Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Εχω οικοδομη του 1979 αδειας της ΥΑΣΒΕ για τους γνωστες της Β. Ελλαδος.

Ο σκελετος ολοκληρωνεται το 1980 και τον 12ο του 1982 παραδιδεται πληρως.

 

Στο διαμερισμα της πελατισσας υπαρχει ΕΚΤΟΣ ΟΓΚΟΥ ενα μπανακι περιπου 3,50 τ.μ., κατι σα κλειστος εξωστης.

Σημειωνω πως ουτε στην αδεια προβλεποταν εκει εξωστης ωστε να θεωρησω πως εκλεισε ουτε και στους ανωθεν οροφους υπαρχουν εξωστες.

 

Ελαβα 2 αεροφωτογραφιες της περιοχης, μια του 1980 και μια του 2002, δε μπορεσα να βρω πλησιεστερη στο 1982.

Στο 1980 μετα βιας φαινεται ο σκελετος της οικοδομης, δε διακρινεται κατι περαιτερω.

Στο 2002 φαινεται το μπανακι, εστω και σα μια μικρη μυτουλα σε μια ακρη.

Η Α/Φ του 1980 δε μπορει να χρησιμοποιηθει σαν αποδεικτικο παλαιοτητας της αυθαιρεσιας του μπανιου.

 

Αν ζητησω απο την πελατισσα να μου δωσει Ε9 με τα ακριβη τετραγωνικα που θα της πω εγω και παλαιοτητα στην ανεγερση της οικοδομης, μπορω, σε συνδυασμο με την εγκυκλιο που αναφερει συνεχεια του φεροντος οργανισμου (συνεχιζεται η πλακα δαπεδου και πιο εξω για να γινει το μπανακι) να πεταξω παλαιοτητα προ 83 και να παω Κατηγορια 2?

 

Γλιτωνω και ογκο σχεδιων συν τοις αλλοις. Επισης υπαρχει και διαμερισματωση στον οροφο την οποια εχω ηδη τακτοποιησει 2 χρονια πριν με το 4014 οταν και πουληθηκε το διπλα διαμερισμα οποτε πηρα ΥΔ απο την τοτε πελατισσα πως μου επιτρεπει να χρησιμοποιησω τη δηλωση για να θεωρησω την αυθαιρεσια αυτη πλεον ρυθμισμενη...

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΦ δε δειχνει κατι γιατι ειναι του 1980

Η αλλη που το δειχνει ειναι του 2002 οποτε χανω την κατηγορια 2 γενικα...

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις α/φ και πήγαινε με το Ε9 να πιάσεις ό,τι κατηγορία θες!

 

Άσε τις α/φ και πήγαινε με το Ε9 να πιάσεις ό,τι κατηγορία θες!

 

 

σωστα!!!!

 

[ειχε και μια συννεφια   εκείνη τη μερα"....] :smile:

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΦ δε δειχνει κατι γιατι ειναι του 1980

Η αλλη που το δειχνει ειναι του 2002 οποτε χανω την κατηγορια 2 γενικα...

- Που είναι?

- Μα να το!

- Που ?

- Εδώ, να!

- ....

 

Η' με άλλα λόγια,  μας ζητάνε ΑΦ που να φαίνεται η αυθαιρεσία.

Εσύ τη βλέπεις, εάν δεν μπορεί να την διακρίνει ο ελεκτής είναι δικό του πρόβλημα. Ας ζητούσαν φωτοερμηνεία της ΑΦ.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο yian. Στις α/φ αν κοιτάξει κανείς προσεκτικά διακρίνονται τα πάντα. Και αυτά που υπάρχουν και αυτά που δεν υπάρχουν! ;)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ρωτήσω ειδικά για Δημ. Εγραφο Αλλαγή χρήσης η Δήλωση Ν 3843/10 περαιωμένη με Στρογγυλή Σφραγίδα όπου το Κρατος έχει αποδεχτεί ότι εσύ έχεις κάνει αλλαγη χρήσης π.χ υπογείου σε κατοικία είναι δεκτή έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.