Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Εγω δε ζηταω ΥΔ ιδιοκτητη για τα μετα 2004

Να μου δηλωσει τι? 

Αφου παλαιοτητα δεν παιρνω

Αν ειμαι σιγουρος οτι κατασκευαστηκε εμπροθεσμα (πψ ακολουθειται ο ΦΟ) το δηλωνω ανευ παλαιοτητος, με τη συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη χωρις να παρω ΥΔ του και αν υπαρχει καποιο αδιασειστο στοιχειο να μου το αντικρουσει ο ελεγχος, αν και εφοσον, ας ορισει....

 

Πως αλλιως να αποδειξεις οτι ο Χ τοιχος εφυγε μισο μετρο στην πρασια κλπ?

Δε γινεται με καμια Α/Φ

Link to comment
Share on other sites

εγώ ζητάω ΥΔ για την παλαιότητα έτσι κι αλλιώς, περιλαμβανόμενη στην εξουσιοδότηση.

(έχω ανεβάσει και σχετικό παράδειγμα στην  ενότητα δικαιολογητικών)

Γιατί να μην ζητάς ΥΔ; Σε χαλάει να έχεις να λες ότι έτσι στο δήλωσε, αν γίνει καμιά στραβή;

Link to comment
Share on other sites

apier το λέει και ο ν4178 αυτό; Νόμιζα πως το αφαίρεσαν μετά το ΣτΕ...

λέει ότι για όσες περιπτώσεις δεν μπορούν να αποδειχθούν, λαμβάνεται παλαιότητα 1.1.2004.

Δηλαδή λέει εμμέσως ότι τα δέχεται χωρίς α/φ ως προ 7/11 ;)

 

(προσοχή! Όχι υπερβάσεις εκτός περιγράμματος.

Μόνο χώροι που έχουν στέγη στην α/φ 7/11, και απλά έχουν κλειστεί.

Η περίπτωση της μετακίνησης του τοίχου στην πρασιά που λέει ο συνάδελφος δεν νομίζω ότι καλύπτεται)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να ξαναδουμε τις παραπανω ε/α

και να διαχωρισουμε  την κατασκευη  απο την αλλαγη  χρησης...

 

στο 5 παρ. 2, μιλαει για κατασκευη...που αποδειχνεται με αεροφωτογραφιες...

και για τον υπολογισμο της παλαιοτητας  της κατασκευης...."εν πασει περιπτωσει....προσκομιζονται  απο τον ιδιοκτητη και υποβαλλονται   με ευθυνη του μηχανικου αεροφωτογραφίες  ή δημοσια εγγραφα" [5  παρ. 4]

 

 

δεν προβλεπει  πουθενα  ο νομος, οτι αν δεν εχεις  ούτε  α/φ....ουτε δημοσια  εγγραφα, τοτε η κατασκευη παει στο 2004

 

[ίσως προκυπτει σαν ...λογικο συμπερασμα...οτι δλδ  μια κατασκευη που "φαινεται"  οτι  πράγματι  υπάρχει

σε α/φ της κρισιμης ημερομηνιας...

μπορει να παει στο 2004,    αν δεν υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια οτι ειναι "πιό παλαια"

 

 

ως  πρός   την αλλαγη χρησης,  αν δεν προσκομισει ο ιδιοκτητης "εγγραφο φορολογικής ή αλλης αρχης".... τοτε παει στο 2004.

Αυτο προβλεπεται ρητα στο 7/2/εδ. β'

 

Αντιστοιχο περιεχομενο θα πρεπει να εχει και η σχετικη δηλωση του ιδιοκτήτη..

.[σχετ. στο αρθρο 11 παρ. 2 με το  αναλυτικο  περιεχομενο της υπευθυνης δηλωσης του ιδιοκτητη...]

 

Ο μηχανικος δεν εχει ουτε να "υποστηριξει" ούτε να "αποδειξει" τπτ  και στην μια και στην αλλη περιπτωση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς είπα.

