Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

ηθελα να ρωτησω...

 

για αυτη την υπαγωγη στον 4014 που έκανες...

 

τι στοιχεια ειχες

 

[ή ειχες δηλωση του ιδιοκτητη που την "υποστηριξες"???]

 

καλησπερες

την υπεύθυνη δήλωση, α/φια ότι είχε ολοκληρωθεί  το κτίριο πριν το 1983, ηλ/ση του ακινήτου πριν το 1983 για τη μεζονέτα(οικ. άδεια) και τα υλικά που είναι κατασκευασμένο , ξύλινα παράθυρα, δάπεδο από μωσαϊκό ..φτάνουν?? το θέμα είναι πως θα το αποδείξω! καμιά ιδέα?? Καλησπέρα.

Edited by desy
Link to comment
Share on other sites

και εγώ θα το ήθελα, απλά εξηγώ ότι δεν ήταν μονο η δήλωση, υπάρχουν στοιχεία απλά όχι αυτά που θέλει ο 4178 και όχι για το τμήμα που με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

διότι...επί 4014...επρεπε να εχει "καποια στοιχεια"

[δημοσια εγγραφα, Ε1, Ε2, Ε9,  μισθωτηρια,   εμβαδον απο ΔΕΗ,  τιμολογια, καταδικαστικες αποφασεις..]

σε  καποια απο αυτα βασισε την υπαγωγη...

.

αλλά, ελλειψει αυτων,  εκανε δηλωση ο ιδιοκτητης και την "υποστηριζε" ο  μηχανικος,  με βαση την κριση του περι της παλαιοτητας κλπ στοιχεια...

 

Με τον 4178,  ειναι δεδομενο οτι ζηταει "για την αλλαγη χρησης εγγραφο φορολογικης ή αλλης δημοσιας αρχής"

Αν καποια απο αυτα που προσκομισε στον 4014 ανηκουν στην κατηγορια των εγγράφων του 4178,

τοτε αποδειχνει και την χρηση ...και την κατασκευη......

 

 

Αν προσκομισει μονον α/φ  μαλλον θα απαιτηθει και φωτοερμηνεια και ισως να ειναι αδυνατη η αποδειξη της "κατασκευης" σε σημειο οπου δυσκολα μπορει να το διακρινει  καποιος...

 

αυτο ηταν το σκεπτικό μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και μένα αυτό είναι το πρόβλημα μου, ότι δηλαδή στην α/φια δεν φαίνονται και πολλά και όχι καλά. Φορολογικά στοιχεία δεν υπάρχουν- δεν δηλωνόταν στο ε9 κατά συμβουλή του λογιστή(!) και δεν έχει δικό του τιμολόγιο ΔΕΗ(όντας αυθαίρετο- ο ιδιοκτήτης δεν ανήκει σε καμία ειδική κατηγορία) και γιαυτό έγινε δήλωση, που ναι την υποστηρίζουν τα υλικά κατασκευής(υπάρχουν ακόμα και φωτογραφίες της περιόδου αυτής αλλά δεν είναι δημόσια έγγραφα). Τιμολόγια αν εννοείς κατασκευής - σιγά μην υπάρχουν από το 1982 (εδώ προσπάθησα να βρω του 2006 για άλλη περίπτωση και δεν τα κατάφερα) και η κατασκευή δεν έχει καταγραφεί ποτέ ως αυθαίρετη για να υπάρχουν καταδικαστικές αποφάσεις. Το μόνο που δεν έχω κοιτάξει είναι η φορολογική δήλωση των γονιών του για να δω που δηλώνουν κατοικία και πως! Εκτός από τα ανωτέρω υπάρχει κάτι άλλο(δημόσιο έγγραφο που μπορεί να ξεχνάω?) Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαρτί απο τον Δημόκριτο :shock:  είναι δημόσιο έγγραφο;

Ακόμα με την χρονολογηση με την μέθοδο του άνθρακα 14 δεν έχουμε αποτελέσματα παρά μόνο για τα προ του 1975 αφού η μέθοδος έχει ακρίβεια 200-35.000 χρόνια πριν. :wink: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω οτι η μόνη λύση είναι να κάνουμε τους "κακούς" της υπόθεσης κ να καλύψουμε τα νώτα μας....

 

Πως θα κρατήσουμε κ θα πείσουμε τους πελάτες μας δεν ξέρω,καθώς θα λακίσουν στον πρώτο τυχάρπαστο που "τα κάνει όλα" και συμφέρει....

 

Αρχίζω να καταλήγω στο συμπέρασμα οτι επίτηδες θα εχω σχετικά λίγες περιπτώσεις που όμως θα με αφήνουν να κοιμάμαι ήσυχα τα βράδυα και θα προσπαθήσω να κάνω κάτι άλλο για συμπλήρωμα ...τι?...ελα ντε...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω άλλη μία παράμετρο στη συζήτησή σας: Πέργκολες & μπάρμπεκιου.

 

Δεν μιλάω για τις «χτυπητές» περιπτώσεις κλεισμένων περγκόλων που έγιναν στέγες, αλλά για πέργκολες που μπορεί να έχουν αποκλείσεις από τα σχέδια ή μπάρμπεκιου κάτω από δέντρα/τέντες/σκίαστρα. Πώς αποδεικνύεται και σε αυτές τις περιπτώσεις η παλαιότητα;

 

Σε μια αεροφωτογραφία θα φαίνεται η πέργκολα αλλά πιθανόν οι αποκλείσεις να μην φαίνονται, οπότε είναι πολύ δύσκολο να τεκμηριωθεί αν η παράβαση έγινε κατά την αρχική κατασκευή της πέργκολας ή αργότερα. Για τα μπάρμπεκιου, το πιθανότερο είναι να μην φαίνονται σε αεροφωτογραφία.

 

Πιστεύω ότι και αυτό το ζήτημα θα «παίξει» πολύ στον 4178 λόγω της ευνοϊκής αντιμετώπισης του νόμου για τέτοιες παραβάσεις.

 

Αλήθεια, το σύστημα κάνει έλεγχο για ύπαρξη αεροφωτογραφίας κι αν ναι, σε ποιά φάση (γιατί, αν δεν κάνω λάθος, κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην αρχική υποβολή);

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.