Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω...

 

για αυτη την υπαγωγη στον 4014 που έκανες...

 

τι στοιχεια ειχες

 

[ή ειχες δηλωση του ιδιοκτητη που την "υποστηριξες"???]

 

καλησπερες

 

Γενικά ισχύει οτι με δήλωση του ιδιοκτήτη και "υποστήριξη από τον μηχανικού" περνάμε την παλαιότητα στον 4014, σωστά;

Γιατί έχω υπερβάσεις σε ορόφους που δεν φαίνονται από αεροφωτογραφία και έχω βάλει τον ιδιοκτήτη να κανει υπέυθυνη δήλωση.. και βάσει αυτού υπολόγισα πρόστιμο στον 4014.. 

 

Ασχετο αλλά νιώθω οτι αυτοί οι νόμοι δε βγήκαν για να τακτοποιήσουν αυθαίρετα.. αλλά για να μας παγιδέψουν..μπερδεψουν..αγχώσουν..  :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φιλτατοι συναδελφοι συνφορουμιτες :υπαρχει που υπαρχει κατασκευαστικη ανομβρια  ,ηρθε κ καποιος να του τακτοποιησω μεταξυ αλλων κ την αποθηκη που εχω γραψει κ αλλου αλλα τωρα δεν θυμαται  κ ποτε την εφτιαξε...τι γινεται με τις αεροφωτο. Και ποσες χρειαζομαι  ...

Αν τον βαλω για την χρονικη περιοδο που υποπτευομαι κ τον βαλω να κανει υδ οτι αν αποδειχθει οτι η παλαιοτητα ειναι αλλη θα πληρωσει την διαφορα γινεται τιποτα? 

δηλαδη δεν ξερουμε πως θα βαλουμε κ τις αποθηκες(μειωμενο  συντ λεω ,να τον βαλω κ εδω υδ??) δεν ξερουμε κ απο ποτε να τις βαλουμε ...η να τον βαλω να πληρωσει για μετα το 2004 (το βαρυ για την περιπτωση τιμημα...)!!

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν την προχωράς ακόμα!!!!!! Περιμένεις!!!!!!

Κάπου γύρω στο τέλος Γενάρη αρχές Φλεβάρη να την κάνεις.....

Μπαίνει ως ΥΔΚΧ και προφανώς ΥΚ και ίσως υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων......

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑ  εχω πιεση αλλιως θα πεταξει το πουλακι ειτε σε αλλη φωλια ειτε μακρια  ....και σε βλεπω να  επιμενεις  για  ΚΧ  !!!με τις υδ βλεπεις να γινεται τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αυτό δεν πρόκειται ν' αλλάξει άμεσα!!!! Ίσως στην πρώτη παράταση μετά τον 1,5 χρόνο ισχύος.......

Link to comment
Share on other sites

...

Αν τον βαλω για την χρονικη περιοδο που υποπτευομαι κ τον βαλω να κανει υδ οτι αν αποδειχθει οτι η παλαιοτητα ειναι αλλη θα πληρωσει την διαφορα γινεται τιποτα? 

δηλαδη δεν ξερουμε πως θα βαλουμε κ τις αποθηκες(μειωμενο  συντ λεω ,να τον βαλω κ εδω υδ??) δεν ξερουμε κ απο ποτε να τις βαλουμε ...η να τον βαλω να πληρωσει για μετα το 2004 (το βαρυ για την περιπτωση τιμημα...)!!

Χρειάζεται λίγη προσοχή φίλε Kokaradi που θαν τον βάλεις τελικά. Μην βιάζεσαι.

Τους υποψήφιους πελάτες πλέον θα πρέπει να τους ζυγίζουμε πρώτα ώστε να είμαστε περίπου στα ίδια κιλά με το σκεπτικό ότι αφού αποκλείεται να τα οικονομήσουμε, τουλάχιστον στο ξύλο που θα πέσει να μας έρθει η μία η άλλη, γιατί και μπουνταλάς και δαρμένος πάει πολύ...! :shock:

Link to comment
Share on other sites

@siradrab  ευχαριστω πολυ για τις καλοπροαιρετες  εκτιμησεις σου για το που θα μπει τι  . Τελικα οι υδ (ΚΕΠαρισμενες )θα  μπορουσαν να προχωρησουν γενικα την κατασταση  μεχρι να βγουν οι πασης φυσεως διευκρινιστικες ?

Link to comment
Share on other sites

έχω περίπτωσάρα με διφορούμενες απόψεις τόσο από συναδέλφους όσο και από υπαλλήλους πολεοδομίας:

 

Πελάτης που τοποθέτησε τον Απρίλιο του 2010 τροχοβίλα σε ακίνητο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου, έφαγε καταγγελία και την πήρε μετά από 1.5 μήνα. Συνεπώς  στις 28.7.2011 ΔΕΝ υπήρχε στο έδαφος.

 

Έχω βρεί Α/Φ από άλλο site (www.terraserver.com αν βοηθάει) όπου φαίνεται το κτίριο στις 4/5/2010 και στις 17/4/2010. Γίνεται δεκτή ως αποδεικτικό; Στις Α/Φ του ΕΚΧΑ δεν φαίνεται (λογικό αφού είναι του 2007-09) και στο google είναι θολή (2013) και φαίνεται μόνο το μπετόν της βάσης.

 

Μπορεί να ενταχθεί στον 4178;  Υπάρχει επίσης η ενημέρωση για την καταγγελία που έγινε προς την αστυνομία ,ως έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

ν-4178, 'Αρθρ.6,

παρ. 3. Ειδικά στις περιπτώσεις υπαγωγής στον παρόντα νόμο ή μεταβίβασης αυτοτελών νέων αυθαιρέτων κτισμάτων χωρίς την έκδοση άδειας, μετά τη δημοσίευση του παρόντος, που κατασκευάστηκαν μετά την 28.7.2011, στον αρμόδιο για την υπαγωγή ή την έκδοση βεβαίωσης Μηχανικό επιβάλλεται με την οριστική παύση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος...............

 

Κοκαραντι,

Σε καταλαβαίνω φίλε μου αλλά αυτές οι αποφάσεις θα τις πάρεις μόνος. Δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα. Ζούμε σε κατάσταση αμόκ όλοι, μηχανικοί και πολίτες.

Εσύ θα κρίνεις.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.