Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ο 3843 έλεγε για μετατροπή χώρων που βρίσκονταν εντός εγκεκριμένου όγκου .

Πουθενά δεν είπε ότι ο Η/Χ είναι "βοηθητικός χώρος"

 

Ούτε ο προγενέστερος ΓΟΚ έλεγε ότι ο Η/Χ είναι βοηθητικός χώρος. Στεγασμένος χώρος έλεγε.

Δεν σημαίνει πως ότι δεν είναι ΚΧ είναι αυτομάτως ΒΧ μόνο και μόνο επειδή λέει χώρος. Γιατί αν είναι έτσι και ο Υπάιθριος Χωρος του ΓΟΚ ...ΒΧ είναι κι αυτός.

 

Εγώ πιστεύω ότι έχουμε 

 

Κύριους Χώρους , Βοηθηιτκούς Χώρους,Ημιυπαίθριους Χώρους και Υπαίθριους Χώρους(ΓΟΚ 85)

Link to comment
Share on other sites

η λογική λέει ότι έχεις δίκιο εσύ. 

Η πρακτική λέει ότι έχουν δίκιο οι άλλοι.

Άλλωστε οι ημιυπαίθριοι υπολογίζονται στον όγκο ενώ οι υπαίθριοι όχι, έστω και στεγασμένοι.

Η pilotis σε ποια κατηγορία ανήκει;

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή ενός ΗΧ σε υπνοδωμάτιο ΕΙΝΑΙ Αλλαγή χρήσης, αφού ο χώρος έχει τη χρήση ΗΧ στην άδεια και αυθαίρετα μετατρέπεται σε ΚΧ.

 

Αυτό από που προκύπτει ? Εγώ υποστηρίζω ότι  είναι υπέρβαση δόμησης κανονικά.

Ο Η/Χ δεν συγκαταλέγεται στους  ΒΧ. Βλ. ΝΟΚ άρθρο 2 ορισμοί στο 96

 

Ο 3843 έλεγε για μετατροπή χώρων που βρίσκονταν εντός εγκεκριμένου όγκου .

Πουθενά δεν είπε ότι ο Η/Χ είναι "βοηθητικός χώρος"

 

Ούτε ο προγενέστερος ΓΟΚ έλεγε ότι ο Η/Χ είναι βοηθητικός χώρος. Στεγασμένος χώρος έλεγε.

Δεν σημαίνει πως ότι δεν είναι ΚΧ είναι αυτομάτως ΒΧ μόνο και μόνο επειδή λέει χώρος. Γιατί αν είναι έτσι και ο Υπάιθριος Χωρος του ΓΟΚ ...ΒΧ είναι κι αυτός.

 

Εγώ πιστεύω ότι έχουμε 

 

Κύριους Χώρους , Βοηθηιτκούς Χώρους,Ημιυπαίθριους Χώρους και Υπαίθριους Χώρους(ΓΟΚ 85)

 

avgoust

Δεν είπα ποτέ ότι ο ΗΧ σαφώς αναφέρεται ως ΒΧ στους ΓΟΚ.

 

Είπα απλώς ότι ένας ΗΧ έχει ορισμένη χρήση σε μία άδεια και η μετατροπή του σε κάτι άλλο (κατά βάση με το κλείσιμο των ελεύθερων πλευρών) συνιστά Αλλαγή Χρήσης του. Στον 4178, 4014 υπολογίζεται ως ΥΔ, όμοια σχεδόν και με τους 3843, 3775.

Πρόκειται για Αλλαγή Χρήσης και όχι Κατασκευή

(με τον όρο κατασκευή είναι σαφές ότι ο νόμος εννοεί την κατασκευή - αντικείμενο=κτίσμα και όχι την κατασκευή - ενέργεια=κτίσιμο).

Το πως υπολογίζεται το προστιμο για κάθε περίπτωση ΑΧ είναι άλλο ζήτημα.

 

arier

Μία Pilotis είναι εξ ορισμού ΗΧ.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ειναι προ 83 εφοσον το δημοσιο εγγραφο που εχεις (ηλεκτροδοτηση) ειναι μετα την καταλητικη ημερομηνια. (εστω και 4 μηνες μετα) Δυστυχως!!! (το ιδιο προβλημα εχω και εγω)

Αεροφωτογραφιες ναι ειναι μια λυση αν βρεις σε καποια ημερομηνια που να σε συμφερει. Γεωγραφικη Υπηρεσια στρατου

ευχαριστω πολυ gio, να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με τις αεροφωτογραφιες εμαθε κανεις τιποτα???

 

μονο απο γυς μπορουμε πλεον να παρουμε???

 

με τον οκχε εγινε τιποτα??

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν μόνο ΓΥΣ αλλά, ειδικά σε πολλές περιπτώσεις παλιών αερ/φιων, οι κλίμακες είναι απαγορευτικές για θέαση.(1:42.000 ή 1:30000) .Αυτό μεταφράζεται ως επιπλέον κόστος για φωτοερμηνεία.

Να δούμε πότε θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε πότε θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση. 

Μα ο νόμος είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ!!! Σε 6 μήνες από την δημοσίευσή του (8/8/13) !!!  :shock:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού έχει εξαντληθεί το πρώτο εξάμηνο ισχύος του, που δίνει τη δυνατότητα εξόφλησης του προστίμου σε 100 τόσες δόσεις.....

 

Και γι' αυτό το λόγο δεν πρέπει να βιαζόμαστε, διότι θα βρεθούμε μπροστά από .....καθοριστικές εκπλήξεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι... 100 δόσεις... Να μην μπορώ πάλι ως μηχανικός να πάω τη δήλωση σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και να μου βγει ο 4178 αντισυνταγματικός και να βγει ο 4567 νέος νόμος αυθαιρέτων και να μην ξέρω τι ανεβάζω στο σύστημα και έως πότε. Κατά τ' άλλα... 100 δόσεις!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται με τις αεροφωτογραφιες εμαθε κανεις τιποτα???

 

μονο απο γυς μπορουμε πλεον να παρουμε???

 

με τον οκχε εγινε τιποτα??

Σε απάντηση που πήρα μόλις σήμερα τηλεφωνικά απο το Κτηματολόγιο:

 

1. Δεν έχουν γίνει οι απαρα΄τητες διοικητικές πράξεις πυ να μεταβιβάζουν τα δικαιώματα του ΟΚΧΕ στην ΕΚΧΑ Α.Ε.

2.  Η ΕΚΧΑ ΑΕ θα έχει τους ορθοφωτοχάρτες/αεροφωτογραφίες και ΜΟΝΟ εκείνη θα μπορεί να τους δώσει αλλά ΟΧΙ ΑΚΟΜΗ

3.  Δεν έχουν ιδέα για τη πλατφόρμα με το γνωστό πιά .zip αρχείο στο ΤΕΕ που σου δίνει απλά τον κατάλογο με τις αεροφωτογραφίες ανά περιοχή και χρονολογία

 

Γι αυτό βολευτείτε με ΓΥΣ ΜΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.