Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε πως θα αποδείξω παλαιότητα σε κλείσιμο Η/Χ που έγινε το 1995, η οποία είχε δηλωθεί με τον 3843 με παλαιότητα το 1995 και μεταφέρθηκε τώρα στον 4178 ?

 

Η σύσταση δείχνει ανοιχτό Η/Χ.

 

Το Ε9 δεν τον δείχνει.

 

Το ακίνητο μόλις πουλήθηκε άρα τροποποιημένο Ε9 δεν θα έχω.

 

Το μόνο που έχω είναι η δήλωση του ν.3843/10.

Link to comment
Share on other sites

Τον 3843 τον είχα κάνει εγώ. Και εντάξει ότι ήθελες.....δήλωνες. Η αλήθεια είναι τότε έκλεισε βέβαια. Και φυσικά το δήλωσε και ο ιδιοκτήτης τότε σε ΥΔ. 

 

Μάλλον δίκαιο έχεις θα το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Aπαιτείται αποδεικτικό παλαιότητας αφού αιτείται έκπτωση στο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βέβαιος ότι, το καταλαβαίνεις κι ας απορείς!!!!

 

Για το κλείσιμο του ημιυπαίθριου το 1995 και για τη δήλωση αυτού με τον 4178 απαιτείται αποδεικτικό παλαιότητας. Και δυστυχώς το μόνο πρόσφορο για τις περιπτώσεις αυτές είναι το Ε9 του ιδιοκτήτη. Ζήτησε εξουσιοδότηση για τη μεταφορά από το νέο ιδιοκτήτη, βάλε τα στοιχεία αυτού, βάλε το δικό του σωστό Ε9 και γράψε στα σχόλια της δήλωσης τον αριθμό του συμβολαίου μεταβίβασης κ.λπ. κι όλα θα είναι μια χαρά (το κόστος να το πληρώσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης).

 

Καλησπέρα φίλε dimitris GM.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θεωρώ ότι, δεν σε καλύπτουν.


Δεν αναφέρουν σε κανένα απολύτως σημείο το πως σήμερα είναι το ακίνητο, δηλαδή, τα συνολικά τ.μ. αυτού και το πότε έγινε η αυθαιρεσία 


Χαρακτηριστικά ο νόμος 4178/2013 αναφέρει: "........στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο και η χρήση όπως περιγράφονται κατά την υπαγωγή......".

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι ο 3843 δεν αποτελεί αποδεικτικό παλαιότητος...

εγώ θα έκανα το εξής...

θα έβαζα το ακίνητο στον 4178 ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ υπήρχαν και άλλες παραβάσεις εκτός του η/χ αλλίως όχι.

επειδή βέβαια πάντα υπάρχουν και άλλες παραβάσεις το καλύτερο θα ήταν να βάλεις το ακίνητο στον 4178 αλλά να μην ρυθμίσεις

τον η.χ με αυτόν. να αφήσεις ρυθμισμένο τον η.χ με τον 3843.. έτσι δε χρειάζεσαι αποδεικτικό για τον ημ.χώρο.

Αν ο η.χ δεν πληρώθηκε εμπρόθεσμα τότε πρέπει να τον εντάξεις και αυτόν στον 4178 και φυσικά θέλεις αποδεικτικό παλαιότητος.

Συμφωνώ με τον Ιάσονα για το Ε9 αν και δε μου αρέσει καθόλου σαν αποδεικτικό.. θεωρώ ότι θα είναι το 1ο που θα πέσει στο ΣτΕ
ΑΝ δεν προλάβει να το διορθώσει το ίδιο το ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.