Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Τα εχεις μπλεξει.

δε το νομίζω αλλά εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε

 

1. Φυσικα και πρεπει ο μηχανικος να μπορει να αποδειξει οτι η οποια αυθαιρεσια εγινε ΠΡΙΝ τις 28/7/11.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτο θα γινοταν με τις α/φ του ΥΠΕΚΑ.

 

οι α/φ δε βγήκαν αλλά δεν έχει ακυρωθεί αυτό άρα ακόμα περιμένουμε τις α/φίες αυτές...

λοιπά αποδεικτικά, Ε9 ή άλλα δημόσια έγγραφα που να τις αντικαθιστούν δεν προβλέπεται για να ενταχθείς στον νόμο αλλά μόνο για παλαιότητα.

αυτά που αναφέρουν συνάδελφοι ότι βάζω το Ε9 για να αποδείξω ότι ήταν μέχρι το 07/11 είναι τελείως παράνομο

 

ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει οτι βαζουμε στον Ν4178 τα παντα ολα, χωρις κανενα αποδεικτικο.

 

δεν είπα κάτι τέτοιο και για να το κάνω πιο ξεκάθαρο.. ΤΙΠΟΤΑ δεν προβλεπεται να μπαίνει (δικαίωμα ένταξης δηλαδή... μην το μπλέκουμε με τον συντ. παλαιότητος)

στον νόμο χωρίς αποδεικτικό εκτός αυτών που ορίζονται με τις εγκύκλιους (αλλαγές χρήσης, υπόγεια, κάποια πατάρια κλπ)

 

2. Αυτο που παρεθεσες, δεν εχει καμια σχεση με αυτο που γραφεις παραπανω. Παλι ΠΡΕΠΕΙ να αποδειξεις οτι ο φερον οργανισμος αποπερατωθηκε (ή ξεκινησαν οι εργασιες??) πριν τις 28/7/11.

 

ρώτησε συνάδελφος αν μπορεί να αποδείξει ότι ο η/χ είναι προ του 2011 με Ε9... Η απάντηση είναι σαφέστατα ΟΧΙ..

Ο φέρον οργανισμός του η/χ εύκολα αποδεικνεται με μια α/φ ότι είναι προ του 07/11.. το κλείσιμό του όμως που είναι το ζητούμενό μας δε φαίνεται πάντα από α/φίες

Εδώ λοιπόν αν έχει ολοκληρωθεί ο φέρον οργανισμός σύμφωνα με το διφορούμενο άρθρο 23 παράγραφο 14α ανάλογα με την ερμηνεία που θα διαλέξεις μπορείς να το εντάξεις στο νόμο.

 

3. ΚΑΜΙΑ τακτοποιηση ΔΕΝ γινεται για αυθαιρετες κατασκευες μετα τις 27/7/11.

 

θα με ενδιέφερε να ακουσω τη δική σου ερμηνεία αλλά και των συναδέλφων για το ..

άρθρο 23 παρ14.α

Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, υπάγονται υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι ποσοστού 20% των επιτρεπομένων,

κατασκευών, επί κτιρίου για το οποίο εκδόθηκε νόμιμη άδεια και οι εργασίες αποπεράτωσης ολοκληρώθηκαν στο σύνολό τους μετά τις 28.7.2011,

υπό την προϋπόθεση ότι εργασίες κατασκευής του φέροντος οργανισμού πραγματοποιήθηκαν προ τις 28.7.2011 και η θεώρηση για την έναρξη των εργασιών,

από την Αστυνομική Αρχή, έλαβε χώρα προ τις 28.7.2011.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπλεξει.

 

1. Φυσικα και πρεπει ο μηχανικος να μπορει να αποδειξει οτι η οποια αυθαιρεσια εγινε ΠΡΙΝ τις 28/7/11.

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτο θα γινοταν με τις α/φ του ΥΠΕΚΑ.

ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει οτι βαζουμε στον Ν4178 τα παντα ολα, χωρις κανενα αποδεικτικο.

 

2. Αυτο που παρεθεσες, δεν εχει καμια σχεση με αυτο που γραφεις παραπανω. Παλι ΠΡΕΠΕΙ να αποδειξεις οτι ο φερον οργανισμος αποπερατωθηκε (ή ξεκινησαν οι εργασιες??) πριν τις 28/7/11.

 

3. ΚΑΜΙΑ τακτοποιηση ΔΕΝ γινεται για αυθαιρετες κατασκευες μετα τις 27/7/11.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περίπτωση πελάτη :

 

Θέλει να πουλήσει ένα σπιτάκι 22 τ.μ. μεσα σε ενα χωριό. Έκανε αποδοχή κληρονομιάς το 1998, οπου το ακινητο αναφερεται σε διαθηκη που ειχε κανει ο πατερας του το1982.

