Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

αφού ταυτίζεται με το σχήμα της κεραμοσκεπής σήμερα, είναι οκ.

θα ήθελα να ρωτήσω για να αποκτήσω μια επίσημη αεροφωτοραφία για αυθαίρετο προ του 1983 που πρέπει να κάνω αίτηση κάπου είδα παραπάνω επικοινωνία με EKXA . αυτός είναι ο επίσημος φορέας παροχής αεροφωτογραφιών...υπάρχει ηλεκτρονική διαδικασία αίτησης, μέσω ΚΕΠ, ή πρέπει να παρω τηλέφωνο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω η ΕΚΧΑ δεν αποστέλλει αεροφωτογραφίες. Πρέπει να πας ο ίδιος ή να στείλεις κάποιον Αθήνα να παραλάβει. Η ΓΥΣ στέλνει, εκτός αν άλλαξε κάτι και σε αυτή την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα αυθαίρετο το οποίο ο πελάτης λέει ότι είναι του 1980. 

απ' ότι μου είπε πρόκειται να κάνει σύντομα αλλαγή στοιχείων στο Ε9 πληρώνοντας πρόστιμο 100€. αν δηλώσει πχ. την επόμενη βδομάδα το αυθαίρετο κτίσμα με έτος κατασκευής 1980 και μου φέρει το τελευταίο E9 από το λογιστή, εγώ είμαι καλυμμένος? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα πας να αποτυπώσεις και να κάνεις έλεγχο για τα στοιχεία παλαιότητας που χρειάζεσαι και μετά θα διορθώσει. Όλα είναι σχετικά. Θα λάβεις ενδείξεις και θα τις επισφραγίσεις με το Ε9.

Αν π.χ λέει ο πελάτης ότι το σπίτι του είναι προ 83 και η αυτοψία σου, αποδεικνύει ότι τα υλικά κατασκευής συνάδουν με σπίτι του 2000, τότε το ξαναβλέπεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

οΚ. Pavlos33. κάτι τελευταίο:

με το κτίσμα του 1980 δεν έχω αμφιβολίες γιατί το είδα αλλά του έλεγα ότι δεν μπορούμε να το αποδείξουμε και ψάχνω του ζητώ αεροφωτό ή τώρα τη λύση με το Ε9. οπότε αν μου το φέρει αυτό θα είναι οκ.

Τώρα στο ισόγειο της κύριας οικοδομής κατοικία 80τ.μ. έχουμε μια υπέρβαση ~15τ.μ. στο χώρο της κουζίνας κατασκευασμένη κάτω από εξώστη.  στο μέχρι τώρα Ε9 δήλωνε 80τ.μ με έτος κατασκ. 1970. και δεν έβαζε την υπέρβαση... αν έκανα σήμερα την υπαγωγή θα έβαζα έτος από 2004 γιατί δεν μπορώ να αποδείξω παλαιότητα.. τώρα αν με την αλλαγή στοιχείων μου φέρει 95τ.μ. ισογείου με κατασκευή του 1970 θα είμαι εντάξει? σε αυτή την περίπτωση δεν έχω επίσης λόγο να μην το πιστέψω καθότι πρόκειται για συμβατική κατασκευή από ωπλισμένο σκυρόδεμα και τούβλα του έτους 1970 που βγήκε η οικοδομική άδεια του ισογείου της οικοδομής. εξάλλου θα μπορούσε κανείς στο Ε9 να δηλώσει στην ίδια ιδιοκτησία-διαμέρισμα τα τ.μ. της υπέρβασης με διαφορετικό έτος κατασκευής? γίνεται αυτό στο Ε9?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να γίνει τετοια πατεντα με το Ε9;

κ τι γίνεται σε περιπτωση που το κτίριο ειναι με άδεια πχ του 50 η αυθαιρεσία του 79. Θα παει ως προ '55;

Απόσο γνωρίζω το ετος που δηλώνεται ειναι της τελευταίας αδείας...

(σορρυ για το εκτός θεματος αλλα ευκαιρία επειδή ειναι εντός συζήτησης...)

Link to comment
Share on other sites

Ενιαία κατασκευή μονοκατοικίας δεν μπορεί στο Ε9 να δηλωθεί με δυο χρονολογίες.

Αν κρίνεις ότι η αυθαίρετη επέκταση των 15 τμ έγινε το 1970 και με δεδομένο ότι θα σου φέρει τροποποιητικό Ε9 με τα σωστά τετραγωνικά, δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις έτος 2004 

Link to comment
Share on other sites

οκ, κι εγώ αυτό σκέφτομαι....αν υπήρχε κάτι που εμφανώς ήταν παράλογο τότε θα υπήρχε πρόβλημα , αλλά στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να γίνει τετοια πατεντα με το Ε9;

κ τι γίνεται σε περιπτωση που το κτίριο ειναι με άδεια πχ του 50 η αυθαιρεσία του 79. Θα παει ως προ '55;

Απόσο γνωρίζω το ετος που δηλώνεται ειναι της τελευταίας αδείας...

(σορρυ για το εκτός θεματος αλλα ευκαιρία επειδή ειναι εντός συζήτησης...)

 

να συμπληρωσω οτι δεν προκειται για καμμια "πατεντα"

Ειναι νομιμο δικαιωμα και  το οριζει η εγκ. 4  στο  22/παρ. 3

 

Απο εκει και περα,  υπαρχει  και  ο ελεγχος της κατασκευης απο τον μηχανικο....για οσα "βλεπει"....

 

και οπως  προανεφερε ο παυλος

Δημοσίευση Χθες, 20:41

Πρώτα θα πας να αποτυπώσεις και να κάνεις έλεγχο για τα στοιχεία παλαιότητας που χρειάζεσαι και μετά θα διορθώσει. Όλα είναι σχετικά. Θα λάβεις ενδείξεις και θα τις επισφραγίσεις με το Ε9.

Αν π.χ λέει ο πελάτης ότι το σπίτι του είναι προ 83 και η αυτοψία σου, αποδεικνύει ότι τα υλικά κατασκευής συνάδουν με σπίτι του 2000, τότε το ξαναβλέπεις το θέμα.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οσες φορες και να προσπαθησα να κατεβασω το αρχειο με τη βαση ηλεκτρονικης αναζητησης του ΟΚΧΕ δεν λειτουργησε ποτε.

μπορει καποιος να βοηθησει;

ψαχνω αναλογικές φωτογραφιες του '78.  στο http://search-okxe.herokuapp.com/ μου λεει οτι υπαρχουν για την περιοχη που ψαχνω αλλά στο site του κτηματολογιου εχει μονο δειγματα των ψηφιακών (μετα το 90)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.