..... Η' μήπως οι γενόμενες προσφυγές έως σήμερα δεν "καλύπτουν" κι αυτό;;;;; Μήπως οι νομικοί που χειρίζονται αυτές τις υποθέσεις πρέπει να διαβάζουν και michanikos.gr;;;;;; 

 

Μην σας κάνει εντύπωση!! Είμαι εντός θέματος!!! Πάω π.χ. από την Αθήνα στη Λαμία μέσω Ιωαννίνων....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aς ελπίσουμε λοιπόν ότι, θα έλθει το ....ΣΤΕ και θα τα αντιμετωπίσει όλα με την αναμενόμενη απόφαση περί αντισυνταγματικότητας του 4178..... Η' μήπως οι γενόμενες προσφυγές έως σήμερα δεν "καλύπτουν" κι αυτό;;;;; Μήπως οι νομικοί που χειρίζονται αυτές τις υποθέσεις πρέπει να διαβάζουν και michanikos.gr;;;;;; 

 

Μην σας κάνει εντύπωση!! Είμαι εντός θέματος!!! Πάω π.χ. από την Αθήνα στη Λαμία μέσω Ιωαννίνων....

+1

το κακό είναι ότι δεν τα διαβάζουν ούτε οι του δημοσίου, που τυπικά έχουν και μία υποχρέωση.

Εδώ δεν τα διαβάζουν ούτε αυτοί που γράφουν τις αστείες ε/α και τις λίγο λιγότερο αστείες εγκυκλίους.

Εμπρός για τον νέο νόμο αυθαιρέτων / ταυτότητας κτιρίου!

Link to comment
Share on other sites

.......Εμπρός για τον νέο νόμο αυθαιρέτων / ταυτότητας κτιρίου!

 

Ολοταχώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου ... με μια αεροφωτογραφία ... είναι οτι πήρα μια ... έτος 1975... που όμως όταν την κοιτάω, δεν βλέπω ευκρινές το οικόπεδο.

Θεώρησα ... οτι έπρεπε να την πάω στο paint να ... περιγράψω πάνω της με κόκκινο μελάνι το οικόπεδο. Είναι ασπρόμαυρη.

Ομως ... οταν την μεγένθυνα, για να πιάσει ένα ικανοποιητικό μέγεθος το οικοδομικό τετράγωνο να σημαδέψω ... πχ 4,6 χ 4,6 εκατοστά το οικοδομικό τετράγωνο. Η ανάλυση είναι τόσο κακή ... που φαινόταν pixel μεγάλα τμήματα και ... ούτε λόγος να φανεί το οικόπεδο μου και το κτίριο μου.

Πως θα ...σημαδέψω το οικόπεδο? Δεν χρειάζεται?

Η λογική μου λέει ... οτι θα έπρεπε να σημαδευτεί . . , ΄

Link to comment
Share on other sites

Η λογική επίσης λέει ότι είμαστε καλυμένοι εάν απλώς προσκομίσουμε την αεροφωτό και ας βγάλουν άκρη οι αρμόδιοι για το εάν φαίνεται η αυθαιρεσία επί αυτής.

Διαφορετικά ας έλεγε ο νόμος ότι απαιτείται φωτοερμηνεία και έκθεση.

Προσωπικά παραγγέλνω την αεροφωτό και εξετάζω χονδροειδώς εάν απεικονίζεται το ακίνητο. Τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.