Εκτός αυτού, έχω αναφορά της οικίας αυτής (ως 25 τ.μ. ομως) σε χαρτι ανταλλαξιμων απο τη διανομη του 1956. Επίσης το περιγραμμα του σπιτιου φαινεται και στο χάρτη του Στρατού (ΓΥΣ) που χρησιμοποιουμε στα τοπογραφικά.

Ένας γείτονας έχει ασβεστώσει τη πλευρά του σπιτιού που ακουμπαει με την ιδιοκτησια του (για εικαστικους λογους) και κάποια στιγμη πριν 15-20 χρονια έβαλαν κεραμιδι στην οροφη.

Για τους 2 αυτούς τελευταίους λόγους η πολεοδομια δεν εκδιδει βεβαιωση υφισταμενου προ του 1955.

 

Εμενα μου ζηταει τωρα βεβαιωση για να το πωλήσει. Μπορώ να ισχυριστώ εγω την παλαιοτητα βασιζομενη στα ανωτερω στοιχεια και να του εκδόσω τη εββαιωση?

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κ γω......μολις το παρει ομως ο αγοραστης, εχει σκοπο να βγαλει αδεια μικρης κλιμακας για να το σουλοπωσει καπως και αναμεσα στα πραγματα που θελει να φτιαξει ειναι και η σκεπη...αντικατασταση...ειναι σχεδον ετοιμορροπη τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εμποδίζει σε κάτι η ρύθμιση αφού δε μεταβάλλεται ο όγκος, απεναντίας η ρύθμιση είναι απαραίτητη εάν θέλει να προχωρήσει σε εργασίες με έκδοση άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έχω δύο αποθήκες εντός ενός αγροτεμαχίου, συνολικής επιφάνειας αυτών 25,68 τ.μ..>15 συνεπώς δεν μπορώ να τις εντάξω και τις δύο στην κατηγορία 3 του άρθρου 9. Η αρχική μου σκέψη, κατόπιν καθοδήγησης και των αρμόδιων του Υπεκα, ήταν να βάλω την μία στην Κατηγορία 3 (επιφάνειας 13,74 τ.μ. και ύψους 2,30μ.)  και την δεύτερη αποθήκη να την βάλω στην Κατηγορία 5 (εφόσον δεν υπάρχει οικοδομική άδεια), με μειωτικό συντελεστή (έτσι μου είπαν στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης του ΥΠΕΚΑ τονίζω). Ο πελάτης τώρα μου υπογράφει υπεύθυνη δήλωση ότι την δεύτερη αποθήκη την κατασκεύασε το 1980, όμως δεν είναι δηλωμένη ούτε στο Ε9, δεν αναγράφεται σε κάποιο συμβόλαιο, δεν έχει πάρει ρεύμα κλπ κλπ... συνεπώς δεν υπάρχει επίσημα κάποιο δημόσιο έγγραφο! Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Την υποβάλω στο σύστημα στην κατηγορία 2 κι όταν βρω αεροφωτογραφία την καταθέτω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά? Κι αν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία ή στην αεροφωτογραφία που θα βρω δεν φαίνεται? Μου αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για να προχωρήσω ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

ο,τι και να σου υπογραψει ο ιδιοκτητης δεν εχει καμια απολυτως αξια

οποτε ή διορθωνει το Ε9 και στο προσκομιζει οποτε προχωρας

ή πας κατ5

(σχετικα με τις αποθηκες δες και στο σχετικο νημα, οι αποψεις διιστανται για αυτα που σου ειπαν στο υπεκα)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να βάλεις ΚΑΙ τις δύο αποθήκες στην κατηγορία 3 (εφόσον είναι δύο και οι δύο πληρούν τις προϋποθέσεις ένταξης στην κατηγορία αυτή);;;;; Αναφέρει κάπου ο νόμος ότι, ΜΟΝΟ ΜΙΑ τέτοια αποθήκη σε ένα "οικόπεδο" μπορούμε να εντάξουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω μια υπερβαση υψους προ 83(κατ 2)  ΚΑΙ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ που εγινε και αυτη προ 83,για τη διαμερισμάτωση ομως δεν εχω αποδειξη παλαιοτητας .

Πως το χειριζομαι?

EDIT:για την υπερβαση υψους εχω αποδειξη γιατι το υψος αναφερεται στη συσταση του 1976

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.