ΟΧΙ νέα κάλυψη. Κλείσιμο καλυπτόμενων επιφανειών. (και δεν εννοώ κάλυψη κατά ΓΟΚ/ΝΟΚ, αλλά κάλυψη κατ' ουσίαν)

Η υπέρβαση κάτω από στεγασμένο εξώστη πέφτει περίπου στη μέση μεταξύ αλλαγής χρήσης και υπέρβασης

(δεν εννοώ ως προς τον ΓΟΚ/ΝΟΚ και τον υπολογισμό προστίμου αλλά ως προς τη δυνατότητα απόδειξης με αεροφωτογραφία.

μην αρχίσετε να βαράτε)

Γι' αυτό και είπα ότι τελικά ο καθένας θα κάνει ότι νομίζει, αφού δεν προβλέπονται όλες οι περιπτώσεις.

(όπως για παράδειγμα υπέρβαση σε κτίριο κάτω από δέντρο, η οποία επίσης δεν αποδεικνύεται με α/φ.

μήπως πρέπει να μην τη δηλώσουμε αφού δεν μπορούμε να την αποδείξουμε με α/φ;)

Έχω έναν πελάτη που έχει μια συκιά στο δώμα. Να του πω ότι εξαιρείται;

Link to comment
Share on other sites

Eπικοινώνησα σήμερα με τα τηλέφωνα του ΟΚΧΕ, γιατί περίμενα απαντήσεις σε αιτήματά μου και με ενημέρωσαν ότι οι υπάλληλοι έχουν τεθε΄ί σε διαθεσιμότητα, οπότε δεν απαντώνται αιτήματα. Στο gys επίσης εξ αποστάσεως δεν γίνεται τίποτα,Σε δηλώσεις που επείγουν για συμβόλαια, θεωρώ ότι υπάρχει η παλαιότητα, και όταν ξεκαθαρίσει το τοπίο αναπροσαρμόχω τις παλαιότητες, αλλά και τις κατηγορίες? 

Link to comment
Share on other sites

 

 

οι αεροφωτογραφίες βάσει των οποίων ορίστηκαν τα όρια οικισμών

ποιας χρονιάς είναι, γνωρίζει κανείς;;

κάπου το γράφει αλλά δεν θυμάμαι που..

 

Θεωρώ ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν δημόσια έγγραφα (αλλά υπό ορισμένες προϋποθέσεις) 

Λοιπόν σήμερα το έψαξα λίγο παραπάνω..

Αρχικά πήρα τηλ στο συν/φο αρχιτέκτονα που συνέταξε τα όρια των οικισμών το 1985-86 

ο οποίος ευγενέστατα μου είπε ότι τα σχεδιαγράμματα οριοθέτησης οικισμών <2000 κατ

τα πήραν από το Γ.Υ.Σ (αλλά δεν θυμόταν ποιας χρονιάς ήταν

 

Μετά πήρα τηλ στους ευγενικούς καθ' όλα κυρίους και υπάλληλους του ΓΥΣ

 

Προφορικά  μου είπαν ότι αυτά τα σχεδιαγράμματα είναι του 1979 ΚΑΙ 80

και

α. ότι υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις οικισμών με σχεδιαγράμματα μετά το 1980 

β. και ότι μπορώ να κάνω γραπτή αίτηση, αν θέλω τον ακριβή χρόνο και για οποιοδήποτε οικισμό με ενδιαφέρει

 

Οπότε σας το μεταφέρω αφού

αντί α/φ κάλλιστα  για αρκετές περιπτώσεις σας,

ίσως συντομεύσετε  το χρόνο δηλώσεων βάσει σχεδ/των ορίων

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Από συνάδελφο που παρήγγειλε ΑΦ από ΓΥΣ λόγω της κλίμακας δεν εξυπηρετούν καθόλου.

 

Οπότε πρέπει να περιμένουμε.

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

εχω την εξης απορια, γτ δεν ορισαν την καταληκτικη ημερομηνια κατασκυεης (28.7.2011) με βαση καποια πτηση ωστε να υπαρχουν α/φ με αυτη την ημερομηνια που να εξυπηρετουν τις περισσοτερες περιοχες και να μη δημιουργουνται θεματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.