Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Δυστυχώς όχι διότι

 

Στα τιμολογια της ΔΕΗ  δεν υπαρχει διαφορά...στο τιμολογιο μεταξυ "οικιας" και "υπογειου"

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαιρετο διαμερισμα εξ ολοκληρου, εντος εγκεκριμενου ογκου, ψαχνουμε σε αρχειο ιδιωτικο για εγγραφα που αποδεικνυουν την παλαιοτητα

 

Σε συσταση οριζοντιου του 1998 αναφερεται 26 καθαρο και 30 μεικτο

Το διαμερισμα υφισταται απο το 1976, εκ κατασκευης

 

Ανευρεθησαν φορολογικα στοιχεια (Ε2) δεκαετιας 1980 που μεχρις ενος σημειου το αναφερουν ως 25τ.μ. και απο εκει κι επειτα 41τ.μ.

Το ακινητο ειναι 36τ.μ. μετρημενα

 

 

Εφοσον δεν εχει γινει η παραμικρη μετατροπη στο ακινητο απο την κατασκευη κι επειτα, μπορω με αυτα τα εγγραφα να τεκμηριωσω παλαιοτητα προ 1983 για ΟΛΑ τα τετραγωνικα?

 

Και τα φορολογικα στοιχεια που βρηκα στο ιδιωτικο αρχειο του εργολαβου ειναι για καθε ετος ξεχωριστα αλλα ειναι ολα ασφραγιστα.

Δεν υπαρχει θεωρηση εφοριας

 

Απλως υπαρχει η αναφορια για τα ετη χρησης

 

Χρησιμοποιουνται ως αποδεικτικα, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαιρετο διαμερισμα εξ ολοκληρου, εντος εγκεκριμενου ογκου, ψαχνουμε σε αρχειο ιδιωτικο για εγγραφα που αποδεικνυουν την παλαιοτητα

 

Σε συσταση οριζοντιου του 1998 αναφερεται 26 καθαρο και 30 μεικτο

Το διαμερισμα υφισταται απο το 1976, εκ κατασκευης

 

Ανευρεθησαν φορολογικα στοιχεια (Ε2) δεκαετιας 1980 που μεχρις ενος σημειου το αναφερουν ως 25τ.μ. και απο εκει κι επειτα 41τ.μ.

Το ακινητο ειναι 36τ.μ. μετρημενα

 

 

Εφοσον δεν εχει γινει η παραμικρη μετατροπη στο ακινητο απο την κατασκευη κι επειτα, μπορω με αυτα τα εγγραφα να τεκμηριωσω παλαιοτητα προ 1983 για ΟΛΑ τα τετραγωνικα?

 

Και τα φορολογικα στοιχεια που βρηκα στο ιδιωτικο αρχειο του εργολαβου ειναι για καθε ετος ξεχωριστα αλλα ειναι ολα ασφραγιστα.

Δεν υπαρχει θεωρηση εφοριας

 

Απλως υπαρχει η αναφορια για τα ετη χρησης

 

Χρησιμοποιουνται ως αποδεικτικα, ετσι?

αν δεν ειναι σφραγισμενα πως θα χρησιμοποιηθουν ως αποδεικτικα?

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος μου λεει οτι το 1980 τα σφραγιζε η εφορια?

Κατατιθεντο εις τριπλουν (με καρμπον) και το ενα αντιγραφο το κρατουσε ο ιδιοκτητης

 

Συμπληρωμενα εντυπα του 1981 και βαλε ειναι...

 

Δεν ξερω... Ερωτω...

 

Και αποδειξεις αθεωρητες βρηκα, για την ενοικιαση του εν ετει 1981...

 

Τι διαολο παραπανω χρειαζεται για να αποδειχθει οτι προυφιστατο δηλαδη το ακινητο?

Link to comment
Share on other sites

η δική μου λογική είναι: βάλτα εσύ και αν και όταν ελεγχθείς βλέπουμε. εγω τουλάχιστον έτσι κάνω. Και ας έρθει ο μελλοντικός υπάλληλος να αμφισβητήσει τα χαρτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος μου λεει οτι το 1980 τα σφραγιζε η εφορια?

Κατατιθεντο εις τριπλουν (με καρμπον) και το ενα αντιγραφο το κρατουσε ο ιδιοκτητης

 

Συμπληρωμενα εντυπα του 1981 και βαλε ειναι...

 

Δεν ξερω... Ερωτω...

 

Και αποδειξεις αθεωρητες βρηκα, για την ενοικιαση του εν ετει 1981...

 

Τι διαολο παραπανω χρειαζεται για να αποδειχθει οτι προυφιστατο δηλαδη το ακινητο?

 

Δεν μπορούν να υπάρξουν αποδείξεις όπως τις θέλουν (λόγω ΣΤΕ)  για την πλειοψηφία των περιπτώσεων, αυτό είναι αδύνατον και πρέπει να το κατανοήσουμε κι εμείς και αυτοί του ΣΤΕ.

Ζούσαμε και ζούμε ακόμη σε ένα κράτος χύμα, με χύμα πολιτικούς και κυβερνήσεις, χύμα δημόσια διοίκηση και διαδικασίες, μέσα σε μια δική μας εικονική πραγματικότητα.

'Ετσι όπως διαχρονικά διαμορφώθηκε η κατάσταση στην χώρα με τα αυθαίρετα, την υπάρχουσα χαοτική πολεοδομική νομοθεσία και με την άπειρη περιπτωσιολογία των διαφόρων τύπων αυθαιρεσιών που έχουμε να αντιμετωπίσουμε σαν χειριστές αυτής της σκατ#κατάστασης, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στο τέλος θα τα παίξουμε εντελώς και θα χρειαστεί να μας περάσουνε για πιστοποίηση από κανένα ΚΤΕΟ για να μπορούμε να συνεχίσουμε στο επάγγελμα. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα κ με τον INZAGHI κ με τους υπολοιπους,το θεμα ειναι ποιος απολους μας θα την πληρωσει,

κ θα γινει πρωτοσελιδο κ τροφη στα ΣΑΓΟΝΙΑ του καθε Πρετεντερη!!!!!!!!!!!??????????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα χρησιμοποιησω τα εγγραφα αυτα για να αποδειξω οτι προυφιστατο

Θα φερω και οτι αλλο αποδεικτικο, ακομη και ιδιωτικο, μπορει να δειχνει του λογου το αληθες...

 

Το θεμα μου εγγειται πλεον καθαρα και μονο στο οτι στα προ 83 ετη, οτι φορολογικο στοιχειο εχω βρει, εχει δηλωμενο το ακινητο ως 25τ.μ. (σημειωνω πως στους τιτλους φερεται να ειναι 26τ.μ. καθαρο), ενω απο το 1984-1985 κι επειτα, τα ιδια φορολογικα στοιχεια των επομενων ετων το δηλωνουν 41τ.μ.

 

Το καθαρο του εμβαδον ειναι καπου στη μεση

 

Το κωλυμα μου ειναι αν μπορω να ισχυριστω παλαιοτητα για ολο το εμβαδον η για τα πλεοναζοντα τ.μ. να πιασω παλαιοτητα προ 2003...

 

Η αλλαγη του προστιμου ειναι ραγδαια!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο διαμέρισμα σε τί είδους "κτίριο" βρίσκεται και που ακριβώς "μέσα" σε αυτό;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.