Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ξέρει κάποιος τι εύρος περιοχής καλύπτουν οι α/φ ? Δεν μπορώ να βρώ μέσω του ΓΥΣ ,απο την αναζήτησή τους,το  ακίνητο που θέλω να εντοπίσω...βρίσκω α/φ σε σημείο που βρίσκεται 500μ - 1 χλμ μακριά , λέτε να φαίνεται τίποτα ? 

Link to comment
Share on other sites

κάνε ένα zoom window κοντά στο ακίνητο. Αν δε σου βγάζει μεγάλωσέ το να δεις μέσα σε αυτό αν υπάρχουν διαθέσιμες οι αερ/φιες που αναζητάς. Η απόσταση που αναφέρεις δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτική. Μεγάλη σημασία έχει η κλίμακα  της αερ/φιας που θα υπάρχει διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δες την κλιμακα της Α/Φ που σε ενδιαφερει

Πηγαινε στο ktimanet, κεντραρισε στο σπιτι του πελατη σου και βαλε την ιδια κλιμακα (η μια παρεμφερη)

 

Δες την ακτινα με τα ματια σου και κρινε μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοντά στο χιλιόμετρο   3 του '60 1:30000 και  άλλες 3 του '79 1:15000 ....

Το ακίνητο είναι πρό του '75 οπότε μάλλον με καλύπτει α/φ του '60 , απλά μια προσθήκη έγινε το '73 , εκεί έχω θέμα να το αποδείξω  ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι έχω μια περίπτωση όπου πελάτης έχει φτιάξει πρόχειρα αποθηκάκια / λαμαρινοσκεπή παραπήγματα μεγάλης παλαιότητας που περιέγραψα στην τεχνική μου έκθεση εκτενώς, τα οποία ολοκλήρωσε από κατασκευής του υπόλοιπου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου το 1980. έψαξα α/φ για την περιοχή, η κλίμακα ήταν απαγορευτική και αρκέστηκα στη δήλωση του πελάτη αλλά και στην τεχνική μου έκθεση. όλα αυτά με τον ν. 4014/2011 όπου δεν υπήρχε απαίτηση για α/φ. τα πρόστιμα πληρώθηκαν εφάπαξ, το ακίνητο είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν πρόλαβα ν'ανεβάσω τα σχέδια με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να υπαχθώ στον ν. 4178/2013 που σημαίνει ότι πλέον είναι απαραίτητη η ύπαρξη α/φ. τι ακριβώς να πω στον πελάτη μου; συγνώμη αλλά πρέπει να τα δηλώσουμε με παλαιότητα 2004 και να ξαναπληρώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tzeno εγώ από αυτό

 

"Σε περιπτώσεις όπου από την µεταφορά των στοιχείων το πρόστιµο που υπολογίζεται

µε το νέο νόµο είναι µεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το
επιπλέον ποσό και θα εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης σύµφωνα µε το ποσό που έχει
υπολογιστεί. 
Σε περιπτώσεις όπου από την µεταφορά των στοιχείων το πρόστιµο που υπολογίζεται
µε το νέο νόµο είναι µικρότερο από αυτό της πράξης υπαγωγής οι προς καταβολή επόµενες
δόσεις (το συνολικό ποσό που υπολείπεται) αναπροσαρµόζονται σύµφωνα µε το νέο
υπολογισµό του προστίµου κατά τις διατάξεις του Ν.4178/2013. 
Επισηµαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόµενα για τον υπολογισµό του προστίµου στις
εκκρεµείς υποθέσεις ισχύουν στην περίπτωση όπου κατά τη µεταφορά των δηλώσεων δεν
µεταβάλλονται τα πολεοδοµικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι – επιφάνειες) χωρίς να
λαµβάνονται υπόψη επιµέρους συντελεστές. Εφόσον κατά την αίτηση για µεταφορά των
στοιχείων στις διατάξεις του Ν.4178/2013 µεταβάλλονται και τα πολεοδοµικά στοιχεία της
δήλωσης ( χώροι – επιφάνειες ) η καταβολή των εποµένων δόσεων αναπροσαρµόζεται
σύµφωνα µε το νέο υπολογισµό και ανεξαρτήτως εάν το συνολικό ποσό είναι µικρότερο ή
µεγαλύτερο από τον υπολογισµό της πράξης υπαγωγής κατά το Ν.4014/2011."
 
 
με αυτό καταλαβαίνω ότι πλέον θα πρέπει να μεταβάλλω τα στοιχεία της δήλωσής μου αφού δε θα μπορώ με βάση τα απαιτούμενα του νέου νόμου ν'αποδείξω το χρόνο κατασκευής χωρίς την α/φ. οπότε το πρόστιμο θα επαναυπολογιστεί και θα πρέπει ο πελάτης να πληρώσει τη διαφορά καθώς ως εκκρεμείς υποθέσεις, λογίζει και αυτές που είναι ολοκληρωμένες μεν αλλά χωρίς σχέδια
Edited by grektopo
Link to comment
Share on other sites

εκτός αν ισχύει το καλό, και "λαϊκίστικο", σενάριο,

ότι αν δεν αυξάνεις τα μέτρα δεν παίζουν ρόλο οι συντελεστές

(όπως το λέει περίπου)

το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής:

αν εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι συνάδελφοι που το έχω συζητήσει, από "λάθος" βάζαμε 0,5 στο κλείσιμο Η/Υ,

τώρα που ξέρουμε ότι δεν πρέπει να βάζουμε, τι πρέπει να κάνουμε;

Γιατί μπορεί να μην αλλάζουν τα μέτρα, αλλά αλλάζουν εμμέσως οι χώροι,

αφού οι Η/Υ που μέτραγαν στους "βοηθητικούς" κατά το σύστημα, τώρα μετράνε στους κύριους.

Ξέρει κανείς την απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως συνάδελφε apier και στον 4014/2011 του Η/Υ τους χαρακτήριζα ως κύριας χρήσης με υπέρβαση δόμησης όταν τους δήλωνα στα φύλλα καταγραφής.οπότε μάλλον θα πρέπει να τους αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι έχω μια περίπτωση όπου πελάτης έχει φτιάξει πρόχειρα αποθηκάκια / λαμαρινοσκεπή παραπήγματα μεγάλης παλαιότητας που περιέγραψα στην τεχνική μου έκθεση εκτενώς, τα οποία ολοκλήρωσε από κατασκευής του υπόλοιπου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου το 1980. έψαξα α/φ για την περιοχή, η κλίμακα ήταν απαγορευτική και αρκέστηκα στη δήλωση του πελάτη αλλά και στην τεχνική μου έκθεση. όλα αυτά με τον ν. 4014/2011 όπου δεν υπήρχε απαίτηση για α/φ. τα πρόστιμα πληρώθηκαν εφάπαξ, το ακίνητο είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή αλλά δεν πρόλαβα ν'ανεβάσω τα σχέδια με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να υπαχθώ στον ν. 4178/2013 που σημαίνει ότι πλέον είναι απαραίτητη η ύπαρξη α/φ. τι ακριβώς να πω στον πελάτη μου; συγνώμη αλλά πρέπει να τα δηλώσουμε με παλαιότητα 2004 και να ξαναπληρώσεις; 

 

 

Ναι έτσι όπως τα λες θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.