Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω.

 

Προφανώς ισχύει κανονικά αυτό που λέει η Εγκύκλιος 4 και  η απόδειξη παλαιότητας με τροποποίηση του Ε9 όπου δηλώνονται τα τ.μ. με ημερομηνία αυτήν που θέλουμε. 

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πότε γίνεται η τροποποίηση του Ε9, πριν ή μετά την υπαγωγή ? 

 

Αν γίνει πριν την υπαγωγή....χωρίς δήλωση τακτοποίησης δεν θα μπει πρόστιμο από την εφορία ? Επειδή δεν ξέρω, όταν τροποποιούμε τ.μ. στο Ε9 που έχουν τακτοποιηθεί, το σύστημα ζητάει Α/Α τακτοποίησης ?

 

Στην αντίθετη περίπτωση όμως (μετά την υπαγωγή) υπάρχει το αρνητικό ότι θα πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης εκ των υστέρων και αφού έχουμε περαιώσει, να τροποποιήσει το Ε9. Θα πρέπει να τον "ψάχνουμε" δηλαδή αλλιώς θα έχουμε θέμα και εμείς που δηλώσαμε παλαιότητα χωρίς να έχουμε το Ε9 στα χέρια μας. Σωστά ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω με βάση τις δικιές μου εμπειρίες που δεν είναι κατά ανάγκη σωστές μιας και πολλά εξαρτώνται από την ερμηνεία του νόμου από τη πλευρά των λογιστών.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις λοιπόν ζητώ διόρθωση πριν την υποβολή της δήλωσης αλλά μετά την αποτύπωση των αυθαιρεσιών στο ακίνητο. Έχοντας δηλαδή στημένη τη δήλωση και πριν πατήσω υπαγωγή, απαιτώ το διορθωμένο Ε9 του ιδιοκτήτη που θα αναγράφει όσα ακριβώς τετραγωνικά θα αναγράφει και η δήλωση του 4178.

 

Ως προς τα δικαιολογητικά για τη διόρθωση, υπάρχουν λογιστές που δεν ζήτησαν ποτέ τίποτα και προχώρησαν στη διόρθωση, υπάρχουν άλλοι που ανέγραψαν στο σύστημά τους "έπειτα από ορθή αποτύπωση εμβαδού του ακινήτου" και υπήρχε και ένας που μου ζήτησε τον α/α της δήλωσης του 4178 (τον οποίο τον έδωσα μιας και α/α λαμβάνει και μια δήλωση που ποτέ δεν θα υποβληθεί..)

 

Έχοντας το σωστό Ε9 στα χέρια μου, πατάω το κουμπί και βγαίνει μια....εντολή πληρωμής παραβόλου!

Edited by yian
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

η τροποποιηση γινεται ΠΡΙΝ

και σου το φερνει να το δεις

και εννοειται οτι εσυ δεν ξερεις τιποτα....το βλεπεις πρωτη φορα

 

υπαρχει ενα μικρο προστιμο για τα ετη 2010 κ μετα νομιζω, ας μιλησει με το λογιστη του

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω με βάση τις δικιές μου εμπειρίες που δεν είναι κατά ανάγκη σωστές μιας και πολλά εξαρτώνται από την ερμηνεία του νόμου από τη πλευρά των λογιστών.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις λοιπόν ζητώ διόρθωση πριν την υποβολή της δήλωσης αλλά μετά την αποτύπωση των αυθαιρεσιών στο ακίνητο. Έχοντας δηλαδή στημένη τη δήλωση και πριν πατήσω υπαγωγή, απαιτώ το διορθωμένο Ε9 του ιδιοκτήτη που θα αναγράφει όσα ακριβώς τετραγωνικά θα αναγράφει και η δήλωση του 4178.

 

Ως προς τα δικαιολογητικά για τη διόρθωση, υπάρχουν λογιστές που δεν ζήτησαν ποτέ τίποτα και προχώρησαν στη διόρθωση, υπάρχουν άλλοι που ανέγραψαν στο σύστημά τους "έπειτα από ορθή αποτύπωση εμβαδού του ακινήτου" και υπήρχε και ένας που μου ζήτησε τον α/α της δήλωσης του 4178 (τον οποίο τον έδωσα μιας και α/α λαμβάνει και μια δήλωση που ποτέ δεν θα υποβληθεί..)

 

Έχοντας το σωστό Ε9 στα χέρια μου, πατάω το κουμπί και βγαίνει μια....εντολή πληρωμής παραβόλου!

 

Ορθότατη απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο λογιστής δεν ζητάει τίποτα ή απλά ζητάει έναν Α/Α δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν ξέρω τι ζητάει η φόρμα στο τάξυς. Αν όμως σου ζητηθεί περαιωμένη δήλωση και μοναδικός αριθμός ακινήτου εκεί υπάρχει πρόβλημα. 

 

Πάντως το συμπέρασμα είναι...ΠΡΙΝ.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγη - διορθωση του Ε9 σε λιγο καιρο θα μπορειτε να αλλαξετε (ισως και τα ετη 2010-11-12-13).

Γενικα και εγω τους λεω να πανε να τα αλλαξουν πριν τα τετραγωνικα

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια ποτε θα τα αλλαξουν

ετσι και αλλιως το γεγονος οτι τα μετρα του Ε9 ειναι ιδια με αυτα της ρυθμισης 

υποδεικνυει οτι μηχανικος και πελατης ηρθαν σε συνεννοηση

ανεξαρτητως αν προηγηθηκε η αλλαγη του ε9 ή η ενταξη στον 4178

Edited by pantsel
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Απλά αν γίνει μετά και έχεις περαιώσει, πληρωθεί κ.τ.λ. μπορεί ο πελάτης να έχει εξαφανιστεί ή να βαριέται να ασχοληθεί και θα πρέπει να τον κυνηγάς. Για αυτό ρωτάμε. Το ΠΡΙΝ μας βολεύει όλους από ότι φαίνεται λοιπόν αφού και οι λογιστές δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρέπει να γίνεται πριν....

 

.......Έχοντας το σωστό Ε9 στα χέρια μου, πατάω το κουμπί και βγαίνει μια....εντολή πληρωμής παραβόλου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.