Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

τωρα τελευταια παω για αυτοψιες και βλεπω καποια παραξενα δωματα...

 

δεν ειμαι σιγουρος οτι υπηρχαν πριν την ημερομηνια ενταξης στο νομο...

 

σε περιπτωση που κανω τη δηλωση αφου τραβηξω φωτογραφιες θα ειμαι ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ

να δηλωσω ΜΕΤΑ οτι ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να υπαχθει στο νομο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει παραγγειλει κανεις προσφατως Α/Φ απο ΓΥΣ?

 

Ποσον καιρο κανουν να παραδοθουν?

 

Αποψε εστειλα αιτηση ηλεκτρονικα με mail για 2 μιας και το e-shop τους δε λειτουργει εδω και καιρο...

 

Τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

κάνουν 15 μέρες να εκτυπωθούν.

αν έχεις κάποιον γνωστό αθήνα και μπορείς να τον πληροφορήσεις και κατατοπίσεις για το τί ψάχνεις στείλτον για να παραληφθεί το αίτημα σου γρηγορότερα.εγώ αυτό έκανα.

έγινε η ταυτοποίηση της φωτό και η παραγγελία την ίδια μέρα και μου είπαν θα περιμένω περίπου 15 για εκτύπωση και αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγγειλει κανεις προσφατως Α/Φ απο ΓΥΣ?

 

Ποσον καιρο κανουν να παραδοθουν?

 

Αποψε εστειλα αιτηση ηλεκτρονικα με mail για 2 μιας και το e-shop τους δε λειτουργει εδω και καιρο...

 

Τα φωτα σας

 

αν τις παίρνεις σε cd κάνουν κανα 4ήμερο-6ήμερο, βέβαια όταν πας απο κει...

τις προάλλες που άκουγα κάποιους διαλόγους ίσως πάρει παραπάνω στα email γιατί έλεγαν ότι έχουν παρα πολλά και δεν προλαβαίνουν.

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

λογικό είναι η ΓΥΣ να τρέχει και να μη φτάνει.

Μια κατ' ουσίαν στρατιωτική υπηρεσία καλείται λόγω του ν. 4178 να ανταπεξέλθει χωρίς μάλλον καμία προετοιμασία στις νέες απαιτήσεις . Νομίζω ότι είναι κάτι αρκετά δύσκολο να διεκπεραιωθούν αιτήματα σε άμεσο χρόνο. Οι χρόνοι απόκρισης είναι περίπου αυτοί που αναφέρθηκαν παραπάνω. 

Οπωσδήποτε συνάδελφοι να έχετε τηλεφωνική επικοινωνία με την υπηρεσία ώστε να παρακολουθείτε την εξέλιξη του αιτήματός σας, μέχρι την αποστολή ή την επιτόπια παραλαβή της παραγγελίας. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πως θα αποδείξει κάποιος ότι έχει κλείσει έναν εξώστη προ 2011 , προ 2004, προ 1983 κλπ;

Βασικά ενδιαφέρει το πρώτο. Πως θα αποδείξει ότι έχει κλείσει πριν από το 2011 ώστε να μπορεί να ενταχθεί στον νόμο;

Link to comment
Share on other sites

η μόνη διαφαινόμενη λύση είναι μετά από μια τροπολογία του νόμου να αφήσουν όλες τις αυθαίρετες κατασκευές εντός κέλυφους και κάτω από εξώστες να ρυθμίζονται μόνο με την α/φια του κτιρίου που να δείχνει τα υπερκείμενα. Γνωρίζω ότι χωράει μεγάλη συζήτηση και αυτό, αλλά διαφορετικά με δημόσια έγγραφα και αερ/φιες σε τέτοιες κατασκευές δεν γίνεται δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη κουβέντα που αναλύεται στις προηγούμενες σελίδες.

Το υπουργείο άφησε μια χαραμάδα, αφού φαίνεται να δέχεται δήλωση ιδιοκτήτη

για περιπτώσεις που δεν μπορούν να αποδειχθούν με αεροφωτογραφία,

δηλαδή χώροι κάτω από στέγες (Η/Υ, υπόγεια κλπ),

ορίζοντας όμως χρόνο κατασκευής μετά 1/1/04.

Τα προ 2003, προ 83 κλπ πάνε περίπατο.

Κάποιοι συνάδελφοι, κι εγώ μαζί, λέμε να κάνουμε τέτοιες δηλώσεις με δήλωση ιδιοκτήτη,

αρκεί να φαίνεται η στέγη του χώρου στην αεροφωτογραφία προ 7/11 που θα ανέβει.

Άλλοι πάλι λένε ότι απαιτείται απόδειξη και για αυτές τις περιπτώσεις.

Τελικά ο καθένας θα κάνει ότι νομίζει, κι ο Θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.