Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Το Ε9 του πελάτη σου αναφέρει τα σωστά τ.μ. της οριζόντιας ιδιοκτησίας του (κι έχει έτος κατασκευής προ του 83);;;;

Αν ναι, τότε έχεις και αποδεικτικό παλαιότητας και για τη διαφορετική διαμερισμάτωση του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς;;;;

Υπάρχει σύσταση στο ακίνητο;;;;

Υπάρχουν δηλαδή 3 οριζόντιες ιδιοκτησίες κι ο πελάτης σου ποιές από αυτές έχει και τι δηλώνει;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρωτα πρωτα

δεν λες τι εννοεις οταν λες  "διαμερισματωση"

αρα

εχεις μια  ΟΑ με εναν χωρο  και αρχικη συσταση για εναν χωρο....

και  εχει  γινει "τρεις"  χωροι....

 

..ατυπα??? ή με συμβολαιο???

 

τρεις χωροι.... εχουν τρεις μετρητες ΔΕΗ...  τρια ΕΥΑΘ.....δηλωνονται απο τρεις ιδιοκτητες ή απο εναν  ιδιοκτητη ο οποιος τα εκμισθωνει κλπκλπ

 

αρα

συγκεντρωνεις αυτα τα στοιχεια    και τα λεμε

 

τις καλημερες μου

 

υγ

ηδη τα ιδια ρωτησε και ο -ταχυτερος -

ιασονας

 φιλε, καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έχω δύο αποθήκες εντός ενός αγροτεμαχίου, συνολικής επιφάνειας αυτών 25,68 τ.μ..>15 συνεπώς δεν μπορώ να τις εντάξω και τις δύο στην κατηγορία 3 του άρθρου 9. Η αρχική μου σκέψη, κατόπιν καθοδήγησης και των αρμόδιων του Υπεκα, ήταν να βάλω την μία στην Κατηγορία 3 (επιφάνειας 13,74 τ.μ. και ύψους 2,30μ.)  και την δεύτερη αποθήκη να την βάλω στην Κατηγορία 5 (εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια), με μειωτικό συντελεστή (έτσι μου είπαν στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης του ΥΠΕΚΑ τονίζω). Ο πελάτης τώρα μου υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ότι την δεύτερη αποθήκη την κατασκεύασε το 1980, όμως δεν είναι δηλωμένη ούτε στο Ε9, δεν αναγράφεται σε κάποιο συμβόλαιο, δεν έχει πάρει ρεύμα κλπ κλπ... συνεπώς δεν υπάρχει επίσημα κάποιο δημόσιο έγγραφο! Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Την υποβάλω στο σύστημα στην κατηγορία 2 κι όταν βρω αεροφωτογραφία την καταθέτω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά? Κι αν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία ή στην αεροφωτογραφία που θα βρω δεν φαίνεται? Μου αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για να προχωρήσω ή όχι?

μια χαρά στα λέει το ΥΠΕΚΑ..

η μία κατηγορία 3 και η άλλη 5 με μειωτικό (υπό συζήτηση αν μπορείς να βάλεις τα 15τμ σε κατ 3)

 

όσον αφορά τα αποδεικτικά... η υ.δ δεν κάνει τίποτα...

ψάξε για αεροφωτογραφίες .. σε καμιά περίπτωση δε θα την έβαζα κατ 2 χωρίς αποδεικτικό πρώτα.

 

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις ΚΑΙ τις δύο αποθήκες στην κατηγορία 3 (εφόσον είναι δύο και οι δύο πληρούν τις προϋποθέσεις ένταξης στην κατηγορία αυτή);;;;; Αναφέρει κάπου ο νόμος ότι, ΜΟΝΟ ΜΙΑ τέτοια αποθήκη σε ένα "οικόπεδο" μπορούμε να εντάξουμε;;;

η εγκύκλιος 4 λέει..

 

Διευκρινίζεται ότι στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες

με συνολική επιφάνεια 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.

 

 

εχω μια υπερβαση υψους προ 83(κατ 2)  ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ που εγινε και αυτη προ 83,για τη διαμερισμάτωση ομως δεν εχω αποδειξη παλαιοτητας .

Πως το χειριζομαι?

EDIT:για την υπερβαση υψους εχω αποδειξη γιατι το υψος αναφερεται στη συσταση του 1976

 

κατ 2 σημαίνει ότι δεν υπάρχει καμία μεταγενέστερη αυθαίρετη κατασκευή οπότε χωρίς αποδεικτικό για τη διαμερισμάτωση πας κατ 4 ή 5 αλλά παίρνεις την έκπτωση για τα προ 1983

(δεν είναι απαραίτητο να έχεις κατ 2 για να βάλεις προ 83)

Link to comment
Share on other sites

 

ΙΑΣΟΝΑΣ, on 03 Jul 2014 - 08:19, said:snapback.png

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις ΚΑΙ τις δύο αποθήκες στην κατηγορία 3 (εφόσον είναι δύο και οι δύο πληρούν τις προϋποθέσεις ένταξης στην κατηγορία αυτή);;;;; Αναφέρει κάπου ο νόμος ότι, ΜΟΝΟ ΜΙΑ τέτοια αποθήκη σε ένα "οικόπεδο" μπορούμε να εντάξουμε;;;

 

...

η εγκύκλιος 4 λέει..

 

Διευκρινίζεται ότι στο εδάφιο αυτό υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες
με συνολική επιφάνεια 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.

......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

αδεια 76 τετραγωνικα 67 υψος 3μ.

συσταση 76 τετραγωνικα 67 υψος 4μ.

πραγματικοτητα 25+25+17=67 ,τρια ρολογια ΔΕΗ,Τρια μισθωτηρια (Ε2 ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)

ΕΝΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ

EDIT παιζει και να εκμεταλλευτω κατι που λεει περι υποσκαφου για στατικους λογους (εγκυκλιος 4) και να παει με αναλυτικο η υπερβαση υψους για να μη παει κατ.5 σε αυτη τη περιπτωση?ουσιαστικα ξεμπαζωθηκε υπερυψωμενο ισογειο

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ν' αλλάξει άμεσα το Ε9 του και να φαίνονται 3 διαμερίσματα (με έτος κατασκευής προ του 83 αν αυτό είναι αληθές).

Επίσης πρέπει να διορθώσει άμεσα τη σύσταση!!!

Δηλώνεις τη διαφορετική διαμερισμάτωση, αν σου προσκομιστεί Ε9 με έτος κατασκευής προ του 83 (ως κατηγορία 2).

Το ύψος κατά την αυτοψία ήταν 4 μ.;;;

Αν ναι, τότε σε όλα τα τ.μ. έχεις και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Κτηματολόγιο με αεροφωτογραφία όπου φαίνεται το ακίνητο προ του 2009 υποθέτω ότι αρκεί ως αποδεικτικό ύπαρξης του ακινήτου γενικώς? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.