Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Λέτε μήπως να είχαμε τη λύση .......μπροστά μας;;;;;;

 

Παραθέτω ερωταπάντηση για διευκρινίσεις του Ν.4178:

 

"......35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας; Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178.....".
 
Γνωρίζει κανείς αυτή την ανακοίνωση του τότε Υπουργού;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας πρώτη φορά το ακούω για δήθεν ανακοίνωση υπουργού περί google earth.

Άντε και το είχε ανακοινώσει. Ποια νομική βαρύτητα να έχει για εμάς; Μάλλον καμία αν δεν περάσει σε νομοθετική ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικώς αν βρω αυτή την ανακοίνωση θα το χρησιμοποιώ χωρίς κανέναν απολύτως ενδοιασμό!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Λέτε μήπως να είχαμε τη λύση .......μπροστά μας;;;;;;

 

Παραθέτω ερωταπάντηση για διευκρινίσεις του Ν.4178:

 

"......35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας; Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον Ν.4178.....".
 
Γνωρίζει κανείς αυτή την ανακοίνωση του τότε Υπουργού;;;;;;;;

 

Ποιά είναι αυτή η Νο 35 ερωτοαπάντηση Ιάσονα, που βρίσκεται ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έστειλα στο Υπουργείο το παρακάτω mail

> Κύριοι,
> πελάτης μου ενδιαφέρεται να κάνει υπαγωγή στο Αρθρο 5 του Ν.4178/13 και συγκεκριμένα να προχωρήσει σε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας επι γηπέδου του εκτός σχεδίου στο οποίο έχουν ανεγερθεί 2 κατοικίες το 2010, προ της 28.7.2011.
> Στην παρ. 1 του άρθρου 15 αναφέρεται ότι η ανέγερση των οικοδομών μέχρι 28.7.2011αποδεικνύεται απο αεροφωτογραφίες λήψεως μέχρι την ημερομηνία αυτή και βεβαιώνεται απο τον μηχανικό κατα τις διατάξεις του παρόντος.
> Ομως οι αεροφωτογραφίες αυτές, απ' ο΄τι γνωρίζω, δεν έχουν αναρτηθεί ακόμη απο το ΥΠΕΚΑ.
> Πως λοιπόν θα προχωρήσω στην συμβολαιογραφική πράξη χωρίς τις Α/Φ?
> Λάβετε υπόψιν ότι είναι εξαιρετικά επείγον να γίνει η σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, διότι η μία εκ των 2 κατοικιών πρόκειται να μεταβιβαστεί σε συγκεκριμένη ημερομηνία (δέσμευση προσυμφώνου) και θα πρέπει να έχει προηγηθεί η σύσταση. Αν η σύσταση γίνει ανάμεσα σε 2 ιδιοκτήτες και όχι έναν, όπως τώρα,
> θα  επιβαρυνθούν με σημαντικούς φόρους .
> Απαντήστε μου παρακαλώ με ποιό τρόπο θα έχω αυτές τις Α/Φ, ή, σε ενάντια περίπτωση, αν το ΤΕΕ μπορεί να δώσει μια βεβαίωση ότι αυτό προς το παρόν δεν είναι δυνατόν, ώστε να προχωρήσουμε στα συμβόλαια , και όταν θα βγουν οι Α/Φ να επισυναφθούν. Επίσης ήθελα να ξέρω πως θα αποζημιωθεί ο πελάτης μου αν, όχι απο δική του υπαιτιότητα, χάσει τις προθεσμίες και επιβαρυνθεί με σημαντικούς φόρους.
> Ευχαριστώ

 

και ιδού η απάντηση απο την ΔΟΚΚ (Γαρδίκη)

 

Από πληροφορίες αεροφωτογραφίες προμηθεύουν και ιδιωτικά γραφεία.
Αποζημίωση προβλέπεται για νόμιμα κτίσματα και γενικά νόμιμες καταστάσεις.

 

Γνωρίζετε ποιά είναι αυτά τα γραφεία?

 

Link to comment
Share on other sites

ποιο το email της ΔΟΚΚ? ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥς ΓΡΑΨΩ....ενα ωραιο ποιημα!!!αι σιχτιρ μας τρελλαναν κ προσπαθουν να μας εκφοβισουν,για την χρονια ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Μάδησα μια ...."γαρδένια" και τη ρώτησα "μ' αγαπάει, δεν μ' αγαπάει κ.λπ."!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

[email protected] <[email protected]>

 

Από αυτό το μέιλ μου απάντησαν.

 

Ας μου πεί κάποιος που μπορώ να βρώ αυτά τα ιδιωτικά γραφεία, είναι εξαιρετικά επείγον να βρώ Α/Φ πρό της 28.7.2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.