Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ναι ρε φίλε, συμφωνώ και το καταλαβαίνω.

(Αν και δεν είμαι ο μόνος που το κατάλαβε αλλιώς. Η πλειοψηφία των συναδέλφων που βλέπω κάθε μέρα έτσι το έκανε.

Γι' αυτό και το έκανα κι εγώ. Ήταν ας πούμε μία άτυπη συλλογική απόφαση σε τοπικό επίπεδο,

επηρεασμένη βέβαια και από τη λογική του 3843 και κάποιους παλιούς συναδέλφους που μας είπαν για αλλαγή χρήσης)

Αλλά κανείς (από το ΤΕΕ και το Υπουργείο) δεν μου λέει αν αυτή η περίπτωση εμπίπτει στη διατήρηση των παλιών προστίμων.

Δεν αλλάζω τα τετραγωνικά και δεν αλλάζω τους χώρους. Αλλάζω μόνο το χαρακτηρισμό τους.

Η περιγραφή των πραγματικών γεγονότων παραμένει ίδια.

Το μόνο που αλλάζει είναι η τεχνική αντιμετώπιση, δηλαδή οι συντελεστές.

όμως οι ίδιοι λένε να αγνοήσουμε τους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

από το στόμα σου και στου ΥΠΕΚΑ το αυτί!

(και στου ΤΕΕ για να μας πει πως θα γίνει τεχνικά η μαγκιά να μην αλλάζει το σύστημα τα πρόστιμα)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά άμεσα δεν θα φροντίσω να το μάθω στέλνοντας δηλώσεις 4014 στον 4178.

Το αφήνω για πολύ αργότερα.

Θα το μάθουν όμως άλλοι συνάδελφοι που βιάζονται και θα μας το πουν.

Υπάρχει μεγάλος φόβος ν' αλλάζει το πρόστιμο, ίσως όμως κι όχι......

 

Δες κι αυτή τη συζήτηση;

 

Απ΄ ό,τι κατάλαβα και τις επιφάνειες να μην αλλάξουμε, αν μία ισόγεια αποθήκη κατά τη μεταφορά από τον 4014 δηλωθεί ως ΚΧ αυξάνει το πρόστιμο, συμπαρασύροντας ασφαλώς και τα υπόλοιπα. Οπότε δε βλέπω άλλη λύση για να μη φάμε ξύλο. Το αφήνουμε ΒΧ και στα σχόλια αναφέρουμε:

 

«Η ισόγεια αποθήκη δηλώθηκε ως ΒΧ σύμφωνα με τις διατάξεις του 4014, ώστε να μη μεταβληθεί το πρόστιμο που είχε ήδη επιβληθεί, καθώς δεν έχει πραγματοποιηθεί ουδεμία μεταβολή στα πολεοδομικά στοιχεία του ακινήτου και δεν έχουν αλλάξει τα πολεοδομικά μεγέθη της δήλωσης σύμφωνα με την παρ. τάδε του άρθρου τάδε.»

 

Όποιος συνάδελφος διαφωνεί και νιώθει έκθετος, ας πάρει αύριο τηλέφωνο τον πελάτη του και ας μας διηγηθεί μετέπειτα τον απολαυστικό διάλογο που σίγουρα θα κάνουνε.

 

ΥΓ. Το «ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ» είναι η πρώτη φράση που λέω στους πελάτες μου. Και ας καταρρέω οικονομικά.

 

 

...η οποία γίνεται εδώ http://www.michanikos.gr/topic/36419-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-4014-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-4178-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CF%81/page-15

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

οι αεροφωτογραφίες βάσει των οποίων ορίστηκαν τα όρια οικισμών

ποιας χρονιάς είναι, γνωρίζει κανείς;;

κάπου το γράφει αλλά δεν θυμάμαι που..

 

Θεωρώ ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν δημόσια έγγραφα (αλλά υπό ορισμένες προϋποθέσεις) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

οι αεροφωτογραφίες βάσει των οποίων ορίστηκαν τα όρια οικισμών

ποιας χρονιάς είναι, γνωρίζει κανείς;;

κάπου το γράφει αλλά δεν θυμάμαι που..

 

Θεωρώ ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν δημόσια έγγραφα (αλλά υπό ορισμένες προϋποθέσεις) 

 

 

 

Δεν έχεις άδικο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

πότε πάρθηκαν ΙΑΣΟΝΑ;

κάπου το έχω δει..

 

Αν μάθουμε το χρόνο λήψης 

και με δεδομένο ότι κάποιος συνάδελφος ανέβασε τα όρια των οικισμών στο google 

(συγνώμη που δεν αναφέρω το όνομά του-παρά την αξιόλογη   προσφορά του) 

και από εκεί το Π.Δ οπότε και το χάρτη κάθε οικισμού 

διευκολυνόμαστε αρκετά (γιατί ΟΚΧΕ κλπ θα αργήσουν να πάρουν μπροστά..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω....

και να φανταστείς ότι, το πατρικό μου, που βεβαίως το δήλωσα, είναι σε οριοθετημένο οικισμό στην επαρχία....

Κι έχω στο αρχείο αεροφωτογραφία.....

Αλλά δυστυχώς είναι εκεί κι όχι εδώ!

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και αν αποτυπώνεται το κτίσμα σε χάρτη ΓΥΣ 1/5000 είναι αποδεικτικό στοιχείο επίσημο!

Λογικά το 1981 οι αεροφωτογραφίες των οικισμών αν και οι περισσότεροι χάρτες ΓΥΣ γίναν την δεκαετία του 70 που επι χούντας ο στρατός δούλευε τρελά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.